f I 3 Melanie Hurst voerde jaren campagne voor een Brexit. Op 23 juni stemde haar land vóór. „We zijn uitgescholden en toegejuicht." Ik wist niet dat ik op die iconische foto zou staan die de volgende dag in alle kranten stond p de avond van het referen dum ging Melanie Hurst (45) l uiteten met de partijvoorzit ter, een paar Europarlementa- riërs en nog wat anderen. Hurst is lid van de Britse poli tieke partij UKIP en werkt voor de eurosceptische fractie EFD in het Europees Parlement. „Het was een rare avond", weet ze nog. „Eerlijk gezegd voelde het een beetje als het laatste avondmaal. We waren volledig gesloopt, uitgeput. We waren bang dat het niet was gelukt. We had den alles gegeven, en straks was het allemaal voor niks geweest." Vier jaar lang voerde ze campagne voor een Brexit, drie tot vijf dagen per week ging ze het land in om haar landgenoten te overtuigen uit de Euro pese Unie te stappen. Op 23 juni was het zover. „Na het eten gingen we naar het feest dat de grote Brexit-clubs gezamenlijk organiseerden in Londen. Rond 22.00 verscheen Nigel Farage. 'Het lijkt erop dat remain gewonnen heeft', zei hij. Ik weet nog dat ik verbijsterd was: 'Wat?! Wat doe je?! Het is toch nog niet over?' We konden het niet ge loven. De sfeer was bedrukt, overal teleurgestelde gezichten." Ook de peilingen en de wedkantoren stelden op dat moment dat het Verenigd Koninkrijk tegen de Brexit heeft gestemd. Het feest ging door, maar echt feestelijk was het niet. Midden in de nacht kwam het resultaat van Sunderland binnen. „Oh mijn God. Dik gewonnen in dat kiesdistrict. De zaal ontplofte, iedereen werd helemaal gek. Nigel kwam weer binnen, vrolijk. Op dat moment dacht ik: dit is het keerpunt." Ook de financiële markten reageerden direct: de waarde van het pond keldert met 3 procent. Meer en meer kiesdistricten uit Noord-Engeland maak ten hun resultaten bekend: leave, leave, leave. „Het was nagelbijten. Rond 04.00 's ochtends kwam het resultaat van Northumberland binnen. Ook 'leave'. Ik heb op mijn vingers zitten rekenen. Is het genoeg? Hoeveel kiesdistricten komen er nog? Zijn we er? Ja! We hadden gewonnen. Ik zweefde ergens tussen euforie en ongeloof. Om me heen stonden volwassen mannen die huilen van blijdschap." Met 52 tegen 48 procent stemmen de Britten voor een Brexit. Een historisch mo ment: nooit eerder stapte een land uit de Europese Unie. Ni- gel Farage claimt de overwin ning. „Durf te dromen. De zon komt vandaag op in een onafhanke lijk Verenigd Koninkrijk. Dit is een overwinning voor de gewone mens." „Om 05.30 wilde Nigel met ons naar Westminster, hij wilde het feest samen met zijn team vieren. We gingen lo pend. Ik blootvoets, ik kon niet meer op mijn hakken staan. De koude stoepte gels gaven mijn pijnlijke voeten wat verkoe ling. Passerende fietsers scholden ons uit, vroegen of we ons realiseerden wat we hadden gedaan. 'Jazeker', riep ik terug. Taxichauffeurs toeterden, schreeuwden: 'Goed gedaan!' Het was een overwinningstocht." Toen ze aankwamen bij Westminster stond er een zee van internationale media. Nigel wilde voor de foto's de mensen om hem heen die alles met hem hebben meegemaakt. „Hij liep op me af, glimlachte en zei: 'Ik kom naast jou staan'." Dat ze op die iconische foto terechtkwam, had ze niet voorzien. „Ik wist niet dat die foto de volgende dag in alle kranten zou staan. Mijn haar zit verschrik kelijk, eigenlijk sta ik er heel slecht op. Maar ik was zo trots op dat moment. Ik houd me altijd op de achtergrond, maar tegelijkertijd ben ik ook een van de weinigen die Nigel vaak vertelt waar het op staat. Het voelde als persoonlijke erkenning. Zelfs nu, zes maanden later, lijkt het alsof het allemaal een droom was." Een paar honderd meter verderop kwam pre mier Cameron zijn ambtswoning uit. Ondanks dat hij voor het referendum beloofde aan te blijven, ongeacht de uitslag, maakte hij bekend af te tre den. „Het land heeft een frisse leider nodig. Ik zal de komende weken aanblijven, maar ik denk niet dat ik de kapitein ben die ons land naar de vol gende bestemming loodst." Teleurgesteld Nu, zes maanden na de Brexit-stem, is Melanie te leurgesteld in de nasleep van het referendum. „De toon in veel media is negatief, en ook veel politici zijn afkeurend. Maar je kunt de wens van 52 pro- Melanie Hurst, cent van de bevolking toch niet wegzetten als 'idi oot'? De positieve kanten worden veel te weinig gezien, daarom schiet de afwikkeling ook niet op." Ze is er niet van overtuigd dat premier Theresa May haar belofte waarmaakt en eind maart be gint met de Brexit-onderhandelingen met de EU. „Er is geen plan. Daarin zie je de arro gantie van de remain-kmt: ze rekenden niet op een Brexit, daardoor zijn we er nu niet klaar voor. Wat ik wil? Het lidmaat schap volledig opzeggen. Een nieuw mo del, dat is geboetseerd naar de wensen van het Verenigd Koninkrijk, maar ook gunstig is voor de EU. Ik denk dat het mogelijk is om het voor elkaar te krijgen dat we een vrij verkeer van goederen krijgen, maar dat we niet mee hoeven te doen met het vrij verkeer van per sonen. Uittreding gaat ons op korte termijn geld kosten, maar op lange termijn profiteren we er van." Om dat voor elkaar te krijgen, gaat ze het land weer in namens de EFD. „In januari beginnen we met de Brexit means Brexif-campagne. Om te zor gen dat iedereen weet wat wij willen: helemaal uit de EU stappen, en om te vertellen hoe het Ver enigd Koninkrijk eruit moet zien na de Brexit." Want die Brexit komt er - dat weet Melanie ze ker. Het is heel bijzonder om daaraan te hebben bijgedragen, vindt ze. „Vier jaar hebben we er voor gevochten. Tijdens de campagne waren er da gen dat de respons fantastisch was. Dan denk je: we gaan het flikken. Maar er waren ook dagen die heel slecht waren. Het was een achtbaan. Alle kri tiek die we kregen, het reizen van hot naar her, alle debatten, de bijeenkomsten. Al die flyers die we uitdeelden, de deuren langs, de zere vingers en voeten, elke dag weer. Terwijl het leek alsof ieder een tegen ons was. Dit is een overwinning voor de gewone mens. Het is het allemaal waard geweest." zaterdag 31 december 2016 NL We hebben vier jaar Suse van Kleef Londen Britse politicus, reisde vier jaar lang van hot naar her om de Brexit te promo ten. 'Het was een achtbaan.' FOTO ALEX MACNAUGHTON Melanie Hurst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51