8 Een voormalig bokser en uitsmijter uit Istanboel werd hét symbool van het volksverzet tegen de militaire coup in Turkije. Met gevaar voor eigen leven hield hij een tank tegen. Dat gaf anderen de moed om in verzet te komen. Ik stond op, trok mijn T-shirt uit en begon er vloekend mee te zwaaien etin Dogan (40) vertrekt vrijdagavond 15 juli na het eten naar de sportschool. Daar werkt hij zijn vaste rondje af: eerst aan de slag met gewichten en andere apparaten om de spieren te versterken, en afsluitend een sessie van de verdedi- gingssport aikido. Twintig jaar dit regime, drie keer in de week, dan krijg je wel een torso zoals die van Metin. Niet dat hij niets anders doet dan spor ten: hij studeert ook aan de Universiteit van Istan boel voor psychiater. Vlak na 22.00 uur verlaat hij de sportschool en neemt de bus naar huis. Naar de buitenwijk Ye§ilköy, die wordt bestuurd door de sociaaldemo cratische oppositiepartij. Daar wonen veel mensen die tegen president Erdogan zijn, vertelt hij. „In de bus heerste een opgewonden stemming door de eerste berichten over een militaire staatsgreep. Mensen reageerden opgelucht, blij. 'Het werd tijd dat ze die Erdogan eens aanpakken', hoorde ik ie mand zeggen. Bij mijn zus, die in mijn flat ook een appartement heeft, ging ik tv kijken. Daar zag ik tanks van de putschisten bij Atatürk Airport. Met een voelde ik de drang om ernaartoe te gaan. Zij was bang en probeerde mij tegen te houden, maar ik ging toch." Op straat houdt Metin een motorrijder aan die hem een lift geeft naar het vliegveld. Twee tanks en een truck met twintig soldaten versperren daar de toegang. „Protesterende mensen waren er toen nog niet. Alleen wat gestrande reizigers en came ramensen. Ik liep op een van de tanks af en riep 'Ik ben een soldaat van Turkije, wiens soldaten zijn jullie?' Ze schoten in de lucht en richtten hun ge weren op mij om me af te schrikken." Metin is niet onder de indruk, en loopt door tot zo'n anderhalve meter voor de tank. Die komt plots in beweging. Hij besluit meteen om voor de rechter-rupsband te gaan liggen, op het asfalt dat nog warm is van deze zomerse dag. Leunend op zijn elle bogen kijkt hij gespannen naar de tank. „Een emotionele opwelling was het niet. Ik deed het bewust. Wel had ik tegenstrijdige emoties. Ik voelde zowel woede als rust bij de ge dachte 'ik ga nu sterven'. Ik wilde dat de tank mijn hart, mijn hersens en mijn inge wanden in één keer zou verpletteren. Niet omdat ik een martelaar wilde worden. In dat soort religieuze termen denk ik niet. Ik wilde dat ze me zouden doodrijden, omdat die beelden mensen tot verzet zouden aanspo ren en ik daarmee van duizenden het leven kon redden." Hij was niet de enige Turk die zo dacht die avond. Er stierven zeker 250 mensen omdat ze de confrontatie aangingen met de militairen. De bestuurder van de 60 ton zware Leo- pard-tank haalt op tijd zijn voet van het gaspedaal en remt. „Het gevaarte kwam vlak voor mij tot stilstand. Ik slaakte, als in een reflex, een diepe zucht van opluchting." Maar meteen daarna borrelde de woede weer op. „Ik stond op, trok mijn T-shirt uit en begon er vloekend mee te zwaaien." Lotsbestemming Als de tank aanstalten maakt om weer in beweging te komen, gaat hij voor de linker-rupsband liggen. Ondertussen komen er steeds meer mensen aan lopen die luidkeels beginnen te protesteren. „Op gelucht richtte ik me op en keerde ik de soldaten de rug toe, omdat ik erin was geslaagd om mensen aan te moedigen om in verzet te komen. Tevreden keek ik toe hoe de militairen in het nauw werden gedreven en de mensen het overnamen. Tot presi dent Erdogan veilig was geland en hij ons rond 04.00 uur toesprak, bleef ik daar rondhangen. Daarna ging ik naar huis. Ik geloof in lotsbestem ming. Dat de tank mij toch niet doodreed, was Metin Dogan voor mij een mirakel; een boodschap van God die niet wilde dat ik daar stierf en dat het beter was dat ik erover zou vertellen." De foto's van zijn verzet tegen de tank maakten van Metin een bekende Turk. De beelden gingen de hele wereld over en kregen bijna net zo'n iconi sche status als die van de anonieme Chinese 'tankman' die in 1989 in Peking een colonne van vier tanks tegenhield. Al pratend laat Metin de kralen van zijn ge- bedssnoer gedachteloos tussen duim en wijs vinger glijden. Minder kralen dan de gebruike lijke 33 of 99 die de islamitische gebedskettingen hebben. „Het is geen krans om mee te bidden", lacht Metin. „Voor mij is het een manier om te ontspannen." Ook in andere opzichten is hij geen orthodoxe moslim die zich aan alle gebo den en verboden van de islam houdt, vertelt hij. „Religieuze leiders kunnen me gestolen worden." Daarmee past hij niet in het standaardplaatje van 'moslimheld' die die avond z'n leven waagde om de president te redden. En daardoor duurde het even voor hij erkenning kreeg. Want hoewel hij via de hashtag #TankMan op Twitter meteen beroemd werd, ging de waarde ring in eigen land wat trager. Metin deed in de da gen en weken na de verijdelde staatsgreep niet mee aan het bezetten van pleinen voor de zogehe ten 'wakes van de democratie'. Zelf ziet hij zich niet als een held, zegt hij. Zijn geweldloze verzet tegen de militairen was niet in gegeven door politieke motieven - om de coup te gen te houden, om de democratie of om Erdogan te redden - maar in de hoop dat zijn daad een inspi ratie zou zijn om ook in verzet te komen. „Met als enige doel te voorkomen dat er veel doden zouden vallen." Dat daarmee ook de coup zou worden ver ijdeld, was voor hem alleen maar mooi meegeno men. vrijdag 30 december 2016 NL Die tank mocht Mare Guillet Istanboel werd na zijn daad op internet de 'Tank man' genoemd. Maar zelf ziet hij zich niet als een held. FOTO MARC GUILLET —Metin Dogan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56