II VVV en musea verdelen budget voor gids Liever plaatjes kijken in het vakblad dan de Donald Duck 7 Jeroen van Dijke (35) staat al vanaf zijn zesde op de molen. Sinds 1999 houdt hij Den Haas in Zierikzee en De Zwaan op Moriaanshoofd in beweging. telt of alles gaat zoals het moet. Maar nu moet ik echt goed luiste ren en soms gewoon ook even naar buiten kijken om te zien of ie nog wel draait." De 35-jarige molenaar uit Zie rikzee glundert van oor tot oor. In het kamertje dat hij bouwde op de eerste verdieping van de bijna drie eeuwen oude stellingmolen, ruikt het naar warme stroopwafel. „Ooh! Ik had er twee voor ons op het straalkacheltje gelegd, voor bij de koffie. Lust je dat?" De houten wanden gaan bedekt onder tien tallen foto's. „Vrienden en familie, mensen die ik graag bij me heb", vertelt Van Dijke. „Het tafeltje met rood-wit-geblokt tafelkleed vult nagenoeg de gehele ruimte. Op een kast boordevol papieren, tijdschriften en fotomapjes prijkt een vooroorlogse radio. „Die stond vroeger boven in de molen. Ik weet nog dat hij het deed. Dan zag je die gloeilampen oplichten en werd er afgestemd op Hilver sum. Ik zou hem eens moeten la ten reviseren." Ook de oude koe koeksklok is puur voor de sfeer. Koud zes was Jeroen toen hij aan vadershand stadsmolen De Hoop in Zierikzee binnenstapte. Groos als een aap, omdat hij mocht ko men'meedraaien'. „Een beetje rommelen, wat poetsen en dan leer je er langzaam zelf mee wer ken. Op een molen valt altijd wel wat te doen. Vanaf m'n vierde wilde ik al molenaar worden." Hij haalt z'n schouders op. „Dat valt niet te verklaren. Ik vond het toen al fantastisch om die wieken te zien draaien. Soms ga ik buiten wel eens zomaar een half uurtje op het bankje zitten en alleen maar kijken naar de molen. Zeg maar wat dat is...? Vroeger had je zo'n vakblad, De Molenaar heette dat geloof ik, dat verslond ik als kind. Veel leuker dan de Donald Duck." Hoewel de achternaam anders doet vermoeden, zitten er geen molenaars in de familie. Jeroen is geboren en opgegroeid in Goes, zijn vader had een slijterij in Zie rikzee. „De oud-molenaar was een H. Van Dijke, maar voor zover ik Normaal gesproken zit er altijd wel een kraakje of piepje in dat je vertelt of alles gaat zoals het moet heb kunnen nagaan is dat puur toeval. Zijn naam staat op een meelzak die hier boven ligt. En een meelkar met diezelfde naam staat nog in een schuur in Oostka- pelle." Jeroen verdient de kost als mo numentenwachter. Zijn vrije tijd verdeelt hij sinds 1999 zo'n ander halve dag per week over Den Haas en De Zwaan op Moriaanshoofd. Hobbymatig, want anders dan de De Hoop maalt de molen op het Bolwerk gewoonlijk niet voor bak kers. „In het verleden moest ik wel eens bijspringen voor De Hoop, maar dat staat nu op een lager pitje", zegt Van Dijke spijtig. „Ik maal nog maar een paar keer per jaar. Tarwe meestal, tot volkoren- meel voor brood. Voorheen deed ik hier ook boekweit, gerst en mais. Ik heb boven drie maalste nen liggen. Voor iedere graansoort gebruik je een andere." Zes steile trappetjes hoger grij pen de houten tanden van de wie len geruisloos in elkaar. De bries is genoeg om de reuzin tevreden te doen snorren, terwijl ze uitzicht biedt op het dak van Zierikzee. Klaar voor de volgende 250.000 draaiuren in een doorsnee jaar en een bevlogen molenaar die iedere seconde koestert. Lange strengen varkens reuzel bungelen aan de dwarsbalk in de kap. Je roen van Dijke heeft zijn werkhandschoenen aangetrokken en voert een stukje aan de gulzige dij-dikke as van de wieken. „Sommige mensen vin den het er smerig uitzien, maar dit is al honderden jaren het beste smeermiddel dat er is om de boel soepeitjes te laten draaien." Na een pittige windkracht ze ven tot acht met Kerst lijkt het de ochtend daarop bijna windstil. Maar schijn bedriegt. Van Dijke heeft de bruine zeilen opengevou wen en laat Den Haas prettig snorren. „Moet je horen.... Niks! De wielen zijn in november op nieuw gesteld en sindsdien loopt hij weer als een klok. Normaal ge sproken zit er altijd wel een kraakje of een piepje in dat je ver- De gemeente betaalde de VVV in januari vorig jaar 56.000 euro om twee jaar lang een educatief mede werker aan te stellen die vooral bij jongeren interesse moest wekken voor de Schouwse geschiedenis en cultuur. Deze maand moest er een keuze worden gemaakt, omdat de medewerkster na twee jaar volgens de wet in vaste dienst moet komen. Omdat het de VVV niet duidelijk was waarvan de komende jaren het salaris moest worden betaald, be ëindigde zij het contract per 1 ja nuari 2017. Activiteitenplan Intussen zijn ook de resultaten van het activiteitenplan van de Vereni ging Musea Schouwen-Duiveland (VMSD) tegen het licht gehouden. Daaruit bleek dat de verbinding tussen musea en educatie als posi tief werd ervaren. Recron en ge meente beoordeelden de verbin ding tussen musea en recreatie ech ter als negatief. Met andere woor den: de educatief medewerkster had niet veel toe te voegen aan het toerisme op Schouwen-Duiveland. De VMSD wilde de gids nog tij delijk onderbrengen bij het Stad huismuseum in Zierikzee, maar daar stak de Recron een stokje voor. Die wilde het budget voor de me dewerker verdelen tussen musea en de VW. En dat gebeurt nu. De VW krijgt de komende twee jaar 32.750 euro voor promotiedoel einden, waarbij de nadruk op cul tuurtoerisme moet liggen. De VMSD krijgt twee jaar lang 35.250 euro om de schooljeugd te interes seren. donderdag 29 december 2016 Molenaar was al jong het haasje ■4 Het mole- naarsbloed giert bij Jeroen van Dijke door de aderen, maar waar dat vandaan komt. FOTO DIRK-JAN GJEL- TEMA ■4 De gedenk steen boven de toegang tot molen Den Haas op het Zierikzeese Bolwerk, foto MARCEL MODDE •4 Varkensreu zel hangt te drogen en dient als oer oud smeersel voor de as van de wieken, foto MARCEL MODDE Marcel Modde De educatief medewerkster van de Schouwse musea is ontsla gen. Ze heeft inmiddels een an dere baan. Haar salaris en bijbe horend kostenbudget worden verdeeld over de VVV en de mu seumvereniging. Ton van den Nouweland Zierikzee ^enJEnc,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64