Poetin: staakt-het-vuren is een feit 15 GYNAECOLOOG OVER ZAADGEKLUNGEL Het geknoei met zaad in het UMC Utrecht, schaadt het vertrouwen van duizenden patiënten die niet spontaan zwanger raken. Daar balen gynaecologen van. Bij het UMC kon er ook zomaar een zaadje van de vorige patiënt meekomen. Nog meer onzeker heid voor paren die al veel moeten doorstaan, betreurt Jesper Smeenk, gynaecoloog in Tilburg en woordvoerder van beroeps groep NVOG (Nederlandse Ver eniging voor Obstetrie en gynae cologie). „Stellen bellen ons nu omdat ze willen weten of bij ons ook fouten zijn gemaakt. Dat begrijp ik heel goed. Ze leggen hun lot in onze handen." „Ze moeten veel doorstaan. Dat begint ermee dat spontaan zwan ger worden niet lukt. Daarna moe ten ze letterlijk en figuurlijk met hun billen bloot. Ze worden on derzocht en alles komt op tafel; persoonlijke informatie en hun seksleven. Vervolgens kunnen (hormoon)behandelingen bij de vrouw nodig zijn en moeten man nen soms geopereerd worden om een van de weinige goede zaadcel len te kunnen vinden." „Dat is vreselijk. Zonder ICSI zijn ze aangewezen op zaaddonatie of adoptie. Ze zijn dus volledig af hankelijk van ons en dan gaat het mis. Daar zijn stellen sowieso al vaak bang voor." „Ja soms wel, maar dat kan niet. Het lab is daarvoor niet geschikt. Om het te laten slagen, willen we zoveel mogelijk de natuurlijke si tuatie nabootsen, daar horen luchtverplaatsingen, stof en eau de toilette niet bij. Daarbij leg ik mijn patiënten uit hoe uitvoerig en dichtgetimmerd onze protocollen zijn. Verwisselingen kunnen niet plaatsvinden: er wordt gecheckt, gecheckt en nog eens gecheckt." „Nee, niet op dit punt. Waar schijnlijk omdat iedereen het zo vanzelfsprekend vindt dat het goede slangetje wordt gebruikt. Alle andere laboranten doen dat goed, één iemand niet." „Mogelijk. De kans is klein dat het eitje door vreemde zaadcel len is bevrucht. In het slechtste geval is een handjevol zaadjes van het voorgaande proces in het slangetje achtergebleven, maar het zaad van de wensvader is er vaak in grotere getale." Een blank stel kreeg in de jaren negentig een tweeling met een blank en een donker jongetje, omdat een van de twee embryos met zaad van een eerdere IVF poging werd bevrucht. „Ja. Ik ken de casus, maar niet goed ge noeg om één op één te vergelij ken. Hoe dan ook: je begrijpt dat ik absoluut niet blij ben dat een dergelijke verwisseling moge lijk nog eens is gebeurd..." „Ja. Maar veel erger: het schaadt patiënten. Dat raakt me." „Goedmaken is lastig. We moe ten nu vooral open zijn over de fout en alle mogelijke zorgen se rieus nemen en uitleg geven. De getroffen patiënten moeten goed worden begeleid: met psycholo gische hulp en vaderschapstes ten. Ik heb er alle vertrouwen in dat het UMC Utrecht dat doet. Als dat onderzoek klaar is, ne men we als beroepsgroepen alle protocollen van a tot z onder de loep." i De verkiezing van Trump heeft de zaak van de rebellen geen goed gedaan een woordvoerder hebben ook be langrijke rebellengroepen als Jaysh al-Islam en Ahrar al-Sham hun steun voor de wapenstilstand uit gesproken. Dit is echter nog niet door hen bevestigd. Opvallende afwezige tijdens de besprekingen in Moskou waren de Verenigde Staten. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov zei echter dat de Amerikanen best mogen aanschui ven als Donald Trump eenmaal president is. Het akkoord valt uiteen in drie de len, zo maakte Poetin bekend. Al lereerst de wapenstilstand zelf, maar daarnaast zijn ook afspraken De overeenkomst is gisteren be kendgemaakt door de Russische president Vladimir Poetin. Moskou heeft samen met de Syrische rege ring, verschillende rebellengroe pen, Turkije en Iran dagenlang on derhandeld over de deal. Deze moet een einde maken aan de burgeroor log, die al bijna zes jaar duurt en honderdduizenden levens heeft ge ëist. Ook zijn inmiddels vier mil joen Syriërs hun land ontvlucht. Afwezige Er is nadrukkelijk niet gesproken met Islamitische Staat. De terreur organisatie beheerst nog steeds grote delen in het noorden en oos ten van Syrië. Ook Jabhat Fateh al- Sham (een filiaal van al-Q_aeda) en 'aanverwante organisaties' maken geen deel uit van de overeenkomst. De militaire operaties tegen hen gaan gewoon door. De Nationale Coalitie, de belangrijkste oppositie tegen president Assad, heeft het ak koord wel ondertekend. Volgens gemaakt over de handhaving daar van en is een gezamenlijke bereid heid uitgesproken om te beginnen aan vredesonderhandelingen. Deze zouden moeten plaatsvinden in Kazachstan. Wanneer is nog on duidelijk. De timing van de wapenstilstand heeft waarschijnlijk deels te maken met de overwinning die de Syri sche regering heeft geboekt in Aleppo. Die stad, de grootste van Syrië, werd vorige week na hevige gevechten en bombardementen heroverd op de rebellen. Het was een grote klap voor het verzet tegen Assad. Grote mislukking Ook de verkiezing van Donald Trump heeft de zaak van de rebel len geen goed gedaan. De nieuwe Amerikaanse president heeft al luid en duidelijk laten weten wat hij van het Syrië-beleid van de huidige Amerikaanse president Barack Obama vindt: een grote misluk king. Dat betekent dat de rebellen groepen die nu nog steun ontvan gen van de VS daar vanaf 20 januari, na de inauguratie van Trump, niet meer op hoeven te rekenen. Het maakt hun positie aan de on derhandelingstafel niet sterker, maar biedt aan de andere kant wel een mogelijkheid om nog te redden wat er te redden valt. vrijdag 30 december 2016 'We moeten de stellen vooral goed begeleiden' Gynaecoloog Jesper Smeenk. foto koen verheijden Francine Wildenborg Nijmegen Vertrouwen uw patiënten u nog wel? Wat doet dat met mensen? En dan krijg je te horen dat een laborant met een verkeerd slan getje heeft gewerkt en een (on geboren) kind misschien van een andere vader is. Willen paren bij de bevruchting zijn ter controle? Maar deze laborant in Utrecht is niet gecheckt. En zij verprutst het voor 26 stellen. Dit was toch precies de fout die het UMC Utrecht in 1993 maakte? Het schaadt de beroeps groep? Hoe maakt u dit goed? De Russische president Poe tin rond de tafel met ministers Shoigu en Lavrov. fotoap Rotterdam De Syrische regering en de ge wapende oppositie zijn het eens geworden over een wapenstil stand. Deze moet uiteindelijk tot onderhandelingen leiden. Het bestand is vannacht ingegaan. Mark van Assen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15