Hilarisch muzikaal amusement Kinderliedjes of Hollandse rap 2 SPIELEREI The Hunger Games Ballet Alle klassiekers zijn fantastisch. Daar zijn het klassiekers voor. 'Het Zwanenmeer' dus ook, met zijn schitterende pas de deux, adembenemende solo's en een fenomenaal corps de ballet. Toch kwam het succes niet meteen. Uitgelicht isschien vraagt u zich nu af waarom ik schrijf over een cabareteske voorstel ling van mannen die in hun 'marcelle- ken' over het podium darren. Ik ga door het vuur voor klassieke muziek, maar verandering van kost is verrassend en deze oer-Vlaamse uit voering heeft iets speciaals. Wat maakt Die Verdammte Spielerei nu zo verdomd goed? Omdat er vier saxofonisten en één percussionist muziek maken op een onna volgbare manier. Ze spelen eigenzinnige bewer kingen van hits. Samen met Stefaan De Winter, die de onnozelaar uit hangt maar ondertussen Absurd O ra^e ^'nsen ze§t en gevoe lige, soms cynische, maar humor on altijd smakelijke liedjes VOrdomd Zingt. Het lijken een stel letje losgeslagen dorps- goede muzikanten, maar dat is mi mkpntf=»n schijn. Deze mannenbe- 11 lUZLirvdl I tel l zkten gen geweldige tech niek en ze hebben zicht baar plezier in wat ze doen. De tamboermajoor ruilde het vaandel in voor de megafoon en de muzikanten hun das voor een marcelleken. En er wordt wat af getoeterd. Het mag dan allemaal zot lijken. De leider heeft alles in de hand. Hij dirigeert zijn gevolg door een paradijs van hilarische grappen of ont roert het publiek met knappe liedjes. Vlaande ren wordt op de hak genomen en alles oogt oer- Vlaams. Alleen het glas Duvel ontbreekt nog in de knuist van Stefaan. Die Verdammte Spielerei speelt knap in op het publiek. Alles klinkt spontaan, alsof er ter plekke geïmproviseerd wordt. Het geheel is een smakelijke combinatie van speelbare, goede muziek, aansprekende teksten en hilarische momenten. Stefaan verdiepte zich in de oude religieuze muziek en zong in een bekend koor, de anderen studeerden aan het conservatorium. Niets wordt overboord gegooid, integendeel, ze passen hun kunnen toe en zorgen voor bijzon der entertainment. MEEST VERKOCHT VUURWERK 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Film Het Zwanenmeer is een oer- en oer- Russisch ballet, uit 1875, de absolute bloeitijd van dat genre. Er was wat theater betreft niet veel eigens in Rusland en voor Het Zwanenmeer werd daarom vooral ge put uit de folklore. Een mengelmoes van sprookjesmotieven werd de ba sis, maar dat bleek te veel mengel en te veel moes. Zelfs de muziek van Tsjaikovski kon de oorspronkelijke versie van Het Zwanenmeer niet red den. Twintig jaar later werd er een duidelijke lijn van goed en kwaad in aangebracht, en toen wérkte het. Zo begint het: op een niet nader aangeduid kasteel is een vrolijk feest gaande, omdat prins Siegfried jarig is. Hij is zojuist meerderjarig geworden. Voor de nog heel jongensachtige prins is dat geen reden tot zorg, maar voor zijn moeder wel. Ze waarschuwt dat hij op het volgende bal een meisje moet kiezen om mee te trouwen. In het tweede bedrijf zijn de prins en zijn gevolg op jacht. Aan de oevers van een meer treffen ze zwanen aan en een van hen stelt voor om de zwa nen te schieten. De koningin van de zwanen, Odette, probeert dat te voorkomen. Ze legt uit dat ze beto verd zijn, de zwanen zijn eigenlijk jonge vrouwen die door de boze to venaar Von Rothbart betoverd zijn. 's Nachts nemen de zwanen voor even hun ware gedaante aan. Het onver- Twintig jaar later werd er een duidelijke lijn van goed en kwaad in aangebracht, en toen wérkte het mijdelijke gebeurt: als de prins Odette ziet, is hij op slag verliefd. De twee dansen een pas de deux en Sieg fried vraagt Odette om naar zijn vol gende bal te komen. Hij belooft met haar te trouwen. Odette waarschuwt dat ze onmogelijk zijn bruid kan zijn voor de betovering verbroken is. Dat kan alleen gebeuren als er sprake is van échte en oprechte liefde. Voor nu is Odette gedwongen om als zwaan naar het meer terug te gaan. De twee geliefden moeten scheiden van el kaar. In het derde bedrijf is Siegfried te rug op het kasteel. De prins en zijn moeder ontvangen zes meisjes die graag de vrouw van de prins willen worden. Ze komen uit verre landen en allemaal dansen ze hun nationale dans. Dan verschijnt de boze tove naar Von Rothbart, met zijn dochter Odile. Hij gebruikt zijn toverkracht om haar op Odette te laten lijken en zo danst Odile op haar beurt een pas de deux met de prins. Na afloop ver klaart de onnozele en misleide prins zijn liefde aan haar. Buiten het kas teel is Odette diep wanhopig over dit verraad. Wraak Aan het slot lijkt alles goed te komen. Odette en de andere zwanen treuren bij het meer. Siegfried verschijnt daar en het bedrog komt alsnog aan het licht. Maar dan volgt de wraak van de tovenaar. Hij laat een hevige storm opsteken en de twee geliefden die el kaar juist hebben teruggevonden, verdrinken samen in het meer. donderdag 29 december 2016 pi- Wat: Die Verdammte Spielerei - Een dag met Stefaan Waar: Scheldetheater, Terneuzen Wanneer: donderdag 5 januari, 20.00 uur. Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Knalvuurwerk De eeuwige favo rieten: strijkers, rotjes, lawinepij len en de Chi nese rol. Vuurpijlen De primitieve raket met een ex plosief mengsel staat garant voor veel oh's en ah's. Cakebox Een complete vuurwerkshow in één doos. BRON: TOPVIJF.COM B Die Verdammte Spielerei speelt knap in op het publiek, fotoalaindestoop De laatste dagen van het jaar blijft Joeke Berg liefst binnen. Daar is namelijk ge noeg te doen, blijkt wel uit het aanbod. Filml verzamelde de beste films van 2016 en zendt morgen filmhit The Hunger Games.- Mockingjay - Part Two uit. Voor de laatste keer schittert Jennifer La wrence als de strijdlustige Katniss in de finale van de populaire filmreeks. Dapper omarmt ze haar rol als lei der van de rebellen. Film 1, morgen om 20.30 uur. Groots Zwanenmeer Willem Nijssen 44 Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is muziekrecensente. MOl JAY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49