Schouwen-Duiveland neemt voorzorgsmaatregelen 7 [BLIEK De lekkerste oliebollen koopje natuurlijk bij Bliek Heesterbakkers, lit jaar zijn er ook Glutenvrije oliebollen verkrijgbaar!* Containers worden tijdelijk weggehaald, prullenbakken ontmanteld en het legertje ordehandhavers staat op scherp. Schouwen-Duiveland is klaar voor de jaarwisseling. RIJDAG 30 EN ZATERDAG 31 DECEMBER Het is afkloppen, maar de laatste jaren gebeuren er over het algemeen geen gekke dingen meer op Schouwen-Duiveland, zegt Jacques Straver. Hij is ambte lijk al meer dan vijftien jaar verant woordelijk voor de openbare orde en veiligheid in de gemeente. „Echt grote excessen horen hier eigenlijk tot het verleden." Geen Krabbendijkse, Yersekse of Arnemuidense toestanden met uit de hand gelopen vreugdevuren en extreem vuurwerkvandalisme doorgaans in het noordelijkste Zeeland. Straver: „Ze kunnen er hier ook best wel wat van, maar die cultuur kennen we gelukkig niet écht. In ieder geval niet meer." Na de problemen met de rook bom in 2003 in Bruinisse lijkt de redelijkheid het van de ridiculiteit te hebben gewonnen. Twee bezoe kers van jongerencentrum De Pul moesten toen met ademhalings problemen in het ziekenhuis wor den behandeld. De gevolgen had den nog erger kunnen zijn als bin nen ook de tweede rookbom was afgegaan, die later in de bosjes werd gevonden. De afgelopen jaar wisseling werd op Schouwen- Duiveland voor 14.500 euro schade aangericht aan bushokjes, afVal- bakken, speeltuinen en verkeers borden. De voorgaande jaren schommelde dat rond de 12.000 euro en dat is zo ongeveer ook het gemiddelde, aldus Straver. In 2012 was er een uitschieter met 23.000 euro, veroorzaakt door brandstich ting in de leegstaande openbare school aan de Bernhardstraat in Burgh-Haamstede. Het gebouw brandde grotendeels af. Om dergelijke wantoestanden te voorkomen, wordt morgenavond en 's nachts extra gesurveilleerd Ze kunnen er hier ook best wel wat van, maar die cultuur kennen we gelukkig niet écht door de politie en houden ook straatcoaches, brandweer en inge huurde beveiligers de boel goed in de gaten. In verschillende dorpen zijn scholen leeg komen te staan. In Zierikzee wordt onder meer het vervallen Mondragon en het res tant sloopwoningen in renovatie- wijk Buzee scherp in de gaten ge houden. De oude Praxis aan het Haringvlietplein vormt niet langer een zorgenkindje. „De eigenaar heeft laten weten dat hij het pand voor de jaarwisseling helemaal heeft gesloopt", zegt Straver Bruinisse, Oosterland, Nieuwer- kerk en Zierikzee zijn doorgaans de grootste risicogebieden voor ca lamiteiten. „Ik ga een paar weken van tevoren langs bij het bestuur van De Pul om één en ander met hen door te spreken. Ze houden er zelf ook toezicht op dat het een beetje normaal verloopt. Dat vind ik knap, want het is toch een jeug dig bestuur dat leeftijdgenoten aanspreekt op toestanden die niet kunnen. En dat werkt!" Vreugde vuurtjes zijn strikt formeel verbo den, maar worden -mits verant woord- door de vingers gezien. Straver: „Dan hebben we het niet over autobanden of hele caravans en dat soort ongein. En als er schade ontstaat, zullen we altijd de rekening presenteren." Notoire onruststokers hebben weer een persoonlijke brief gekre gen van burgemeester Gerard Ra- belink. Daarin wordt hen aan het verstand gebracht zich te gedragen tijdens de feestelijkheden en dat ze in de gaten worden gehouden, vertelt Straver. „Zodra ze hun boekje te buiten gaan, worden ze aangehouden." Aan vuurwerkvrijezones doet Schouwen-Duiveland niet. „Dat is hier gewoon te lastig. Alles ligt té verspreid van elkaar", legt Straver uit. „We hebben niet de capaciteit om zo'n verbod goed te controle ren. Ik vraag me ook af of dat hier leeft. In het eerste jaar dat dit zo begon te spelen, kregen we nota bene een ontheffmgsverzoek uit zorgcentrum Borrendamme om 's middags al vuurwerk te mogen af steken. Heel Nederland maakt zich druk over vuurwerkoverlast voor oudere mensen en daar vinden ze het gewoon hartstikke leuk! Al leen niet midden in nacht." vrijdag 30 december 2016 3D Alles voor soepele jaarwisseling eente eland Bij de supermarkt in Bruinisse zijn containers weggehaald. De kledingcontainer van het Leger des Heils blijft staan, want die kan worden afgesloten, foto dirk jan gjeltema T)e [ekkerfite oliebollen1. 'kijk voor meer informatie en de verkrijgbaarheid op www.besteoliebolvanzeeland.nl Marcel Modde Zierikzee Jacques Straver, veiligheidsambtenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65