Bonte en Donze na bliksemstart op rozen rici Yugciaar.ni 16 ZE Met Cheminee heeft ze een bijrol tijdens de oudejaarsconcoursen De amazone uit Arnemuiden heeft plaats voor vijf paarden, die ze allemaal naar de subtop in de dressuursport wil brengen. één van de paarden die ze opleidt, foto lex de meester Daniel Vervelde Nieuw- en Sint Joosland Er zijn twee soorten sporters. Je hebt de mensen die koste wat het kost willen winnen en de groep die sport uit pure passie. De Arne- muidse amazone Evelien Marteijn valt vooral in die laatste categorie. Ze rijdt wel wedstrijden, zoals gis teravond tijdens de oudejaarscon coursen van Stal De Kroo. Maar de meeste voldoening haalt ze uit het trainen van jonge paarden. Dat doet ze gewoon thuis. „We hebben in Arnemuiden vijf stallen en vier paarden", vertelde ze nadat ze net uit de ring kwam met haar paard Cheeminee. „En die laatste stal is ook al gereser veerd voor een paard. Maar dat moet nog geboren worden." Want dat is wat Marteijn het aller leukste vindt: paarden vanaf een zo vroeg mogelijk stadium oplei den. „We kopen ze als ze veulen zijn en dan probeer ik er een zo goed mogelijk paard van te maken. Het doel is om met ieder paard de subtop te halen." Maar dat wedstrijdgedeelte is, zo als gezegd, niet het belangrijkste. Nog leuker vindt ze het om het dier echt te leren kennen. „Het is geweldig om echt een band met een paard op te bouwen en elkaar blind te begrijpen. Vergelijk het met een hondje: als je die roept en hij komt in één keer, dan is dat ex tra mooi." Doordat Marteijn maar vijf stallen heeft, kan ze dus ook maar vijf paarden houden. „Dat is echt de max", legde ze uit. „Natuurlijk zou ik er wel meer willen houden. Maar dat is niet te doen, het is ook maar een hobby." Dat betekent wel dat er zo nu en dan ook een paard verkocht moet worden. En dat is moeilijk. „Eigen lijk komen daar altijd wel traantjes bij kijken. Het blijft moeilijk om afscheid te nemen als je een dier tje zo goed bent gaan leren kennen en zoveel hebt meegemaakt." Toch geeft het ook een goed ge voel. „Als iemand een paard bij mij koopt, is dat ook een compliment. Dat betekent dat ik het goed heb opgeleid. En dat is ook mijn doel: dat mensen bij mij komen, omdat mijn paarden goed zijn." Spanning Cheeminee, waar ze gisteren op reed, is het enige paard dat ze niet zelfheeft opgeleid. Over de wed strijd was Marteijn deels tevreden. „De draf ging echt heel goed. Maar in galop had ze te veel spanning." Met 190,5 punten eindigde de combinatie ook onderaan in de klasse Z2. Winst was er voor Li- Als iemand een paard bij mij koopt, is dat ook een compliment sanne Zoutendijk op Kostendruk- kers Davina met 225,5 punten. Emily Wiskerke en Giant Cristall werden tweede met 224,5 punten en Zoë de Booij en Macrider Do- mestic werden derde met 221 pun ten. In de M2-klasse waren Romy Oudshoorn en haar paard Patriska de beste combinatie. Zij kwamen uit op een score van 207 punten en lieten de concurrentie daarmee ver achter zich. Het gat met plek twee bedroeg namelijk tien pun ten. Het zilver ging namelijk naar Angelique Verstrate en Estoril Vd met 197 punten. Laura Rique en VMF Grandeur haalden met 196 punten een puntje minder en moesten genoegen nemen met het brons. Emily Wiskerke en Finnlanderin KS pakten het goud in de klasse Mi. Het puntentotaal van 214 bleek niet te achterhalen voor de con currentie. Op plek twee eindigden Chantal Nijpjes en Giorgio N, met een score van 208,5 punten. Natha lie van der Endt en Duval's Galli ano werden met 206 punten derde. De MDH Kostendrukkers Cup voor junioren was een prooi voor Carlijn Vaessen en haar paard Fossbury. Zij behaalden een score van 71,31 procent en waren de eni gen die boven de 70 procent uit kwamen. Nummers twee Sem Stiemer en Waldemar kwamen namelijk niet verder dan 68,42 procent. Het brons ging naar Tha lia Rockx en Cenda de la Fazenda. Zij behaalden een score van 67,57 procent. Een leeftijdscategorie hoger, bij de Young Riders, wonnen Jasmien de Koeijer en Esperanza de MDH Kostendrukkers Cup. Met een per centage van 70,69 waren zij in deze klasse ook de enigen die de grens van 70 punten overschreden. Zij werden op de voet gevolgd door Lisanne Zoutendijk en Kos tendrukkers Ringo Star. Het zilve ren tweetal behaalde een score van 69,12 procent. 68,38 procent was de score die Thalia Rockx en Verdi De La Fazenda het brons bracht. Tegen het Hulster koppel Claire van Damme (17) en Marnix Ivens (25) werd het een royale 11-5-score. De kiem daarvoor lag in het eerste deel van de partij. Donze won de toss en We zetten zoveel druk dat de tegenstanders vanzelf de fout in gingen behield via deuce zijn service. Ivens moest zijn opslag echter meteen in leveren, waarna Bonte en Donze uitliepen naar 5-0. Veel inschrijvingen De schade viel in deze op tijd ge speelde wedstrijd niet meer te repa reren voor Van Damme en Ivens. Na de 5-0 behielden allen steeds hun service, met uitzondering van de slotgame op de opslag van Claire van Damme. „Het ging eigenlijk verrassend ge makkelijk", vertelde Donze. „Ik had wel verwacht dat we zouden win nen, maar niet zo dik. Wij zijn op onze servicegames nooit in de pro blemen gekomen. We zetten zo veel druk, dat de tegenstanders vanzelf de fout in gingen. Doordat er hier zo veel inschrijvingen zijn, duren de partijen niet een uur maar slechts 50 minuten. Met onze goede start waren we dus echt in het voor deel." De aanwinst van Tiola uit IJzen- dijke was zo vast als een huis en liet het zoveel mogelijk op rally's aan komen. Bonte zette met haar fore hand goed druk, waardoor voor Donze aan het net de weg geplaveid werd. „Vaak was alleen dreigen aan het net genoeg. Ons plan was, voor zover daarvan al kan worden ge sproken, om Claire en Marnix niet meer onder de druk uit te laten ko men. Dat lukte goed", verklaarde Donze. AUTO'S 1 WlijB'.in I-HUVN ^portgroothandel donderdag 29 december 2016 Bij Marteijn is het opleiden belangrijker dan het presteren Evelien Marteijn op Cheminee, - Evelien Marteijn De Clingse Romy Bonte (18) en Hulstenaar Bram Donze (23) had den een prima ouverture in de mixed-3 van het Smit Promotions Kerst tennistoernooi in het Ter- neuzense Racketcentrum. Henk van de Voorde Terneuzen - Bram Donze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85