Toppmn 10:00totll:00 22 HETGOUDENUUR TOP 10 (1736) AFSCHEID Huiskamervraag: won Mocedades met Eres Tu het Eurovisie Songfes tival? En als u het antwoord weet (De band werd 'slechts' tweede) wie won er dan in 1973? Dat was de Luxemburgse Anne-Marie Da vid met Tu te reconnaitras. Maar dat Eres Tu niét won, hoort samen met de eindscore van drie schamele punten van Willeke Alberti en de scheur jurk van Trijntje bij de grootste misstan den uit de Eurovisiegeschiedenis. De Spaanse inzending is de laatste klassieker uit het pre- ABBA-tijdperk van het festival. De tijd dat zan geressen nog keurige japonnen droegen, het or kest de maat sloeg en liedjes altijd over wereld vrede of eeuwige liefde gingen. Eres Tu (Dat ben jij) is daarmee een museumstuk dat zorgvuldig geconserveerd moet worden. Een terugkeer in de Top 2000 is daartoe een mooie eerste stap. PC Reynolds overleden Nina 'Ik ben geen Idol' Een jaar na de dood van David Bowieeen jaar waarin de popmuziek zoveel iconen verloor, snakt een fan naar een plek om nog even dichtbij zijn idool te zijn. Popverslaggever Stefan Raatgever reisde naar Londen en volgde de voetsporen van de jonge Bowie. r knielt een man in een grijs zakenkos- tuum op de al even grauwe stoeptegels van de Londense wijk I Brixton. In zijn lin- I kerhand een attaché koffertje, in de rechter een viltstift. Hij zoekt een vrij stukje op de bui tenmuur van warenhuis Morleys. Naast een natgeregende collage van bloemen, knuffels en brieven krab belt hij iets op de stenen. Wat deed hij daar? „Gedag zeggen tegen David natuurlijk", zegt de man, die meteen het drukke ochtendverkeer weer in stapt. In bibberige letters schreef hij: 'Farewell Hero. Love, Gary.' Bijna twaalf maanden geleden is het dat David Bowie overleed. Zijn dood schokte de wereld. Een trilling die 69 jaar eerder even verderop werd ingezet, aan Stansfield Road 40. Het epicentrum van de treurnis is echter nog steeds dit schilderwerk. Een kleine drie meter hoog is het en ver beeldt Bowie als Aladdin Sane, de bliksemschichtman op de cover van Bowies zesde album. Drie dagen voor kerst is de pu blieke rouw om Brixtons beroemdste zoon nog altijd niet verstomd. Ja panse en Spaanse toeristen maken foto's. Sommige rozen op de bloe- menberg zijn nog vers. 'David, my beautiful Starman, I love you very much and hope your journey back to Mars is going smoothly,'vermeldt een be zorgd kaartje. De schildering van kunstenaar James Cochra is inmid dels tot beschermd stadsgezicht uit geroepen. Het is meteen de enige of ficiële gedenkplek voor Bowie. In die zin hebben collega-popicoon Prince én zijn commercieel ingestelde erfge namen meer mededogen met fans op zoek naar een sprankje postume brille van hun idool. Van Prince' eigen Paisley Park in Minneapolis is een paarsgetint mu- ziekheiligdom gemaakt waar de geest van de hooggehakte funkmeester in elk vertrek voelbaar is. De popster woonde er, gaf er concerten en nam er legendarische muziek op. 'Hier at hij zijn pannenkoeken met extra stroop,' vertelde een gids ons in okto- De bewoners worden doodmoe van de bloemenleggers ber met plechtige stem over een zitje naast het aanrecht. En toen hadden we zijn boekenkast en zijn volière nog niet eens gezien. Nee, dan Bowie. De Graceland- achtige pretparksfeer zou hem niet passen. Ook een publieke laatste rustplek a la Jim Morrison op de Pa- rijse sterrenbegraafplaats Père-La- chaise is er niet. Indachtig Bowies ei gen woorden Ashes to ashes/Funk to Junky werd zijn as verstrooid op een geheime plek in de heuvels van de Amerikaanse staat New York. Want Bowie mag dan op zijn laat ste portretfoto's in zijn maatpak nog altijd every inch a British gentleman zijn geweest, hij woonde sinds 1974 in de Verenigde Staten. In de Engelse hoofdstad liggen zo alleen de voet sporen van zijn eerste 27 jaar. Dus lo pen we naar zijn geboortehuis aan Stansfield Road. Bowie werd er als David Jones geboren als zoon van serveerster Mary en welzijnswerker Een dagelijkse blik op het liedjesklassement van NPO Radio 2 De 12 songs die vanochtend tussen 10 en 11 worden ge draaid, ballen bijna alle aantrekkelijke elementen uit de Top 2000 samen. Er is een onderge waardeerde song (waarom staat Elea- Blowin In the Wind Corrina. Corrina nor Rigby van de Beatles niet in de top 100?), een co lonne pop- en rock- iconen (Spring steen, Elton John, The Police), een lied datje eigenlijk al leen in deze lijst op de radio hoort (Money van Pink Floyd) en een ever green die plots weer actueel is gewor den. Want waarom kwam Bob Dylan niet naar de Nobel prijs-uitreiking? The answer, my friend, is blowing in the wind. Langste nummers 1. Echoes - Pink Floyd - 23.21 minuten (215) 2. Telegraph Road - Dire Straits -14.18 (53) 3. Shine on you crazy... - Pink Floyd -10.53 (20) 4. Fool's Overture - Supertramp -10.52 (95) 5. Child in Time - Deep Purple -10.41 (5) 6. Blackstar - David Bowie - 9.56 7. Lord of the Ages - Magna Carta - 9.48 (1734) 8. Yours is no disgrace - Yes - 9.41 (1520) 9. Firth of fifth - Genesis - 9.34 (484) 10. Jungleland - Bruce Springsteen - 9.33 (560) (klassering in Top 2000) De lengte van het kortste nummer uit de Top 2000: Mercedes Benz van Janis Joplin. Nummer 2 op dat lijstje is het 1 minuut en 56 seconden durende Sgt. Pep pers Lonely Hearts Club Band van de Beatles. Hun For No One is net zo lang. 200 liedjes verdwenen dit jaar uit de lijst. Popredacteur Stefan Raatgever brengt elke dag een ode aan één van de vertrekkers. Vandaag: Eres Tu - Mocedades Notering vorig jaar: 1563 Aantal jaar in Top 2000:17 vrijdag 30 december 2016 FILM Hollywoodac- trice Debbie Reynolds, be kend van Singin' in the Rain, is overleden aan een hersenbloe ding. Ze werd 84 jaar oud. Haar overlijden volgt een dag na de dood van haar dochter Carrie Fisher. MUZIEK Idols-winnares Nina den Har- tog (19) had lie ver iemand an ders als winnaar van de talenten jacht gezien. „Ik denk dat ande ren er meer uit hadden gehaald en er gelukkiger van zouden zijn geworden", aldus de zange res. „Spotlights zijn niet mijn ding." In het Londen van Ziggy Stardust David Bowie in The Marquee Club in Londen waar hij Ziggy's dood aankondigde, fotogettyimages -Buurman Stansfield Road

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22