Primeur Ter Mors 28 Koen Verweij is, een beetje, terug van weggeweest DE HIGHLIGHTS VAN DEZE WEEK ZIGGO SPORT Het eerste geintje van Sven Kra mer naar ploeggenoot Kjeld Nuis begint donderdagochtend tijdens het ontbijt. „Kijk eens, hoge lucht druk. Dat wordt zwaar." Het ant woord van Nuis: „Jongen, tegen de tijd dat ik dat voel ben ik al lang klaar." Maar elf uur later wordt Nuis, de grote favoriet, tweede op de 1500 meter op de NK afstanden. Achter Kramer. Nuis: „Dat zal ik straks bij het eten wel weer te horen krijgen." Er was een tijd dat Sven Kramer vaker ontevreden was over zijn 1500 meter dan niet, maar die fase lijkt voorbij. Hij won de schaats mijl dit seizoen al drie keer. „Dat ik nu bij het rijtje favorieten hoor kan ik niet ontkennen", zegt Kra mer. „Dat had ik niet verwacht op mijn dertigste, dat geeft het laat ste deel van mijn carrière wel een andere dimensie." Verbazen En dat terwijl hij juist niet spe ciaal voor deze afstand traint. Het is een afstand die qua fysieke mo gelijkheden zogezegd het meest bij de stayer vandaan ligt. „Dus enigszins verbazen doet dit mij wel", zegt Kramer. Hij is relaxt, zegt hij. Zijn doel is al jaren be kend: goud op de 10.000 meter bij de Olympische Spelen in Zuid-Ko- rea volgend jaar. De enige belang rijke prijs die hij nog niet heeft. Dat, en het goud op de 5000 me ter is voor hem de 'hoofdmoot'. Alles wat er verder nog bij komt, noemt hij mooi meegeno men. Of 'een bonus'. Je zou kun nen zeggen: als het zo goed gaat op de 1500 meter, waarom daar niet af en toe speciaal op trainen? De 1500 meter ziet Kramer als een 'relaxtere afstand'. Voor de schaats mijl kan hij dollen. Zoals met Nuis, zijn ploeggenoot bij team LottoNL-Jumbo. De twee kunnen het goed vinden samen. Ook wan neer ze tegen elkaar moeten rij den. Nuis, ondanks dat hij baalt van zijn nederlaag: „We willen op zo'n moment allebei het haantje zijn. Maar de pesterijtjes gaan wel altijd op een leuke manier hoor." Een oproep van Erben Wenne- mars in de middag over de favo riet voor de titel werd door Kra mer beantwoord met de naam van Koen Verweij, die op zijn beurt vier minuten later weer de naam van Kramer intikte. Zo gaat dat. Dollen met Nuis voor een tele visiecamera in de opwarmhal, slechts een kwartier voordat ze moeten starten? Voor Kramer geen probleem. „Dat gebeurt bij ons wel vaker. Niet iedereen vindt het leuk om bij ons in de kleedka mer te zitten." Een voordeel voor de concurrentie: voor de 10.000 meter zal Kramer geen kleedka mer delen met sprinter Nuis. Een veelvraat heeft immers nooit genoeg. Maar Kramer denkt niet zo. „Het zou dom zijn iets anders te gaan doen nu het juist goed gaat", zegt hij. Tegelijkertijd beseft hij dat de druk van buitenaf nu al leen maar gaat toenemen op de 1500 meter. „Maar de druk voor mezelf heb ik zeifin de hand." Bij de WK afstanden in februari waar Kramer door zijn winst van gisteravond voor geplaatst is, is de 1500 meter de laatste individuele afstand op het programma. „Dus ik rij, ik ben er toch." Maar volgend jaar tijdens de Spe len staat de 10.000 meter net als drie jaar geleden in Sotsji als laat ste op het programma. Destijds liet Kramer de 1500 meter schie ten. Het kwam niet uit in zijn voorbereiding op de andere af stand. „Terugtrekken doe ik deze keer zo weer hoor." VIERDE PLAATS Koen Verweij schaatste een jaar geleden geen deuk in een pakje bo ter. Van de schaatser die in Sotsji op een haar na olympisch goud won, was niks meer over. Hij moest op nul beginnen, maar deed het wel. En verrek, op de 1500 meter op de NK afstan den komt hij weer bo vendrijven. Verweij wordt vierde. Hij rijdt harder dan hij in tijden heeft gedaan. Hoera. Maar het is niet genoeg om zich te kwalificeren voor de WK afstanden. En dus heeft hij een dubbel gevoel in de catacomben: „Ik zou lie gen als ik zeg dat ik er niet van baal dat ik niet bij de beste drie rij. Maar ik moet er tevre den mee zijn. Ik kon weer kapot gaan en ik was echt zenuwachtig van tevoren - dat heb ik twee jaar gemist. Ik kom wel weer terug." Sven Kramer, winnaar van de 1500 meter, ziet ernaar uit. „Ik ben een beetje fan van Koen. Ik heb mooie jaren met hem meegemaakt. Ik heb hem bij de ploeg gehaald en hem er ook wel eens uit getrapt. Het is zonde dat ie mand met zo veel ta lent relatief zo weinig heeft gewonnen. Er is maar één iemand die daar iets aan kan doen, en dat is hij zelf. Of hij er in 2018 bij is op de Spelen? Ik hoop het." GRATIS VOOR ALLE ZIGGO KLAIVITEIM HEERENVEEN Jorien ter Mors heeft bij de NK afstanden voor de eerste keer de titel veroverd op de 500 meter. De schaatsster van Team AfterPay zegevierde in een tijd van 38,48 seconden. Floor van den Brandt eindig de als tweede (38,66) en Anice Das pakte brons (38,79). Ter Mors verdiende in Thialf haar tweede ticket voor de WK af standen in februari in Zuid-Ko- rea. Ze eindigde woensdag als tweede op de 1500 meter, ach ter Ireen Wüst. Ook Van den Brandt en Das verzekerden zich van deelname aan het WK in Gangneung op de 500 meter. Wüst eindigde op de 500 me ter als tiende (39,37), maar pak te wel de nationale titel op de 3000 meter. De kopvrouw van Justlease.nl bleef ploeggenote Antoinette de Jong (4.02,31 te gen 4.02,76) net voor. vrijdag 30 december 2016 Svens liefde voor de mijl groeit Er was een tijd dat Sven Kramer een haat-liefdeverhouding had met de 1500 meter, maar dit sei zoen ontpopt hij zich als favoriet voor de schaatsmijl. Gisteren werd hij Nederlands kampioen. Lisette van der Geest Heerenveen Terug van wegge weest (nou ja, bijna): Koen Verweij. Hij werd vierde op de 1500 me ter na jaren waarin hij er niets van bakte. Thijs Zonneveld Heerenveen Koen Verweij fotoanp Ook op de laatste dag van het jaar zit je uiteraard gebakken bij Ziggo Sport. Na de eeuwige Old Firm-strijd Rangers - Celtic (13.15) en de clash tussen Manchester United en Middlesbrough (16.00), geniet je vanaf 18.15 van de kraker Liverpool - Manchester City. Een gevecht om de tweede plek in de Engelse Premier League! Op oudejaarsavond zit je gekluisterd aan de buis voor het Univé Gym Gala in de Ziggo Dome. Zie de helden en Olympische turntoppers in actie afgewisseld met werel- dacts uit binnen- en buitenland. Ook onze nationale trots en gouden medaille-winna res Sanne Wevers komt in actie tijdens 'A Touch Of Gold' op het gym gala! Met Ziggo Sport knal je 2017 binnen! Kijk live op nieuwjaarsdag naar Watford tegen Tottenham Hotspur (14.30). Vervolgens is het weer eens tijd voor een Londense derby, want om 17.00 ontvangt Arsenal in het Emirates Stadium stadsgenoot Crystal Palace. Ga er maar lekker voor zitten en aanschouw het Engelse spektakel! De Premier League raast als een malle voort! Kampioen Leicester City treedt om 13.30 aan bij Middlesbrough en vervol gens gaat titelkandidaat Liverpool op be zoek bij Sunderland (16.00). We sluiten de dag af met onder meer Zlatan Ibrahimovic, want Manchester United speelt om 18.15 bij West Ham United. Sven Kramer (midden) kijkt stiekem hoe Kjeld Nuis (links) zijn tweede plek ervaart, fotoanp Zondag 1 jan. 17.00u LIVERPOOL - MAN CITY UNIVE GYM GALA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28