B Chantal en Priscilla m cv 17 INTERVIEW 'Zonderjou'isde eerste thriller van de zussen Chantal en Priscilla van Gastel. En het eerste boek van hen samen. Het gaat overeen kind dat een gevaar is voor zichzelf en zijn omgeving. Venijn vanaf de achterbank. Als kind deden we dit soort dingen al samen Van chicklit naar thriller is een hele stap, van perso neelswerk naar het schrij verschap een niet minder grote. Samen een boek maken is de Etten-Leurse zusjes Chantal en Pris cilla van Gastel prima bevallen. „Maar we werken al jaren samen", lacht Chantal van Gastel. Het was echter Priscilla die met het idee kwam om een thriller te schrijven. Aan het einde van dit jaar kijken de twee Van Gasteis terug op de tot standkoming van hun thrillerdebuut. Wie de taak op zich nam om de boos aardige Mick gestalte te geven, laten ze wijselijk in het midden. De passages waarin de schrijfsters een inkijkje geven in de gedachtegang van de jon gen, hangen als een donkere wolk boven de levens van zijn ouders Vale rie en Oscar. In de loop van het verhaal blijkt zich welk gevaar zich op de ach terbank van hun auto ontwikkelt. Priscilla kijkt naar haar zus: „Eigen lijk dacht ik: jij gaat het schrijven." Chantal: „Het sprak me meteen aan omdat het zo anders was. Maar ik dacht wel: het staat best ver af van mijn lezers. Zitten ze hier wel op te wachten? Straks vinden ze het hele maal niks. Priscilla trok me over de streep." Priscilla: „Ik was al begonnen. Chantal was nog bezig met Winter in New York. In januari dit jaar is ze mee gaan schrijven." Priscilla: „Eigenlijk lees ik zelf meer het genre dat Chantal anders schrijft en zelden thrillers. Zij is heel goed in karakters. Maar ik zag een jongetje als Mick en zo werd het zaadje geplant." Chantal: „Mij liet het niet meer los. Ik ging erover lezen en kwam steeds meer tegen." Priscilla: „En ik had het eind van het boek al..." Chantal: „Dat was zó sterk dat het me ervan overtuigde dat het boek er moest komen." Priscilla: „Zij had de personages. We hadden het over een psychopaat in de dop. Dat leverde heftige discussies op. Het is dan net alsof ouders zich moe ten verantwoorden voor zo'n kind." Chantal: „We wilden het van twee kanten belichten. ]e ziet pas hoe mis het is als je de gedachten van Mick leest. Wel hebben we het erover gehad, ook met de uitgever, of dit nu een thriller is of een psychologische roman." Priscilla: „Het is een 'Van Gastel met een zwart randje'." Chantal: „Ik maak altijd mijn eigen wereld. Hoewel sommige mensen denken dat het boek in Breda speelt, omdat er singels in zitten. Er zit mis schien wel iets meer Nederland in dan normaliter. Maar je kunt niet zeggen waar het is." Chantal: „Als kind deden we dit soort dingen al samen, maakten voor de gein een tijdschrift, waren altijd creatief bezig. Nu is Priscilla ook als een schrijver gaan denken. Ze was meer beeldend bezig, met fotografie, tekenen en schilderen. In die acht jaar dat ik schrijf zei ze nooit: 'Dat wil ik ook'." Priscilla: „Ik keek meer vanaf de zij lijn." Priscilla: „Ik heb dat onderschat, hoewel ik wist waar Chantal mee bezig was. Ze is echt in m'n achting gestegen. Je begrijpt pas echt wat schrijven is als je het zelfhebt meege maakt. Dat weet ik nu en ik heb daar geen spijt van." Chantal: „Ik wil met elk boek iets nieuws brengen, me ontwikkelen. Niet tien keer hetzelfde boek schrij ven." Chantal: „Er zijn al mensen die een vervolg willen. Ik hoor dat ze het niet snel wegleggen." Priscilla: „Dat is vooral jouw ver dienste. Je kunt mensen echt een ver haal in trekken." Chantal: „We wilden bewust een ander soort thriller maken. Vandaar die gelaagdheid. Voor een uitgever is dat misschien lastiger om in een vakje te stoppen. Maar dit is het verhaal dat we wilden schrijven." Chantal: „Ik heb wel vaker een boek met een heel andere verhaallijn ge maakt. Op de term 'chicklit' ben ik niet meer zo dol. Feel good vind ik veel mooier klinken. Dat is dit zeker niet." Priscilla: „Ik geloof niet dat er een baan is waar je zo op jezelf wordt terug geworpen." Priscilla: „Zeker!" Chantal: „Ik denk niet dat ik dit boek met een andere auteur had kun nen maken. Om iemand zo dichtbij je te laten." Priscilla: „Terwijl we wel verschillen in onze aanpak." Chantal: „Dat is waar.Ik heb een meer intuïtieve manier van werken." Priscilla: „Ik ben meer planmatig, werk echt met excel-bestanden. Ik moet vooraf alles weten voor ik ga schrijven." Chantal: „Daar heb ik zó veel aan gehad, dat gestructureerde... Dat moest wel, want zij werkte los van mij. Dan moet je weten wat de ander doet." Chantal: „Dat is niet door één van ons gedaan. De personages hebben we niet verdeeld." Priscilla: „Maar ik neigde wel meer naar Mick. Had al stukjes geschreven." Chantal: „Jij bedacht ook dingen die ik heb uitgewerkt. Misschien moet je voortaan altijd maar de planning doen." Priscilla: „Dat is niet jouw manier van werken. Ik heb juist van jou ge leerd dingen wat meer los te laten." donderdag 29 december 2016 'Dit verhaal wilden we schrijven' Herbert Kats Etten-Leur Van wie kwam het idee voor dit duoproject? Chantal van Gastel (1980) is ge boren in Breda en ging na het behalen van haar vwo-diploma rechten studeren in Tilburg. Ze onderbrak de studie om zich op het schrijven te richten. In 2008 verscheen haar eerste boek 'Zwaar verliefd!' Sinds 2012 is ze fulltime auteur. Priscilla van Gastel (1983) is ook geboren in Breda. Tot 2000 zat ze op de KSE, daarna studeerde ze Personeel en Arbeid aan Avans Hogeschool in Breda. Nu werkt ze op de KSE als perso neelsfunctionaris. 'Zonder jou' is haar debuutroman. Waarom werd het een thriller? Jullie komen allebei uit Etten-Leur. Hoeveel van je omgeving zit erin? Hoe verliep de samenwerking? Hoe was het om nu wel zelf de schrijver te zijn? Hoe was het voor jou, Chantal, om zo iets anders te doen? Al gemerkt hoe je lezers hierop reageren? Is het nu wat mensen van je ver wachten? Priscilla en Chan tal van Gastel (r). „In de loop van het verhaal blijkt welk gevaar zich op de achterbank ontwik kelt." FOTO PETER VAN TRIJEN/PIX4PROFS - Chantal van Gastel Heeft het jullie nog andere inzich ten opgeleverd? Omdat het kwetsbaar is anderen te laten lezen wat jij hebt verzon nen? En de hamvraag: wie heeft Mick gecreëerd?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86