mm 29 Woningen in de toekomst niet meer afhankelijk van fossiele brandstoffen IIWISE Overheden, ondernemers in de bouw, milieuorganisaties en het onderwijs zetten hun schouders onder het energieneutraal maken van de Zeeuwse woningvoorraad. Peter Castenmiller neemt afscheid van Rekenkamer Zeeland Tussen de feestdagen in op dieet? Wel nee. Een kerstarrangement met een vis- proeverij, wafels, demonstraties van oude ambachten en rondleidingen trok gisteren tegen de 150 bezoekers naar het Visserij museum in Breskens. Ook voor de aller kleinsten was er een visgerelateerde acti viteit, maar niet om op te eten. Alena (4) bekleedde een spaarpotje van robotvis Bresko zorgvuldig met speciale foam clay. Over een kleine dertig jaar moeten alle particuliere woningen in Zee land 'energieneutraal' zijn. Deze ambitie heeft de Zeeuwse Alliantie voor Energiebesparing. De Zeeuwse Alliantie is een ver taling van landelijk beleid. Zeeland is met het streefjaar 2045 ambitieu zer dan de rest van Nederland. In het landelijke energieakkoord wordt 2050 genoemd als datum dat woningen onafhankelijk zijn van fossiele brandstoffen voor verwar ming en elektriciteit. Deelne mende partijen zijn provincie en gemeenten, Bouwend Nederland, Delta, Enduris, Impuls Zee land, HZ, Marsaki, Uneto- VNI, Zeeuwind, het Zeeuws kli maatfonds, innovatieve dorpen, de Nu is slechts een fractie van de woningen in Zeeland energieneutraal Energieambassadeur en de Zeeuwse Milieufederatie. Elke partner steekt minimaal 100 uur per jaar in het project. In februari zetten de deelnemers hun handte kening onder het energieakkoord. De samenwerking richt zich op de volgende thema's: Nul op de Meter, dorpsgerichte aanpak, ener giebesparing bij monumenten en bij Verenigingen van Eigenaren en op financiering. In eerste instantie zal een aantal burgers gericht bena derd worden. Vanaf 2017 wordt het project breder onder de aandacht gebracht. Drie dorpen lopen voorop: Oost- kapelle, 's-Heer Hendrikskinderen en Baarland. Hier worden verre gaande maatregelen genomen om te komen tot besparing van energie. Uitwisseling van kennis en erva ring is een pijler onder het project. Aannemers en installateurs moe ten van elkaar leren en woning eigenaren kunnen kennis maken met de mogelijkheden om hun huis energieneutraal te maken. Ei genaren zouden via gezamenlijke aankoop geld kunnen besparen bij het aanpassen van hun huis. De gemeente Goes is de bestuur lijke trekker van het project. Deze gemeente heeft zich tot nu toe am bitieus getoond op het gebied van energiebesparing. Toenmalig wethouder Jo-Annes de Bat noemde twee jaar geleden voor Goes 2035 als streefjaar en de dorpsraad van 's-Heer Hendriks kinderen gaf aan al vóór 2020 ener gieneutraal te willen worden. Slechts een fractie van de wonin gen in Zeeland is op dit moment energieneutraal. Bij nieuwbouw wordt wel steeds vaker van dit principe uitgegaan. Zo is het aan sluiten van een nieuwbouwwijk op het aardgasnet niet langer vanzelf sprekend. Ullt VANAVOND It donderdag 29 december 2016 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 9 FOTO CAMILESCHELSTRAETE Huizen in 2045energieneutraal Theo Giele Goes *,Bf I# S DECEMBER 20u30 8. 22uOO omroep zeeland "Hedwigepolder; een slopende kwestie Onder de Oppervlakte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78