E 19 Peter Langhout Reizen bestaat 30 jaar! Diverse data met Boek nu met €30,- korting (gebruik de actiecode: 30jaaradv) vertrekgarantie! Morgen in Twistgesprek: Hoogleraar Arjo Klamer en D66-Kamerlid Wouter Koolmees over de toekomst van de euro. Rotmans: „Vijfjaar geleden kostte het nog meer dan een ton, nu de helft en over vijfjaar slechts 20.000 euro. Een normaal gezin verdient dat in tien jaar terug." Peters: „In oude huizen is het an ders lastig." Rotmans: „Ook oudere panden kunnen we beter isoleren en van een warmtepomp voorzien. Dan kom je al heel ver. Het is vooral een mentaal probleem. Zelfs mijn moeder zegt: je gaat toch niet mijn radiator weghalen en me in de kou zetten 's winters?" Dan schiet de duurzaamheidsden ker uit zijn slof. „Ik mis urgentie, Jo. Besef je wel waar we mee bezig zijn? We zijn de begrafenis van de fossiele industrie aan het voorbe reiden en jij bent uitgenodigd. Het gebeurt komende eeuw!" Peters laat zich niet kisten. „Ik laat mij graag begraven, geef me alleen wat tijd." Fijntjes meldt hij dat Shells onderzoekslab aan het Am sterdamse IJ onder zijn auspiciën geheel gasloos is gebouwd. „Ook ik geloof in een toekomst zonder gas." Rotmans: „Tien jaar geleden had den we slaande ruzie gekregen, nu zijn we het op veel punten eens." Peters: „Ik ben niet zozeer van het afbreken, maar van het opbouwen. Ik probeer de olie- en gasindustrie onderdeel van de oplossing te ma ken." Rotmans: „Ik ben geen geiten- wollensokkentype, voor mij is het glas halfvol. Ik werk nu dertig jaar aan de transitie en er is onge looflijk veel veranderd. Neem het klimaatakkoord van Parijs, waar alle belangrijke landen aan mee doen. Deze overgang heeft tijd nodig." verklaarden mensen me voor gek toen ik daarvoor pleitte. Nu zijn we serieus op weg naar een gas- loze economie." Rotmans: „Over de kolencentrales wordt met geen woord gerept. Ter wijl ook nieuwe centrales, zoals die van RWE in de Eemshaven, snel dicht moeten. Dat het kabinet hybride-auto's niet langer fiscaal stimuleert, is een blunder." Peters: „We moeten niet te snel afbreken. Haal het gasnet niet weg vóórdat er een alternatiefis. Aard gas is schoner dan kolen en olie, we kunnen het goed gebruiken." Daarmee raakt Peters het grootste twistpunt. Beiden verschillen dia metraal van mening over de rol van gas in de economie. Rotmans: „Gas blijkt een veel sterker broeikasgas dan gedacht, ook omdat er veel gaslekken zijn." Peters: „In Nederland is er nau welijks lekkage..." Rotmans: „Hier is het geen 20 procent zoals in ontwikkelings landen, maar het kan nog steeds oplopen tot 5 of 10 procent." Peters: „Ik praat niet alleen over aardgas, maar ook over schoon bio- en groen gas. Van aardgas moeten we af, al was het alleen maar omdat onze gasbel in 2050 op is." Rotmans: „Met alle respect: gas blijft gas. Biogas en groen gas zijn ook fossiele brandstoffen met C02-uitstoot." Peters: „Echt groen gas bestaat wel degelijk. Gas blijft tijdens de energietransitie nodig, zeggen wij als NOGEPA." Rotmans: „In de industrie mis schien. Maar neem huizen: ik ben met Urgenda nu vijfjaar bezig en we hebben tweeduizend gasloze huizen. Pas tweeduizend! Nog ze ven miljoen woningen te gaan." Peters: „Het kost ook tienduizen den euro's per woning." Vraag nu gratis de zomerbrochure aan! Kijk op peterlanghout.nl of bel 0172-468800 vrijdag 30 december 2016 GO U stapt zo in uw Tesla naar Rot terdam. Is het glas half vol of half leeg? Zien jullie minpunten? Jullie worden het niet eens. Jan Rotmans (I) en Jo Peters voor de E.on- gascentrale in Leiden. FOTO PIM RAS Uw prijs Uw prijs 8-daagse busreis All inclusive Oostenrijk Geniet all inclusive (incl. ontbijt, lunch, diner en drankjes van 16.00 - 21.00 uur) in Oostenrijk en ga mee op excursies naar Innsbruck, het Kaunertal, de Bodensee en bewonder kasteel Neuschwanstein. Reiscode: Vertrek van mei t/m sept. BE43355 8-daagse busreis Historie 2e Wereldoorlog Indrukwekkende themareis over de Tweede Wereldoorlog met bezichtigingen van Nïirnberg, het concentratiekamp in Dachau, München, Berchtesgaden, Dresden en Berlijn. Vertrek van mei t/m juli. BE41160 10-daagse busreis Bloemenrivièra en Monaco Tijdens deze busreis naar de Bloemenriviera bezoeken we o.a. Genua, San Remo, Rapallo en het chique Monaco. Inclusief een boottocht naar het prachtige Portofino! Vertrek van mei t/m okt. BE39280 12-daagse busreis Rondreis Polen Ontdek de bijzondere historie en natuur tijdens deze rondreis Polen. Bezoek prachtige steden als Gdansk, Warschau, Wroclaw, Auschwitz en Krakau en ga mee naar de Oostzeekust. Vertrek van mei t/m okt. BE39271 advertentiecode: PERSGROEP52

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19