Routine 18 In Twistgesprek blikken we terug én vooruit op brandende economische kwesties. Vandaag: transitiehoogleraar Jan Rotmans en Jo Peters van de olie- en gasindustrie over het klimaat en duurzaamheid. 15 jaar euro aflevering 2 Waar in de rest van het eurogebied 47 pro cent van de mensen moeite heeft met de ko perkleurige krengen, is dat in Nederland maar 16 procent. Dat blijkt tenminste uit de Eurobarometer, een jaarlijks onderzoek van de EU naar de liefde tussen bevolking en be taalmiddel. Mogelijk komt de Nederlandse handigheid met de 5 cent-exemplaren door de gelijkenis met de oud-Hollandse stuiver. Echt reden om onszelf op de borst te klop pen, is er ook niet: geen ander Europees volk heeft zoveel moeite met het 20 cent-muntje als het Nederlandse, blijkt uit hetzelfde on derzoek. Hoe het ook zij: over het algemeen zijn we er inmiddels wel aan gewend, aan die euro. 97 procent kan prima met de briefjes overweg (ook daarmee zijn we koploper), 75 procent met de muntjes. Ondanks de problemen - met de Grieken bijvoorbeeld, en met de banken - zegt 56 procent van de Europeanen nog altijd achter de euro te staan. Dat is wel een stuk minder dan in 2015, toen 61 procent nog instemmend reageerde op de vraag of de euro goed was voor zijn land. Qua steun voor de munt wijkt Nederland niet veel af van het gemiddelde van de andere landen. En het omrekenen dan, van guldens naar euro's, en andersom: dat was bij de overstap ook zo'n crime. Rekenen met 2,20371, de offi ciële wisselkoers van toen, was moeizaam. Anno 2016 zegt nog maar 10 procent van de Nederlanders de prijs van zijn boodschap pen terug te rekenen naar de gulden. Een iets grotere groep -17 procent - rekent alleen te rug bij grote aankopen. Daarmee scoren we qua aanpassingsvermogen een stuk beter dan de Belgen, van wie bijna de helft nog weieens omrekent. Zij kregen met de over gang rekenkundig gezien ook wel een gro tere schok te verwerken: de winkelprijzen in francs waren ongeveer veertig keer die van de euro. Een groot verschil. Eén troost voor de zuiderburen: hun nationale team speelt de laatste tijd stukken beter dan het onze. Flitsen Air France- KLM ING Arcelor- Mittal Ze zijn generatie genoten, maar ook tegenpolen. Deze krant zette transitiehoogleraar Jan Rotmans en Jo Peters vandeNOGEPAaan tafel voor een discussie over klimaat en duurzaamheid. In de aanloop van hun gesprek lo pen ze nog vriendelijk pratend langs de E.on-gascentrale in hartje Leiden, het decor van de middag. Rotmans, al decennia strijdend te gen fossiele energie; Peters die voor Shell een leven in den vreemde doorbracht en het ge zicht is van de NOGEPA, de olie- en gasindustrie in Nederland. „Ik ga jou zo uitleggen waarom wij mee kunnen helpen aan verduur zaming", kondigt Peters alvast aan. „Ik ben een en al oor", zegt Rot mans. Aan tafel koelt het milde klimaat snel af. Gaandeweg ont spint zich een felle discussie over de nieuwe Energieagenda van het kabinet, het Parijse klimaatak koord, Donald Trump, de toekom stige rol van olie, gas en uiteraard duurzaamheid. Rotmans: „Binnen tien jaar valt het fossiele verdienmodel weg. Ze móeten wel meedoen." Peters: „Marjan van Loon, de nieuwe baas van Shell Nederland, gelooft in duurzaam, er waait een andere wind. Dit is hun Kodak moment." Rotmans: „Ben van Beurden (ceo Shell, red.) zegt anders dat hij de komende eeuw alles wil opbran den. Van de 25 miljard dollar aan JAN jaarlijkse investeringen gaat min der dan 1 procent naar duurzaam." Peters: „Nu velden leegraken, zeggen we: breek niet af, maar ge bruik ze juist nuttig. Zeker nu er de komende jaren veel windpar ken bij komen. Als het hard waait, kunnen we overtollige wind- stroom op platforms omzetten in waterstof en via leidingen aan land brengen." Rotmans: „Ik ben daar niet per se op tegen. We hebben grote wind- parken op de Noordzee nodig om onze klimaatdoelen te halen." Peters: „De Noordzee wordt dé energietuin van Europa." Rotmans: „Nu overdrijf je! Wind molens zullen maar in een relatief klein deel van onze energie voor zien. De grootste opgave in de ko mende energietransitie is duur zame warmte. Onze kleinkinde ren lachen later deze eeuw om die grote parken." Rotmans: „We hebben een top- down energienet opgebouwd met fossiele centrales die stroom leve ren aan huizen, bedrijven en indu strie. In de toekomst is het an dersom: burgers wekken decen traal stroom op en leveren vanaf straat- en wijkniveau aan het net." Peters: „Die ontwikkeling is in derdaad gaande. De vraag is echter wanneer dat grote volumes aan energie gaat opleveren." In de Energieagenda heeft minis ter Kamp (Economische Zaken) de duurzaamheidsambities vermeld voor de jaren na 2023. Tegen die tijd wordt pas r6 procent van alle stroom groen opgewekt. Peters: „Wij onderschrijven die geheel. Zowel de volledig duur zame toekomst als de 85 tot 90 procent C02-reductie in 2050." Rotmans: „Kamp doet een aantal goede dingen. Zoals benzinevrije auto's in 2035. Ook ben ik blij dat het kabinet nieuwe wijken niet meer op het gasnet wil aansluiten en bestaande wijken aardgasvrij moeten worden. Tien jaar geleden Toegegeven: op veel terreinen stel len we binnen Europa weinig meer voor - aan het laatste EK voetbal deden we niet eens mee. Het Songfestival en de Tour de France wisten we respec tievelijk 41 en 36 jaar niet meer te winnen. Maar in één ding zijn we onverslaanbaar, Europees gezien: onze omgang met euro muntjes van 5 cent. - Sander van Mersbergen Het Japanse Toshiba zag gisteren 17 procent van zijn beurswaarde verdampen. De dagen ervoor was al een derde van de waarde verloren gegaan door een miljarden afschrijving op zijn nucleaire activiteiten. De werkgelegenheid in de detailhandel trekt verder aan. Uitkeringsinstantie UWV voorziet 15.000 extra banen. „Hoewel er banen verdwijnen in winkels, komt er in web winkels juist weer werk bij", aldus Freek Kalkhoven van het UWV. O vrijdag 30 december 2016 GO Op de valreep is de provider de sterkste stijger in de AEX. De luchtvaart combinatie ver kocht de helft van de aandelen in cateringbedrijf Servair. De financiële fondsen hadden het zwaar in heel Europa. m Het staalconcern was de sterkste daler onder de hoofdfondsen in Amsterdam. o Uitnodiging voor begrafenis van fossiele industrie David Bremmer Leiden Om positief te beginnen: Shell bouwt mee aan het nieuwe Windpark Borssele. Jan Rotmans (55) is sinds 2004 hoogleraar transitiekunde aan de Erasmus Universiteit. Hij heeft zo'n 250 pu blicaties op zijn naam staan en is oprichter van ICIS, Urgenda en Nederland Kantelt. Jo Peters (57) is sinds 2012 secretaris-gene raal van de Neder landse Olie en Gas Ex ploratie en Productie Associatie (NOGEPA). Hij werkte van 1983 tot 2015 voor Shell en was D66-lid van Provinciale Staten in Utrecht. Ook heeft hij een consultan- cybedrijfje. De olie- en gasindustrie biedt aan de infrastructuur op de Noordzee te gebruiken voor windparken. Worden grote offshore windpar ken overbodig? Zijn jullie tevreden over de ambi ties van het kabinet? Op 1 januari is het vijftien jaar geleden dat de euro zijn intrede deed als betaalmid del. Optimisme ging in 2002 hand in hand met grote vrees. Wat is er van terechtgekomen? De komende dagen blikken we terug en vooruit. Vandaag: andere muntjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18