oefening ooit 9 Lauwe reactie op Nobelprijs Geen hulp aan huis van man die hun leven in de war stuurde Beste Wie denkt dat PW-leider Geert Wilders een 'potje gaat omkijken' op oude jaarsavond, zit ernaast. „Dat zit niet in mijn na tuur. Ik wil door. Spijt is een zinloos be grip" „Ik zie dat we op een scharnierpunt staan met onze samenleving. We hebben aanslag na aanslag gezien, of zie de asieltsunami. Onze manier van leven ligt meer dan ooit onder vuur en nu is het moment daar iets aan te doen. Daarom kijk ik vooruit: er ko men verkiezingen. Hier, maar ook in Frank rijk, in Duitsland. We kunnen nu zeggen: het is genoeg geweest. De democratische revolutie. Maar u bedoelde ook mij per soonlijk?" „Ja. En dat is ook verschrikkelijk. Voor u ook, hoor. Kijk maar uit als u van de week in de kroeg iets over 'minder Denen' zegt. Je kunt vinden wat je wil van mijn uitspraken, maar mijn veroordeling raakt iedereen. Dat gaat verder dan wat de PW vindt. Of ik." „Ja, ik weet wat ze zeggen. Maar dit heeft me enorm veel geld, tijd en energie gekost. Ik wilde daar niet staan. Ik heb nu een straf blad. Neem me niet kwalijk als ik mezelf dan verdedig. Het is ziekelijk als je denkt dat ik dit heb zitten uitlokken." „Nee, geen seconde. Weet u, ik kijk meer naar het jaar dat komt. Als ik al terugkijk denk ik vooral: nou, ik leef nog. Dat meen ik. Kijk naar de do denlijsten waar ik op sta. Maar ik heb het wéér een jaar gered. En is dat volgend jaar anders..nou ja. dan hoop ik dat ik er niets van merk als het gebeurt." „Mijn moeder van 83 jaar komt altijd, dat is traditie. Op mijn vrouw na is dat de liefste vrouw van de hele wereld. En dan gaat het heel huiselijk. Soms wil ze een leuke, oude Ame rikaanse film zien, soms kletsen we gewoon wat. Ze blijft altijd wat dagen en dat zijn dan ook echt haar dagen. We blijven veel binnen, want ze is ook geen 22 meer, maar ik verheug me er nu al op." „Nee, ik ben daar niet zo van. En niet omdat ik vaak op de hak wordt genomen hoor, haha. Ik was er al nooit zo gek op. Wim Kan, vond ik wel leuk. Heel vroeger. Nee, liever lekker eten en een film." „Nou, ik ben dus niet van de voornemens, maar 4 jaar geleden ben ik wel gestopt met roken dus. Nooit meer een sigaret aange raakt. Ik heb wel meer energie nu." Bob Dylan Dennis en Martine Ligtenberg Sanne Wevers donderdag 29 december 2016 Als u dan toch moet terugkijken op 2016, wat ziet u dan? Ja, zeker. U bent een veroordeeld man nu. Uw partij peilt torenhoog, sommigen zeggen zelfs mede dóór uw veroorde ling. Als u toch zou terugkijken...heeft u geen spijt van die weinig vleiende twitterberichten over de rechters en officieren in uw zaak? Hoe ziet de oudejaarsavond in huize-Wilders eruit? Staat de oudejaarsconference aan? Geen voornemens voor komend jaar, stoppen met roken of iets dergelijks? FOTO JOOST HOVING 6 Inderdaad, de tijden veranderen. Met Bob Dylan won voor het eerst een muzikant de Nobelprijs voor Literatuur. De excentrieke singer-songwri ter werd meteen daarop ook de eerste laureaat die op die uitverkiezing in het geheel niet reageerde. Uiteindelijk kwam bij het comité toch een briefje binnen van de grote meester. De strekking: Leuke prijs, maar ik kom niet. Ondertussen woedde de voorspelbare discussie over Dylans literaire gehalte vrolijk voort. Want was het geen schande dat de Japanse verha- lentovenaar Haruki Murakami werd gepasseerd ten fa veure van eenvoudige liedjespenner? Of: als er dan een muzikant moet winnen, waarom dan niet Leonard Cohen? De laatste discussie beëindigde Cohen zelf door op 7 novem ber Nobelprijsloos te overlijden. Een han dicap die ook Nederlands hoop op lite raire Nobel-roem, Harry Mulisch, inmid dels hinderlijk in de weg staat. Het was overigens Mulisch zelf die er bij leven de duidelijkste visie op de kansen van Dylan op na hield. „Als je die prijs wil devalueren, moet Dylan hem krijgen." Om er na een trek aan zijn pijp aan toe te voegen: „Dan kun je hem net zo goed aan Freek de Jonge geven." 5 Dennis en Martine Ligtenberg wilden niets liever. Dat Wim O. - de bestuur der die hun vorige leven verpletterde - zijn taakstraf bij hun thuis zou uit voeren. Maar dat zit er niet in, tot hun grote verdriet. Op 9 maart 2014 knalde O. met zijn BMW op een file voor de openstaande brug op de A29. Hij reed veel te hard en negeerde drie waarschuwingsborden. Bij het ongeval raakte Dennis Ligtenberg verlamd. Zijn vrouw Martine was zwaarge wond en verloor haar onge boren baby Noah. Ook hun drie zoontjes liepen ernstige verwondingen op. Begin dit jaar stond O. voor de rechter. Dennis en Martine deden hun schrijnende verhaal in deze krant. Ze hadden O. kort na het ongeluk al vergeven. „Wim heeft dit ongeluk nooit gewild. Na de klap hebben we allebei ervaren dat we in de armen van God terecht kwamen", vertelt Dennis. „Een heel veilig gevoel..." Toch legde de rechter O. een taakstraf op van 120 uur. De rechter steunde het plan van de officier van justitie om die straf thuis bij de slachtoffers te laten uitvoeren. Want Den nis en zijn gezin kunnen alle hulp gebruiken. „Als we met de kinderen een dagje uit willen, kan dat niet zon der een extra paar handen. We zijn begin dit jaar verhuisd naar een aange paste woning, maar we leven nog steeds tussen de verhuisdozen." Dit najaar komt het slechte nieuws: Wim O. mag zijn taakstraf niet bij de familie Ligten berg thuis uitvoeren. De reden: het is geen officiële werkplek van de reclasse ring. „Een gemiste kans", zegt Dennis. 4 Het kon niet. Het kon simpel weg niet. Nog nooit had een Nederlandse een olympische medaille gewonnen bij het turnen. Het was al heel wat dat er een paar Nederlandse turnsters meededen aan de Spelen van Rio. Turnen, dat was iets voor kleine meisjes uit China, Roemenië, Rusland of Amerika - niet voor vrou wen uit Nederland. Neder landse turnsters op de Spe len, dat was zoiets als Jamai- canen in een bobslee: leuk dat ze erbij zijn, maar vol strekt kansloos voor de prij zen. Het goud op de evenwichts- balk was eigenlijk al vergeven voordat er één turnster op het dunne latje had gestaan. Simone Biles, de beste turn ster van de wereld, ging haar zoveelste gouden plak opha len. Het kon niet anders of ze ging winnen. Er was maar één probleem. Ze won niet. Het olympisch goud op de evenwichtsbalk was niet voor Biles of een andere Ameri kaanse, niet voor een Russi sche, niet voor een Chinese, niet voor een Roemeense, maar voor Sanne Wevers uit Oldenzaal. Ze was al 24 - stokoud naar turnmaatsta- ven. Die finale in Rio was met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid haar enige kans op een olympische me daille. Het was hét moment van haar carrière - misschien wel het enige moment dat er voor de buitenwereld écht toe deed. En op dat moment, op die ene dag in Rio, turnde Wevers haar beste oefening ooit. Ze nam alle risico's die ze kon nemen. Ze speelde alles of niets - en ze won alles. In een jaar vol onwaarschijn lijke Nederlandse sportpres taties was de gouden plak van Sanne Wevers de alleronwaarschijnlijkste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9