Tommy Wieringa Nederland stort zich op Duits vuurwerk m Wie kan het voordeligst mijn auto onderhouden? Carsom weet het! SJcarsom.nl 17 Ze wil de Kamer in om het probleem op te lossen waarvoor ze zelf symbool staat De kersteditie van de Volkskrant bevatte een interview met Sylvana Simons en die van de Telegraaf met Mark Rutte. Diep was het water tussen hen. Over Sylvana Simons schreef ik in juni op deze plaats dat ik haar besluit voor de politiek toe juichte, maar haar keuze voor Denk een vergissing vond. Nu lichtte ze toe waarom ze Denk de rug toekeert en zelfstandig ver dergaat. Simons is een interessant ge val. Ze wil de Kamer in om het probleem op te lossen waarvoor ze zelf symbool staat. Het begon ermee dat ze in 2015 Martin Si- mek op tv tot de orde riep toen hij 'zwartjes' zei en eindigde er mee dat ze door Johan Derksen en Giel Beelen voor een aap werd uitgemaakt, werd gefotoshopt in afbeeldingen van een lynchpartij van de Ku Klux Klan en beveili ging nodig had. Ze wordt geïnterviewd in Dau- phine, een Amsterdams restau rant vol 'lynchende yuppen' - ik moest het nog eens lezen om te zien dat er 'lunchende yuppen' stond. Ze zegt: „Mijn ouders hebben mij een sterk zelfbeeld meegegeven. Ik heb me daardoor nooit min derwaardig gevoeld, maar dat is wel de impliciete boodschap die ik, vanwege mijn huidskleur, da gelijks krijg van de samenleving. Ik hoor mijn hele leven al dat ik zo goed Nederlands spreek." Ik krimp van plaatsvervangende schaamte. Simons kent vermoedelijk het advies dat Michel Houellebecq aan een beginnend dichter mee gaf: „Elke samenleving heeft haar zwakke punten, haar wonden. Leg uw vinger op de wond en druk goed hard. Spit onderwer pen uit waarover niemand wil horen. De achterkant van de fa cade." De wond van het alledaagse racisme in Nederland ligt bloot nu; het is de vraag of ze volksver tegenwoordiger wordt door erop te drukken. Vermijding van pijn en ongemak is een biologisch ge geven. Toch hoop ik dat het lukt. Ik beschouw Sylvana Simons als Marianne op het beroemde schil derij De Vrijheid leidt het volk van Eugène Delacroix; een glorieuzer Nederlandse Marianne is er niet. In de Telegraaf beet Mark Rutte zich vast in het schijnprobleem dat het kerstfeest wordt bedreigd. Van buitenaf. Door krachten. „Sorry jongens, wij vieren het kerstfeest", sprak hij ferm. Een echte geus, altijd pal voor onze verworvenheden en tradities. Maar als het over zoiets we zenlijks als de arbeidskansen van nieuwe Nederlanders gaat, deser teert hij. Vrijwel nergens in Eu ropa is de arbeidsparticipatie van nieuwkomers zo laag. De WD frustreert stelselmatig de toegang tot taal- en inburge- ringscursussen voor nieuwko mers en wil hen pas na tien jaar het Nederlanderschap verlenen. Rutte, eerder dit jaar: „De para dox is dat de oplossing bij Mo hammed ligt. Nieuwkomers heb ben zich altijd moeten aanpas sen, en altijd te maken gehad met vooroordelen en discriminatie. Je moetje invechten." Dat doet Mohammed dan ook, is het niet op de arbeidsmarkt dan wel op straat. Hoe kun je van hem verwachten een deugdzaam Nederlands staatsburger te willen zijn als Mark Rutte zijn minister-presi dent niet is? Hoewel het zomaar meenemen van Duits vuurwerk naar Neder land strafbaar is, zijn controles aan de grens in deze dagen geen grote prioriteit voor de politie, zegt een woordvoerder. „Handel in illegaal vuurwerk, tus senhandel en gevaarlijke situaties hebben onze focus." Vuurwerk kopen in Duitsland lijkt elk jaar populairder te worden. Alleen al in Kranenburg, een piepklein Duits dorp vlak bij Nijmegen, zijn dit jaar meer dan tien verkooppunten. De wegen tussen Nijmegen en Kranenburg staan bomvol met vuurwerkverkeer. Meldplicht Op de Einkaufs Arena, waar de grote supermarkten te vinden zijn, staan lange rijen Nederlanders. De eersten meldden zich al voor zes uur 's ochtends, aldus de bedrijfs leidervan de Penny Markt. Hij zegt deze dagen voor honderdduizen den euro's te verkopen aan Neder landers. Invoer van vuurwerk moet volgens de politie officieel mini- i Particulieren mogen niet meer dan 25 kilo vuurwerk in bezit hebben maal 48 uur van tevoren worden gemeld bij de Inspectie Leefomge ving en Transport (ILT). Het vuur werk moet aan de in Nederland geldende eisen voldoen, maar Duits vuurwerk is meestal anders van samenstelling. Particulieren mogen hoe dan ook niet meer dan 25 kilo vuurwerk in bezit hebben. „Als we een Nederlander met een zwaarbeladen auto of een boedel- bak uit Duitsland zien komen, zul len we waarschijnlijk wel even om opheldering vragen", waarschuwt de politiewoordvoerder. Boete Duitsland stelt minder voorwaar den aan de verkoop van vuurwerk. Daardoor kunnen de pijlen en pot ten goedkoper worden verkocht. Duitsers zijn dol op siervuurwerk, dat spectaculairder is dan pijlen van een vergelijkbare prijs in Neder land. Het blijft formeel wel illegaal om over de grens in te slaan. „Wie betrapt wordt, is zijn vuurwerk kwijt en moet een boete van 500 tot 750 euro betalen", aldus de politie. Vind een overzicht van alle garages bij jou in de buurt op carsom.nl vrijdag 30 december 2016 GO Wond Vele tienduizenden Nederlan ders bezoeken vandaag en mor gen een Duitse supermarkt om daar vuurwerk te kopen. Dat is in Duitsland namelijk stukken goedkoper dan in Nederland. Van onze verslaggever Arnhem «id >*n Vuurwerk bij een verkooppunt in Emlichheim, Duitsland, fotoanp Onafhankelijk auto-onderhoud vergelijken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17