C? Feest met een zwart randje Nog even geduld met kerkramen Bruinisse Concertzaal zwaait Jos van der Sijde uit n i Stop afgerukte vinger in een zak ijswater Vrede 1 E K 2 Commentaar Iorgenavond regeert het vuurwerk Nederland. Of we dat nu leuk vinden of niet, oudejaarsavond en nieuwjaarsnacht wordt er geknald. Vaak zwaar werk, duidelijk gevaarlijk. Toch doen we het elk jaar opnieuw. En steevast zijn er slachtoffers. Bijna altijd met ernstige verwondingen en zelfs verminkingen. Het gaat meestal om jonge mannen die illegaal vuurwerk afsteken. Dit is moeilijk te bestrijden. De politie doet haar best, maar heeft ook ander werk. Gemeenten proberen de overlast te beperken met vuurwerkvrije zones. Het Rode Kruis komt met voorlichting over het verzorgen van brandwonden. Op huisartsenposten en in zie kenhuizen staan hulpverleners klaar om de onfortuinlijken op te vangen. Zo is de jaarwisseling steeds een feest met een zwartgebla kerd randje. Kan dat niet anders? Vuurwerk hoeft helemaal geen probleem te zijn. Wie siervuur werk gebruikt en dan ook nog een beetje rekening houdt met de om geving - kinderen en bejaarden die slapen, de hond van de buren - maakt het niet snel te bont. Er kan eens een beetje walm in de straat hangen, en soms duurt het even voor de vuurwerkresten zijn opge ruimd, maar dat is het dan wel. Dit is feesten binnen redelijke kaders. Daar past het zware illegale vuurwerk absoluut niet in. Dat hoort bij de vele uitwassen van oud en nieuw. Net als carbidschieten in de be bouwde kom en net als het vreemde gebruik zo veel mogelijk spullen van erven te halen en die op het kerkplein achter te laten. Het zijn voorbeelden van vergaande ontremming en dus vaak van stupiditeit. Iets doen omdat het kan, niet omdat het leuk is. Er is maar een heel klein beetje gezond verstand nodig om oud en nieuw aangenamer te maken. Denk aan het verschil tussen nippen van een lekker drankje en het domweg achteroverslaan. Iedereen weet dat het eerste veel meer voldoening geeft. Met een beetje gezond verstand hoeft het afsteken van vuurwerk helemaal geen probleem te zijn „Het gaat vast goed komen met de benodigde 90.000 euro. Daar ligt hier in Bru niemand wakker van", toont predikant Floris den Oudsten zijn rotsvaste vertrouwen in de ge meenschap. Bij aanvang van het kerstfeest was al 81.500 euro opge haald. Op kerstavond stond een melkbus bij de hoofdingang van de kerk en op kerstochtend en bij het kinderkerstfeest ging een extra col- lectezak rond. Dat leverde 1.060 euro op. In het kerkgebouw midden in het dorp moeten vijf raamkozijnen worden vervangen. De nieuwe ra men van glas-in-lood liggen al klaar. Den Oudsten: „Die moeten nog in dubbel glas worden gelegd. Daarna moeten de kozijnen ver vangen en wordt het geheel erin ge- Het gaat vast goed komen met de benodigde 90.000 euro tild. Dat is nog een zware klus." Als de vijf ramen zijn vervangen wacht een nieuw karwei waarbij opnieuw een beroep op de gemeente wordt gedaan. „Er zijn plannen, maar die zijn niet zo grootschalig", erkent de dominee. ALMANAK De vierjarige Hannah uit Ant werpen luistert graag naar Kapi tein Winokio, de Vlaamse Robin Hood van de kindermuziek. De cd met eigentijdse versies van traditionele en internationale kinderliedjes kent ze van begin tot eind uit haar hoofd. Het Israëlische 'Shalom Cha- verim' heeft haar voorkeur. Vooral de strofe „En vrede voor u en vrede voor mij", zingt ze altijd keihard mee. Op de vraag of ze eigenlijk wel weet wat 'vrede' betekent, ant woordt Hannah parmantig: „Ja zeker, dat is heel veel eten wat je dan heel snel opeet." Verbranding kerstbomen Meer bezoekers voor RTM-museum Toch educatie voor Schouwse musea MIDDELBURG In Middelburg is gisteren afscheid genomen van Jos van der Sijde, directeur van de Zeeuwse Concertzaal. Hij heeft de afgelopen twee jaar heel wat opge vangen nadat Douwe Eisenga er voor koos meer tijd aan compone ren te besteden. Voorzitter Jikkie van der Giessen overhandigde en kele cadeaus en stelde dat hij met veel inzet zijn werk had gedaan. De fles whisky, een Mondriaanrepro- ductie en het boek Hoe muziek werkt: over volksmuziek via pop naar klassiek, moesten de dank baarheid onderstrepen. Echtgenote Annemarie kreeg een boeket bloe men. Jos van der Sijde stipte aan dat hij tijdens zijn interim-periode had geprobeerd de samenwerking te verstevigen met belangrijke part ners zoals de Spot, de Stadsschouw burg, de gemeente en Kunsteduca tie Walcheren. Hij zette een vrij willigersorganisatie op en werkte nauw samen met andere organisa ties en podia. Hij is ook trots op de andere manier van communiceren met het publiek. „We hebben een nieuwe website en een magazine. Ik heb er alle vertrouwen in dat Jakko van der Heijden en de nieuwe directeur het werk zullen voortzet ten en dat het bezoekersaantal zal stijgen. Frans Koevoets wordt half januari de nieuwe directeur. VLISSINGEN Vorig jaar werden in heel Nederland 482 vuurwerk ongevallen tijdens de jaarwisse ling gemeld. Bijna de helft van de gewonden liep letsel op door vuurwerk dat door iemand anders was afgestoken. De meeste slacht offers hadden letsel aan de hand (38%) en/of vingers (19%). Bijna een kwart (23%) kreeg te maken met oogletsel. Bijna de helft van de mensen heeft geen idee wat ze moeten doen bij een ongeval met vuur werk, aldus het Rode Kruis. Bij oogletsel weet zelfs driekwart niet welke eerste hulp verleend moet worden. Het Rode Kruis geeft daarom tips wat je moet doen bij letsel in afwachting van de komst van professionele hulpverleners. Allereerst: bel 112. De belang rijkste tip bij oogletsel door vuur werk is: spoelen. Het kruit moet er uit. Spoel met een rustig straaltje water (druppelend) in het oog. Al leen spoelen als het oog nog intact is en de pupil in vorm. Als het oog niet meer intact is en de pupil ver vormd, is het belangrijk dat er niet op het oog gedrukt wordt. Theedoek Bij een afgerukt (deel van een) le demaat raadt het Rode Kruis het volgende aan: vraag slachtoffer zelf op wond te drukken (als dat kan). Oefen druk uit op de wond: met hand, (wond) drukver band of een schone doek (theedoek). Laat slachtoffer liggen indien er kans is op shock. Blijf druk uitoe fenen tot hulpdiensten zijn gearriveerd. Pak het afgerukte li chaamsdeel in een zak en stop dit in ijswater. Het Rode Kruis heeft voor het verlenen van eerste hulp een speciale app voor de mo biele tele foon. vrijdag 30 december 2016 Het is niet gelukt. De kerkenraad van de Hervormde Gemeente Bruinisse had gehoopt met de kerstcollecte de laatste 8.500 euro binnen te halen voor nieuwe kerkramen. Maar de tel ler bleef steken op 1.060 euro. Ton van den Nouweland Bruinisse - Floris den Oudsten, predikant Tip? redactie@pzc.nl DREISCHOR Inwoners van Dreischor houden zaterdag 14 ja nuari een kerstboomver branding, met winterse kost als soep, een broodje knakworst en glühwein op het terrein van Wijnhoeve De Kleine Schorre. Leerlingen van obs De Klimop gaan don derdag 12 januari de deu ren langs om afgedankte kerstbomen in te zame len. Dat doen ze tussen 18.30 en 21.00 uur. De kerstboomverbranding begint om 17.30 uur. OUDDORP De vrijwilligers en mede werkers van stichting RTM Ouddorp hebben een goed jaar achter de rug. In 2016 steeg het aantal bezoekers aan het trammuseum met veer tien procent ten opzichte van 2015. Dat meldde de RTM na de laatste rijdag van 2016, tweede kerst dag. De eerstvolgende keer dat het oude materi eel van de Rotterdam- sche Tramweg Maat schappij weer over de Brouwersdam rijdt, is op tweede paasdag, maan dag 17 april. ZIERIKZEE De vereniging van Schouwse musea stelt met een gehalveerd bud get toch een parttime educatief medewerker aan. Dat meldt voorzitter Ria Geluk in reactie op een artikel gisteren in deze krant. Geluk wijst er ook op dat de huidige educatief medewerkster niet is ontslagen, maar zelf ander werk heeft ge vonden. Dit nadat onze kerheid ontstond over het budget waaruit haar functie werd betaald. 1 I M l t T 1 8 1 K t R S Jongens steken vuurwerk af. rooskoole/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 63