IJ. jD/unrj 7 Overheden vrezen de verspreiding van valse berichten IIJH£ Nepnieuws en mis informatie. EU-staten die het komend jaar verkiezingen organi seren kunnen hun borst natmaken. Alleen al in Tsjechië, dat in oktober een nieuw parlement kiest, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken inmiddels 40 websites getra ceerd die stemming maken met grotendeels vals nieuws. Volgens de Tsjechische staatsse cretaris voor Europese Zaken, To- mas Prouza, lijdt het geen twijfel wie daarachter zit. In een gesprek met de Britse krant The Guardian zegt hij: „Het hoofddoel van de Russische propaganda is twijfel te zaaien in de hoofden van de men sen of democratie wel het beste sys teem is om een land te organiseren. Er wordt een negatief beeld opge bouwd van de Europese Unie en de NAVO om kiezers te ontmoedigen deel te nemen aan het democrati sche proces." Voor de Tsjechische overheid is de maat vol. In Praag start per 1 ja nuari een speciale afdeling anti- nepnieuws. Twintig specialisten gaan in de aanloop naar de parle mentsverkiezingen, in oktober vol gend jaar, de berichtgeving onder zoeken van in ieder geval 40 ver dachte sites die dagelijks 'de pu blieke opinie beïnvloeden en het democratische systeem ondermij nen'. Ook vanuit het westen nadert een storm. Het notoire Ameri kaanse complotplatform Breitbart ■^spOUCE wL^ GRUWELKELDER (extreemrechts) opent speciaal voor de verkiezingen in Frankrijk en Duitsland kantoren in Parijs en Berlijn. In Nederland, Noorwegen, Italië en Servië groeit intussen de alertheid, want ook daar worden in 2017 belangrijke verkiezingen ge houden. De maandelijkse Desin- formation Review van de EU heeft NUCLEAIRE BEDREIGING er al overwerk aan met steeds meer voorbeelden van traceerbare mani pulatie. Het ministerie van Veilig heid en Justitie zegt geen aanwij zingen te hebben dat buitenlandse partijen de Nederlandse kiezer pro beren te beïnvloeden door gekleurd nepnieuws te verspreiden in de aanloop naar de Tweede Kamerver kiezingen in maart. Wel volgt het ministerie nauwgezet de berichtge ving daarover uit het buitenland, aldus een woordvoerder. „Belang rijk is dat politici zich ook bewust zijn van de gevaren." Want die gevaren zijn er, denkt media-expert Kay van de Linde (54), die zowel in de Verenigde Sta- ten als in Nederland bij verkie zingscampagnes betrokken was. „Ik hoop dat wij na wat er in Ame rika is gebeurd gewaarschuwd zijn en dat we het kaf van het koren kunnen scheiden." Van de Linde vreest 'een soortperfect storm' in het komende verkiezingsjaar. „Je hebt aan de ene kant het verdwijnen van de journalistiek als controlerende vierde macht in combinatie met de opkomst van de kroeg die het inter net heet en waar je alles mag roe pen en waar geen ruimte is voor nuance. Dat komt de democratie niet ten goede." Vals nieuws hoeft niet eens per se politiek gestuurd te zijn. Er wa ren tijdens de Amerikaanse verkie zingen ook groepen computervaar- dige jongens die een zakcentje ver dienden met onware verhalen over Hillary Clinton en Donald Trump. 10 dagen Rondreis Fascinerend Schotland 10 dagen Hoogtepunten van Noorwegen 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust 15 dagen Rondreis Klassiek Spanje en Andalusië U www.bolderman.nl donderdag 29 december 2016 GO Tsjechië lanceert een anti-nepnieuwsbrigade Bob van Huet Rotterdam Echte doden vielen er bijna in een Washingtons pizzarestaurant waar een man verschillende schoten loste, omdat hij kinderen wilde redden in 'Pizzagate'. De naam verwijst naar de hashtag bij een populaire complottheorie tijdens de campagne van de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. De extreemrechtse complotsite Infowars beweerde dat on derschepte mails tussen een pizzares tauranthouder en John Podesta, de campagneleider van Hillary Clinton, ge heimtaal bevatten die een pedofielen netwerk aanstuurden. Ook president Obama en zangeres Lady Gaga deden mee. De schutter van Washington wilde zich een weg vechten naar de gruwel- kelder waarover hij had gelezen. Maar zelfs een kelder had het restaurant niet. De goedgelovige internetconsument gaf zich tenslotte over aan de politie en bleef zelf ook ongedeerd, fotoepa In het kerstweekeinde geloofde de Paki staanse minister van Defensie Khawaja Asif (foto) een nepnieuwsbe- richt, waarin de vroe gere Israëlische minister van Defensie Moshe Yaalon meldde dat zijn land Pakistan 'nucleair zal vernieti gen'. Asif dreigde heel serieus met een tweet dat Israël wel moest weten dat Pakistan ook atoom wapens had. Het duurde even voordat duidelijk was dat het alle maal verzonnen was door een Ameri kaanse website die gros siert in vals nieuws. Asif zweeg daarna wijselijk maar zijn landgenoot Ali Sar- war Naqvi, voormalig ambassadeur bij het In ternationaal Atoomener gieagentschap hekelde diens 'ondoordachte verklaring zonder verifi catie van het nieuws'. Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 etc. Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Brochure en (Q318) 58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. iiameriexcl. Calamiteitenfonds reserveringjkgsten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7