Schepen slaan haven Rotterdam over richting rivaal Antwerpen LAATSTE KANS! m 'té 5 Terrorist reisde via omweg van Berlijn naar Milaan voor 2017! Samsung Galaxy S7 tTj De vluchtroute van 'Berlijn-terrorist' Anis Amri liep via Nederland. Er is een onderzoek gaande naar camerabeelden van de stationshal in Nijmegen, waarop hij te zien zou zijn. Het is woensdag 21 december, rond lunchtijd, als de meest gezochte terrorist van Europa door de sta tionshal van Nijmegen loopt. Zijn naam, Anis Amri, giert op dat mo ment al door elk zoeksysteem van alle internationale veiligheidsdien sten. Maar de man die twee dagen eerder met een truck elf mensen doodreed op een kerstmarkt in Ber lijn, neemt in de Nijmeegse sta tionshal waarschijnlijk een gratis sim-kaart van Vodafone in ont- Route Anis Amri vangst. „We deelden die dag op het station sim-kaarten uit vanwege onze kerstactie", meldt een woord voerder van Vodafone. De feestdagen haalt de met een pistool bewapende terrorist niet. Op vrijdag 23 december wordt hij doodgeschoten bij een politiecon trole in de buurt van Milaan. Hij stierf daardoor in het land waar hij jaren eerder als (kansloze) asielzoe ker Europa binnenkwam. Als agen ten Amri's rugzak doorzoeken, vin den ze een sim-kaart. De kaart is niet geactiveerd, maar het serie nummer leidt naar de kerstactie in Nijmegen. Het Nederlandse puzzelstukje in de reconstructie van Amri's vlucht werd gisterochtend gelegd door Ita liaanse media. Het Nederlandse Openbaar Ministerie zag zich daar door later genoodzaakt te bevesti gen dat er een onderzoek loopt en dat het Amri lijkt die op camera beelden van station Nijmegen staat. Franse media melden dat de Tune sische terrorist vanuit Nijmegen naar Amsterdam Sloterdijk is ge reisd en vanuit daar een bus naar Lyon (via Parijs) heeft genomen. Het OM zegt 'dat op geen enkele manier te kunnen bevestigen'. Wat vaststaat is dat de meeste ge zochte terrorist van Europa na zijn gruweldaad meerdere landsgren zen is gepasseerd, met bussen en treinen. Een woordvoerder van het ministerie van Veiligheid en Justi- tie: „Alle Nederlandse diensten zijn na de aanslag extra alert geworden. Binnen het Schengengebied zijn echter geen grenscontroles, waar door het ook bij verhoogde alert heid mogelijk is onopgemerkt de grens te passeren." Amri zou (een deel van) de reis tussen Nijmegen en Frankrijk heb ben afgelegd met busbedrijf Flix- bus. Tickets daarvoor zijn te koop online én bij de chauffeur. Flixbus meldt dat iedereen die een 'grens overschrijdend ticket' heeft zichzelf moet legitimeren bij de bus. De maatschappij wil niet zeggen of Amri inderdaad met hen reisde en of hij gecontroleerd is. „De officiële regel is inderdaad dat iemand pas poort of id moet laten zien, maar ik merk als chauffeur dat lang niet al mijn collega's dat ook echt doen.", reageert een Flixbus-chauffeur, die spreekt op voorwaarde van anoni miteit Hoe en waarom Amri naar Ne derland reisde is nog onduidelijk. Het OM heeft geen aanwijzingen dat hij in hulp heeft gehad. Ondanks de aanleg van de Tweede Maasvlakte laten steeds meer con tainerschepen Rotterdam links liggen. Het gloednieuwe havenge bied is juist voor miljarden euro's gebouwd om de concurrentie op achterstand te zetten, maar Rot terdam heeft de laatste jaren alleen maar belangrijke klanten verloren. Afgesnoept door Antwerpen, zegt topman Eddy Bruyninckx van de Vlaamse rivaal. „Een Tweede Maasvlakte aan leggen is een ding, die vullen is vers twee", sneerde hij gisteren tij dens de presentatie van de voorlo pige jaarcijfers van Antwerpen. 20t6 is weer een recordjaar voor de Belgen. De containeroverslag komt voor het eerst uit boven de ro miljoen TEU, de benaming voor standaardformaat zeecontainers. Concurrent Rotterdam slaat on geveer 12 miljoen TEU over. De exacte cijfers voor dit jaar zijn nog niet bekendgemaakt. Vijfjaar gele den schommelde Rotterdam ook al rond dat aantal. Antwerpen zat toen nog op 8,5 miljoen TEU. Bruyninckx beschikt nu over sta tistieken waaruit blijkt dat Rotter dam op meerdere fronten is voor- bijgestreefd. Er komen meer grote containerschepen naar de Schel- destad. Voor de Verenigde Staten, Midden-Amerika en Zuid-Ame- rika is Antwerpen zelfs veruit de belangrijkste haven. Antwerpen hengelt de schepen binnen in een tijd dat de mari tieme sector wereldwijd op drift is. De concurrentie tussen scheep vaartbedrijven is moordend; fail lissementen, fusies en overnames buitelen over elkaar heen. De opmars is enkele jaren gele den ingezet nadat Antwerpen had bewezen dat de haven de aller grootste schepen aankon. Lang werd gedacht dat de bochtige Schelde een te belangrijk obstakel was voor de zeereuzen, die bij de Maasvlakte eenvoudig kunnen in parkeren. Al eerder waarschuwde Ronald Lugthart, directeur van het nieuwe containeroverslagbedrijf RWG op de Tweede Maasvlakte, al voor 'achterover leunen' van de Rotterdamse haven. Rotterdam, nog altijd de grootste haven van Europa, heeft pas een nieuwe koers aangekondigd waarbij meer nadruk ligt op het milieu en werk gelegenheid dan op groei van de overslag. „Containers leveren ook veel werk op. Direct en nog meer indirect", reageert de Antwerpse havenwethouder Marc Van Peel. iRhone 7(32gb) speaker 120 min in NL en EU 3000MB data (4G) GRATIS! 100 min/sms 4000MB data (4G) Ben" TELE2 kpn JL T donderdag 29 december 2016 PC Route Amri via Nijmegen Arjen ten Cate Cyril Rosman Nijmegen Nijmegen Amsterdam Berlijn Station Sesto San Giovanni, Milaan M Beelden van Anis Amir op het station in Turijn en de route die hij volgde, fotoepa Antwerpen steekt Rotterdam naar de kroon als grootste haven van Europa. De Belgi sche haven groeit hard, blijkt uit de jaarcijfers. Rotterdam stagneert. Leon van Heel Antwerpen Containeroverslag in de haven van Antwerpen, fotobelga De containeroverslag in Ant werpen zat vijf jaar geleden nog op 8,5 miljoen TEU, maar gaat nu al over de 10 miljoen. eenmalig bijbetalen: €0 Of: onbep. min/sms 3000MB: €49,50/mnd eenmalig bijbetalen: €0 1 J Of: onbep. min/sms 4000MB: €40/mnd TELE2 Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5