3 Ballet danst lessen voor het volk Nederlandse rapper Hef Claudia de Breij Honderd sapjes Kinderen voor Kinderen PT Cd Boek Kookboek Muziek Dat is veel uitleg. Maar bedenk dat er geen woord wordt gesproken. Alles moet duidelijk worden uit dans, mu ziek en gebaar. Afhankelijk van de in ventiviteit van de kostumering is het bijvoorbeeld best moeilijk om uit te maken wanneer de ballerina's zwa nen voorstellen en wanneer mensen. Er zijn nog een paar kanttekeningen nodig. Want het einde is behoorlijk dramatisch, en daar draaide de laat- romanticus destijds zijn hand welis waar niet voor om. Maar nadien zijn er gevoeliger publieken gekomen en er zijn dus allerlei alternatieve ein des. Van Odette die zich in wanhoop om het bedrog verdrinkt (Siegfried blijft treurend achter) tot een gevecht met de tovenaar dat door prins Sieg fried wordt gewonnen. Waarna ze nog lang en gelukkig- Voeg daar nog 'de zwarte zwaan' aan toe, sowieso een bekoorlijk my thisch motief. Al vanaf het begin werden Odette (de zuivere prinses) en Odile (de tovenaarsdochter) meestal door dezelfde ballerina ge danst. De expressiviteit van de dans (Odette is eerder voorzichtig en af wachtend) en de verschillende toon aarden van de muziek moesten het eigenlijk wel duidelijk maken. Maar zo hier en daar sloop de gewoonte binnen om van de tovenaarsdochter een zwarte zwaan te maken. En te genwoordig gebeurt dat vaker wel dan niet (denk ook aan die beroemde film Black Swan uit 2010). Conclusie van dit alles is dat hét Zwanenmeer eigenlijk al lang niet meer bestaat. Daarvoor is er te veel aan gesleuteld. Het meest constant is nog de muziek. Want hoewel Tsjai- kovski zelf niet tevreden was en plannen had om de muziek te her schrijven, is dat nooit gebeurd. Daarom horen we nu (met uitzonde ring van een paar heel vroege aanpas singen bij de revival van 1895) nog al tijd dezelfde originele muziek, uitge voerd door groot orkest. En dat blijft naast de schitterende dans hoe dan ook dé spil van elk 'Zwanenmeer'. Het Charkov Staats Opera en Ballet Theater heeft maar liefst 700 mensen in dienst. Naast artiesten, decorbou wers, kostuumontwerpers, kleerma kers (allemaal voorspelbaar) werken er ook schoenmakers. Want spitzendansen hoort steevast bij Russisch ballet, met als absoluut CHARKOVTHEATER hoogtepunt de 32 zogeheten fouetté's van de 'Zwarte Zwaan'. Tel ze maar niet na, u zou er nog duizelig van worden. donderdag 29 december 2016 Rapper Hef (29), die pas deelnam aan het Groot Dictee der Ne derlandse Taal, brengt zijn vierde so loalbum uit. De woordkunstenaar werkte voor de plaat samen met Lil Kleine, Sevn Alias en Jonna Fraser. Het album Ruman (dat 'broer' betekent in het Antilliaans) volgt precies een jaar na voorganger 13. Ruman verschijnt morgen. Claudia de Breij is de eerste vrouwelijke ca baretier die de eer te beurt valt om de traditi onele oudejaarsconfe rence te verzorgen. Za terdagavond luidt De Breij het jaar uit op NP01 en direct daarna verschijnt de integrale tekst in boek vorm. Inclusief de verhalen achter de show. De oudejaars is vanaf 2 januari te koop. OUDEJ Speciaal voor het nieuwe jaar bundelden Joël Goudsmit en Ro- salynn Campbell de honderd beste sapre- cepten in Sapje. Groente, fruit, wilde planten, zee wieren, paddenstoelen, kruiden en specerijen worden verwerkt tot shotjes en mixen. De recepten volgen de seizoenen, dus met Sapje kun je heel 2017 op de gezonde toer. Het boek ligt vanaf 4 januari in de winkel. SAPJE Wie is niet opgegroeid Jf'f, met Kinderen voor Kinderen? Het kinder- qO| koor bestaat 37 jaar en blijft hits scoren. fS? Om dat te vieren, houdt de VARA de verkiezing van de honderd populairste Kinderen voor Kinderen-lied jes. Via internet kun je alle liedjes nog eens beluisteren en stemmen op je favo rieten. Stem t/m 20 januari op kinderenvoorkinderentop100.nl Charkov Theater, 'Het Zwanen meer', ballet: Scheldetheater Terneuzen, vrijdag 6 januari 2017, aanvang 20.00 uur. Het Oekraïense Char kov Theater heet zo sinds 1931, maar het bestond al in 1880. Het heeft tijdens twee wereldoorlogen en een felbevochten revolutie stug doorgespeeld. Je zou denken dat bal let voor de communis ten veel te bourgeois zou zijn. Maar integen deel. Ballet bleek voor het volk al even leer zaam als vroeger de kerkramen en de beel den. Het Charkov Theater heeft in zijn communis tische tijd stichtelijke stukken gespeeld als Josef de Knappe, De Schoonzoon zonder Familie, In het Zonlicht, Chulaki's Jeugd en vele andere. Het Charkov Thea ter danst op de mu ziek van Tsjaikovski. Voor de talloze analfa beten bleek ballet een ideaal medium om ze bij de communistische les te houden. Maar toegegeven, de klas siekers stonden al die tijd ook op het pro gramma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50