12 2016 was voor Özcan Akyol vooral het jaar waarin hij vader werd. Maar hij begon ook met zijn column in deze krant, en publiceerde zijn tweede roman. „Ik wil weten wat Wilders écht voelt." ÖZCAN AKYOL „Angela, in groep 8. Ze kwam uit een nog armoediger buurt dan wij, droeg op haar tiende al nagellak en gouden kettingen. Het ging me puur om haar afkomst: een Hollands meisje was voor ons praktisch onhaalbaar, een trofee. Niet echt een zuivere reden om verliefd te worden." „Ik lijd aan de fear of missing out: ik moet alles in de gaten houden. Vooral omdat ik als columnist actueel wil zijn, niemand wil herhalen. Maar mijn vriendin klaagt er over, en mijn ogen worden slechter: het is een ver slaving. In de auto gooi ik 'm in de kofferbak, anders zit ik op de snelweg nog te appen." „Verliezen. Dingen krijgen is best makkelijk. Maar als je het eenmaal hebt, dan beginnen de zorgen. Ik heb nu een gezin, dat zou ik kunnen verliezen door te hard te werken. Maar ik móet hard werken, omdat ik anders kwijtraak wat ik nu als schrijver heb opgebouwd. Voor je het weet, ben je uit de mode. Die dingen botsen dus met elkaar, het is een voortdurend gevecht. Anderzijds: onzekerheid en faalangst zijn mijn belangrijkste drijfveren, in die zin gaat het uitstekend." „Vlees. Ik ga vaak met vrienden 's nachts eten. Hier net over de Duitse grens heb je van die bbq-restaurants die 24 uur open zijn. Daar zitten we dan urenlang te vreten. Praten doen we soms amper, het gaat om het eten. De beste vriendschappen zijn die waarin je niet eindeloos tegen elkaar hoeft te praten." „Ik ben enorm rancuneus. Als ie mand mij iets flikt, kan ik me daar niet meer overheen zetten. Door dat defect ben ik al tientallen vrienden kwijtgeraakt in mijn leven. Ik wil er vanaf, maar dat lukt niet. Hugo Borst herkende het, die zei: ik ben voor zichtig met jou, want ik ben bang dat het barst." „De muziek van Justin Bieber. In de literaire wereld krijg ik dat niet uitgelegd, maar hij is steengoed." „Elke dag, vooral via WhatsApp. Ik beleef vriendschappen heel intens, en ik verwacht die toewijding ook van mijn vrienden. Zij moeten dat minimaal zo heftig voelen als ik. Daardoor gaat het waarschijnlijk ook zo vaak mis." „Een 0. Zo vaak. Mijn leraren op de mavo vonden me alleen maar lastig, er was er nooit eentje die zei: goh, misschien kan hij ook wel wat." „Mijn moeder is bang om naar buiten te gaan, met mensen te praten, nieuwe dingen te doen. Ik ben geïn doctrineerd met haar angstgevoelens. Sinds de geboorte van mijn dochter heb ik nog niet één keer alleen met haar gewandeld. Ik ben bang dat ze ziek wordt, of dat ze valt. Ik moet uit kijken dat ik mijn kind niet ook weer met die angsten opzadel." „Als ik een column heb die scoort, Özcan Akyol denk ik niet: nu ben ik er. Dan wil ik nóg groter, en ik ben kapot als het bij de volgende column niet lukt. Dat onverzadigbare, die wil om altijd meer te krijgen: dat heb ik van mijn vader. Ik heb hem al tien jaar niet gespro ken. Hij zal inmiddels wel weten dat ik een genadeloos boek over hem heb geschreven, maar het heeft niet tot contact geleid. Dat was mijn intentie ook niet, ik hoopte hooguit dat ik mijn ouders wat beter zou begrijpen na het schrijven van dit boek. Maar zelfs dat is niet gelukt. Het zijn ge woon onbegrijpelijke figuren." „Het lijkt me best leuk om een vader te hebben die trots op me is, met wie ik fatsoenlijk kan praten, maar die opvoeding heeft me wel gemaakt tot wie ik nu ben. Had ik dit ook alle maal bereikt als ik een modelopvoe ding had gehad? Ik denk het niet." I „Dat ik doodmoe ben. Ik heb wallen, ben ongeschoren en te zwaar. Ik verwaarloos mezelf. Dit jaar was waanzinnig. In een paar weken tijd werd ik vader, kwam mijn boek uit en kreeg ik een column in deze krant. Sindsdien is het een gekkenhuis. Elke dag lezingen, 5 december was mijn eerste vrije dag. Ik heb helemaal geen zin meer in die lezingen en tv-dingen, ei genlijk wil ik alleen maar thuis zijn en schrijven. Maar dan ben ik weer bang dat ze me niet meer vragen en mijn boek niet meer ko pen. Dus dan rij ik op dinsdag avond maar weer naar Leeuwar den." „Zonder Woorden, van Frank Boeijen. 'Kom laten we praten, zonder woor den, want dat zegt zoveel meer.' Over de ultieme vertrouwdheid van twee mensen die bij elkaar zijn." „Ik ben vaak te direct. Ik heb alle vriendinnen van mijn vriendin al een keer aan het huilen gebracht, omdat ik doorvraag over hun relatie, of over de band met hun moeder. Die komen hier gewoon om gezellig te kletsen, maar ik kan me niet inhou den." „T-bone steak. Ik werkte vroeger in een Grieks restaurant en van de baas mochten wij alleen het goedkoopste vlees eten, gyros. Hij betaalde ons ook veel te weinig. Dus als hij dan 's avonds weg was, gooiden we de aller duurste steak op de grill." „Nescio, de beste schrijver van alle maal. Zijn werk geeft me energie, het heelt mijn geest. Wat gelovige men sen met de Koran of de Bijbel heb ben, denk ik. Ik had meer literaire go den, maar die leven nog en die heb ik inmiddels ontmoet - ze vielen kei hard van hun voetstuk. Nescio leeft gelukkig niet meer." „Met voetbal merkte ik dit jaar voor het eerst dat mijn lichaam niet meer zo meewerkt als vroeger. Echt kut, ik ben pas 32, maar blijkbaar is het ver val al ingetreden." „Ik ga nooit op zomervakantie. Ik vind het veel te warm in de zomer." „Een kind krijgen. Ik ben overal bang voor, maar toen Mia werd geboren, passeerde ik het station van angst en was alles goed." vrijdag 30 december 2016 'Onzekerheid is mijn grootste dri j fVeer Peter Groenendijk 1. Wie was uw eerste liefde? 2. Hoe lang kunt u zonder telefoon? BWaar bent u bang voor? 4. Waar kunnen we u altijd voor wakker maken? 5. Als u morgen wakker zou wor den met een nieuwe kwaliteit of mogelijkheid, welke zou dat zijn? Wat is uw guilty pleasure? 7. Hoe vaak spreekt u uw beste vriend(in)? 8. Wat is het laagste cijfer dat u ooit gehaald hebt? 9. Welke slechte eigenschap hebt u van uw moeder? 10. Welke goede eigenschap hebt u van uw vader? Özcan Akyol (Deventer, 1984) is een schrijver en columnist. Na zijn mavo-opleiding en een niet afgemaakte studie Nederlands debu teerde hij met de roman Eus. Die ver scheen in 2012 en er werden 30.000 exem plaren van verkocht. Dit jaar publiceerde hij op volger Turis en begon hij als columnist bij deze krant. Akyol woont met zijn vriendin in Deventer. Ze kregen op 1 maart een dochter, Mia. 11. Als u iets kon veranderen aan uw opvoeding, wat dan? |l ©~T^ Wat ziet u als u in de I J spiegel kijkt? 13. Welk lied ontroert u? 14. Waar heeft u het meeste spijt van? 15. Wat is uw lievelingsgerecht? 16. Wie is God voor u? 17. Heeft u moeite met ouder wor den? 18. Waar bracht u de laatste drie zomervakanties door? 19. Welk moment wilt u nóg een keer beleven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12