t Vogelgriep blijft plaag voor boeren 4 Culemborg is opgeschrikt door een reeks branden. Zes auto's en een beoogde moskee brandden af. Bewoners houden hun hart vast. 389 499 CULEMBORG NA DE BRAND wandel- en langlaufreizen In Culemborg regeert de angst. Gis ternacht gingen zes auto's en een toekomstige moskee in het Gel derse stadje in vlammen op. „We weten niet waar het vandaan komt en wie er nu weer aan de beurt is", zeggen de Culemborgers op straat. Met angst en beven kijken vooral de bewoners van de wijk Terweijde uit naar de jaarwisseling. Culemborg wordt al maanden ge teisterd door autobranden. Nu is ook nog het oude zwembad, dat dienst zou gaan doen als moskee, volledig afgebrand. Net als bij de autobran den wijst alles erop dat het gebouw in brand is gestoken. Waren het jonge Marokkanen, die Terweijde weer teisteren? Is er een pyromaan actief? Of probeert het moskeebestuur verzekerings geld op te strijken voor een nieuw gebouw? Rond de rokende puinho pen wordt volop gespeculeerd. „We moeten niet speculeren", zegt waarnemend burgemeester Kees Jan de Vet. „Dat vergroot al leen maar de onrust." Hij kondigt een 'diepgravend en grondig' on derzoek aan door politie en OM. Van een gerichte aanslag op de moslimgemeenschap spreekt De Vet niet. „Er zijn geen concrete aan wijzingen voor. Ik kan ook niet zeg gen of er een verband is tussen de autobranden en de brand in het oude zwembad. Wat we nu willen zijn de feiten. Daarom dat brede on derzoek." Voor de jaarwisseling heeft hij om extra politie-inzet ge vraagd. „We gaan goed voorbereid die nacht in." Sinds april zijn al 34 auto's in Cu lemborg in vlammen opgegaan, de meeste in Terweijde. „Dit is geen zaak meer van politie en OM al léén", zegt De Vet. „Ik hoop dat alle Culemborgers opletten, en des noods anoniem melding maken van een verdachte situatie. Daar staan wij voor open." De moslimgemeenschap re ageert geschokt. Zeven moskeeën in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Maassluis zijn een inzamelings actie begonnen 'om de materiële schade iets te verzachten'. Andere moskeeën worden opgeroepen zich aan te sluiten. De Vereniging Islamitische ge meenschap Culemborg kocht het gebouw vorig jaar voor 410.000 euro. Voorzitter Hassan Barzizaoua: „We hebben lang gespaard en gecollec teerd om dit pand te kunnen kopen. Dreigbrieven hebben we nooit ge had." Hij is blij met alle steunbetui gingen. „Die geven ons kracht om door te gaan met de verwezenlijking van de nieuwe moskee." Veel inwoners denken terug aan de jaarwisseling van 2009 op 2010, toen Culemborg kampte met rellen tussen Marokkaanse en Molukse jongeren. Terweijde werd gebarri- cadeerd en bewaakt door de ME. Ook 2013 bracht het stadje een zwarte bladzijde, toen Terweijde gebukt ging onder een inbraakgolf. De arrestatie van een bende jonge mannen van Marokkaanse komaf zorgde even voor betere criminali teitscijfers, maar de bewoners haal den de schouders op. „De volgende groep jongeren stond alweer klaar." De Molukse gemeenschap vindt vergelijkingen met toen volkomen misplaatst. „Er was in 2009 al geen sprake van een Moluks-Marok- kaans conflict", zegt een Molukse bewoner van Terweijde. „Wij wer den toen net als iedereen in de wijk Ik hoop dat alle Culemborgers opletten en melding maken van verdachte situaties getreiterd door Marokkanen." „We weten niet waar dit vandaan komt en van wie. Maar het boezemt wel veel angst in", zegt een vrouw die iets verderop haar autoruiten ijsvrij staat te maken. „Ik werd van nacht wakker van de knallen en zag door het raam dat het gelukkig wéér mijn auto niet was. Steeds ben je bang dat jij als volgende aan de beurt bent." Net als de andere buurtbewoners wil ze haar naam niet noemen. Een steen is immers zo door de ruit gegooid. De pas gepensioneerde burge meester Roland van Schelven pro beerde al die jaren de rust te bewa- GRA- FIS gebruik langlaufset en langlaufles 81 (0 Q Nederland kampt met de zwaarste uitbraak van vogelgriep in jaren. In één maand tijd dook het zeer be smettelijke en dodelijke virus van het type H5N8 op bij negen bedrij ven. Ruim 700.000 kippen en een den zijn geruimd. De meest re cente besmetting werd vastgesteld op Eerste Kerstdag, in Zoeter- woude. De vraag die de sector be zighoudt is of het einde van de griepgolf in zicht is. „Een paar da gen is er nu goddank geen besmet ting vastgesteld", zegt voorzitter Hennie de Haan van de Neder landse Vakbond van Pluimvee houders (NVP). „Iedereen houdt zijn hart vast." De aantallen geruimde vogels halen het niet bij het rampjaar 2003, toen een derde van de Ne derlandse pluimveestapel werd vernietigd. Maar sindsdien was het meermaals raak en dat zal ook zo blijven, waarschuwen onderzoe kers van Wageningen Bioveteri- nary Research, dat in opdracht van de overheid besmettingen met aviaire influenza of klassieke vo gelpest vaststelt. „Op dit moment zijn er problemen bij pluimvee met het HP AI HsN6-virus in Azië en het zou ons niet verbazen als wij daar in 2017 en/of 2018 mee te maken krijgen door introductie van dit virus via trekvogels", zeg gen onderzoekers van het insti tuut. „Het lijkt er dus inderdaad op dat vogelgriep in ons land structu- reler wordt." Kippen- en eendenhouders ne men intussen ingrijpende maatre gelen om besmetting te voorko men. Laarzen, kruiwagens en trac torbanden worden ontsmet voor ze de stal ingaan, vervoer is aan strenge regels gebonden en er geldt een ophokplicht. Hygiëne NVP-voorzitter De Haan denkt dat het na deze uitbraak, 'als de won den gelikt zijn', tijd is voor een na tionale herbezinning. „We moeten nadenken hoe we op een verant woorde wijze leren omgaan met vogelgriep." Dat gaat veel verder dan het nemen van hygiënemaat- regelen. „Zo zijn er de afgelopen ja ren veel waterrijke natuurgebie den gecreëerd, waar vogels op af komen. Is dat wel verstandig ge weest?" De sector zal ook naar zichzelf moeten kijken. „Is het nou wel zo slim om in de buurt van water een bedrijf te openen met kippen die buiten lopen? Dat is wel heel veel risico." Amsterdam moordstad nummer 1 Alle cijfers op de kaart vrijdag 30 december 2016 'Wat zal morgen weer Henk van Gelder en Ivar Penris Culemborg A Een toekomstig moskeegebouw in Culemborg brandde vannacht volledig uit. fotoanp/roland heitink —Kees Jan de Vet, waarnemend burgemeester Tiroler gezelligheid Nassereith, Oostenrijk gegarandeerd vertrek 8 dagen oad.nl/BAAT2S Poort van Tirol Reutte, Oostenrijk halfpension 8 dagen oad.nl/BAAT28 Kaiserwinkl Ebbs, Oostenrijk gegarandeerd vertrek 8 dagen oad.nl/BAAT31 Door het Bregenzerwald, Lingenau, Oostenrijk halfpension 579 8 dagen oad.nl/BAAT26 Boek nu op oad.nl/pzc C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden Nederland moet zich erop voor bereiden dat de vogelgriep vaker terugkeert, stellen onder zoekers uit Wageningen. Hoog ste tijd voor een herbezinning, menen pluimveehouders. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4