tf> 6 Verwende schilder vernielt wel heel vaak zijn eigen doeken Was 2016 voor de Nederlandse film een goed jaar? Eigenlijk niet. De bezoekcijfers van de meeste vaderlandse producties vielen tegen. De populaire romcom is een gunstige uitzondering. Top 5 in de bioscoop Nu in de bios La La Land A Streetcat named Bob Passengers FILMNIEUWS Fanfeestje voor 125ste geboortedag Oliver Hardy Gore brengt Incovenient Truth II Hoe grillig het Neder landse filmland schap er op dit mo ment uitziet, blijkt wel uit hoe uiteen lopend de films van het regie-echtpaar Dick Maas en Esmé Lammers dit jaar hebben gepresteerd. Maakte Maas met de leeuwenthril ler Prooi (31.000 bezoekers) de groot ste flop uit zijn carrière, bij Lammers was sprake van het tegenoverge stelde. Met de romantische komedie Soof 2 (op dit moment ruim 400.000 bezoekers en nog steeds te zien in ruim 100 bioscopen) scoorde zij haar grootste filmhit. Voor Maas reden om op zijn Face- book-pagina ironisch te concluderen: „Gelukkig weet Esmé op de valreep het marktaandeel van ons gezin nog wat op te vijzelen." De inbreng van de vaderlandse filmproductie op het bioscoopbezoek van 2016 stond dit jaar sterk onder druk. Het nationale marktaandeel zal beduidend minder zijn dan voor gaande jaren toen een op de vijf bios- Cézanneetmoi coopbezoekers een Nederlandse film bezocht. Daar zal de inbreng van de succesfilms Soof 2 en Rokjesdag wei nig aan kunnen veranderen. Mega hits als de beide Gooische Vrouwen films - in 2011 en 2015 goed voor een miljoenenpubliek - ontbreken deze keer. Dergelijke zeldzame successen gaven toch al een vertekend beeld van hoe de Nederlandse film er over de hele linie werkelijk voorstaat. De Nederlandse bioscopen leunen zwaar op de romcom, ofwel de ro mantische komedie. Het genre is ner gens zo populair als hier. Dat blijkt onder meer uit de resultaten van het Britse voorbeeld Bridget Jones's Baby. In Nederland een van de best be zochte films van het jaar, terwijl in onder meer Amerika de film het be duidend minder deed. Favoriet Boekverfilmingen blijven favoriet bij Nederlandse producenten. Maar de bezoekcijfers van films als Tonio (140.000 verkochte kaartjes), Publieke Werken (230.030), Knielen op een Bed Violen (223.641), Beyond Sleep, de ver filming van Nooit meer Slapen (48.917 verkochte kaartjes) blijven toch ver Genoeg om verbitterd over te zijn; Cézanne, gespeeld door Gallienne (Les Gargons et Guillaume, a table!), trekt steevast aan het kortste eind. Steeds weer reageert hij als een ver wend, over het paard getild kind, met grote gebaren en luide stem. Hier is overduidelijk een theateracteur aan het werk. Schmierend trekt hij door dit ietwat belegen historische vriendschapsdrama. Er is meer ruimte ingeroosterd voor het wéér groots en meeslepend vernielen van eigen doeken dan voor de achter grond en evolutie van diens uitein delijk wereldberoemde werken. - Marieke Nieuwdorp Schilder Paul Cézanne en schrijver Emile Zola groeiden als jeugdvrien den op in Aix-en-Provence. Allebei leefden ze al jong voor de kunsten. Zola eerst hongerlijdend in Parijs, Cézanne aanvankelijk thuis in Zuid- Frankrijk -op kosten van pa. Jaren la ter is het Zola die in de bruisende hoofdstad furore maakt: hij heeft succes, aanzien, geld én de grote liefde van zijn schilderende maatje. donderdag 29 december 2016 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (1) Rogue One €801.000 2 (-) Passengers €448.000 3 (4) Sing €447.000 4 (2) Soof 2 €397.000 5 (3) Fantastic Beasts €374.000 MUSICAL Deze meeslepende hedendaagse ode aan de klassieke Hollywoodmusical maakt iedereen blij. Emma Stone en Ryan Gosling maken grote indruk als twee ambitieuze mensen die het in het Amerikaanse filmmekka proberen te maken. DRAMA Dit is het waargebeurde hartverwar mende verhaal van een junkie die pro beert af te kicken. Wanneer hij een roodharige kat ontmoet, wordt hij een idool als verkoper van de daklozen krant. Het bezorgt hem een nieuwe leven. SCIENCEFICTION Jennifer Lawrence en Chris Pratt schitteren in dit opmerkelijke science- fiction-verhaal. Tijdens een ruimtereis die 120 jaar moet duren, ontwaken zij te vroeg. Als een moderne Adam en Eva zijn ze op elkaar aangewezen. GO Nederlandse Laurel en Hardy-fans vie ren 21 januari de 125ste geboor tedag van Oliver Hardy in het Amsterdamse Pathé Tu- schinski. Op het programma staan: Sons of the Desert, de herpremière van The Battle of the Century met verloren ge waand materi aal, en de korte film Do Detecti ves Think? Er zijn nog enkele kaarten te koop. DOCU Voormalig vice- president Al Gore heeft een vervolg ge maakt op zijn spraakmakende natuurdocu- mentaire An In covenient Truth. De film gaat in januari op het Amerikaanse Sundance Film festival in we reldpremière. Al Gore en zijn team belichten de toegenomen problematiek rond het milieu en de daarvoor noodzakelijke oplossingen. De romantische komedie regeert Ab Zagt Tonio evenaarde met 140.000 verkochte kaartjes niet het succes van het boek. foto september film Documentaires deden het opva- lend goed in 2016, zoals Down to earth met 50.000 bezoekers. DRAMA Regie: Danièle Thompson Hoofdrollen: Guillaume Canet, Guil laume Gallienne. Cézanne wordt schmierend ge speeld in wat belegen vriend schapsdrama.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53