Geve hie die gêên waoter? LLEN DRIVE-IN Mil W1 10 OLIEBOLLEN V Kaap van tien miljoen containers (teu) gerond in 2016 Antwerpen zit Rotterdam als dé containerhaven van West-Europa op de hielen. De overslag in Antwerpen groeit, die in Rotterdam daalt. 30 ENZ 13 Streektaal [BLIjKj De lekkerste oliebollen koopje natuurlijk bij Bliek Meesterbakkers. )it jaar zijn er ook Glutenvrije oliebollen verkrijgbaar!* Topmannen Jacques Vandermeiren (links) en Eddy Bruyninckx (midden) van het Antwerps Havenbedrijf, en havenschepen Mare Van Peel vieren feest, foto bert van den broucke/photo news Harmen van der Werf Antwerpen Eddy Bruyninckx had zich als top man van het Antwerps Havenbe drijf geen mooier afscheidscadeau kunnen wensen. Voor het eerst in de geschiedenis zijn het afgelopen jaar meer dan tien miljoen stan daard containers (teu) in 'zijn' ha ven overgeslagen. Bruyninckx vierde dit gisteren door een grote taart aan te snijden met de tekst Port of Antwerp, to.ooo.ooo teu. Het ronden van een historische kaap is één, de manier waarop is twee. Antwerpen slaagt er steeds beter in om zijn marktaandeel in het havengebied van Le Havre tot en met Hamburg te vergroten. De cijfers spreken boekdelen. Alleen Antwerpen zag tot en met het derde kwartaal van dit jaar de con taineroverslag groeien, met vier procent, terwijl Rotterdam een da ling met 0,41 procent moest incas seren. Het Rotterdams Havenbedrijf had gisteren nog geen cijfers over het hele jaar 2016 gepresenteerd, maar de kans dat Rotterdam het verlies over de eerste negen maan den nog heeft goedgemaakt, lijkt klein, aldus Antwerps haven woordvoerster Annik Dirkx. Niet dat zij zich direct wil spiegelen aan Rotterdam, voegt ze onmiddellijk toe. „Het gaat ons om de positie van onze eigen haven." Antwerpen doet het zo goed, om dat de snelheid waarmee contai ners er behandeld worden bedui dend hoger ligt dan in onder meer Rotterdam, gaf vertrekkend top man Bruyninckx als verklaring. Grote internationale containerre derijen als MSC en Maersk doen vanuit het Verre Oosten in Europa maar een beperkt aantal havens aan. Zij bepalen hun keuze mede op basis van de snelheid waarmee de havens werken. Dat speelt nu des te meer, aldus Bruyninckx, omdat containerrederijen elkaar steeds meer opzoeken en allianties sluiten om kosten te besparen. Met de overslag van tien miljoen standaard containers zit Antwer pen nog niet op het niveau van Rot terdam, dat er in 2015 ruim twaalf miljoen stuks behandelde. Contai neroverslag is voor Antwerpen so wieso belangrijker. Die is goed voor 55 procent van de totale goederen stroom. In Rotterdam ligt dat per centage veel lager. Rotterdam is sterker in met name olie- en andere buikproducten, wat zich vertaalt in een veel hoger tonnage over alle goederenstromen; ruim 466 mil joen ton in 2015. Antwerpen komt dit jaar al met al uit op ruim 214 miljoen ton, wat wel weer een over slagrecord is. Het zal veel Zeeuwen die wel eens aan de Westerschelde komen, niet verbazen dat Antwerpen zo sterk uit de bus komt. Steeds vaker zijn er grote containerschepen te zien die meer dan 13.000 standaard containers kunnen vervoeren. In 2015 waren dat er 320, vorig jaar 458. De laatste verdieping van de Wes terschelde is in 2010 uitgevoerd om deze schepen bij hoog- en laagwa- ter ongehinderd te laten passeren. Het gaat ons om de positie van onze eigen haven ie ei je kers boom nog 'n een immer zee zand ge zet", zegt de buurvrouwe as ze binnenkomt. „Mao dat 'oef toch 'êêle mao nie?" Ze kiekt nao m'n as of ze waoter zie branden. „Wien zetter noe 'n kunstboom nog in 'n im mer mee zand?" Ook de buurman kiekt mee een vraogend gezicht mien kant uut. Mao die zegt niks. Allicht dienkt die d'r wel 't ziene van. 't Was 'n paor weken geleejen. 'k Dochten bie m'n eihen: 't Is december en dan moe je 't gezellig maoken in uus. Ik gaon de kerstboom 's van de vlierieng 'aolen. En alles ligt daor op een vast plekje en ik de trap op. Allicht was die bööm vlug gevonnen. Die zit nog altied in z'n ouwe verpakkieng. Da's wel 'n gepruts om alles weer in dat pak te kriegen, mao mee wat geduld lukt dat altied. Inpakken doen 'k altied buuten, op d'ach- terstaote. Die plastic na- olden die wil 'k nie in 'uus 'èn. Want da's een rommel. Bie 't opzetten liep al les op rolletjes, mao dat voetstuk. Dat was andere praot. Dat scharniert je brak en die bööm kreeg 'k niet precies rechte. Die zakkende altied maor naor êên kant. En toen kreeg 'k 'n idee: die zette kik in't zand. Net as vroeger. Mao, toen wao- ren dat echte böömen. „En judder meugen dat best wè weten: op sinter- klaoisaovund stoeng bie mien a die kestbööm. „Dan ei je hie dao nog 's een lange tied plezier van", zegt de buur vrouwe binst as ze nao de pèèse pieke staot te kieken. „Die kleurt toch glad nie bie de rööie bal len dao vlak onder", 'öör ik ze zeggen tegen d'r man. Mao die zit al lang an taofel, mee z'n rik nao de bööm mee lichtjes. Die kwam ommerst om de koffie. Dat êêle verhaol, dan 'k toen an taofel vertellende over dat voetstik van dien bööm, doe mien dienke aan een boekje van Ger tie Eventhuis. Anke en Eric, docht ik, dat 't zö 'êêtende. In udder schoole was t 'r gêên kerstboom da jaor. Dat was iets nieuws van de mééster. Mao de kinders vonnen dat glad nie leu tig. 'Êêlemao nie. En die goengen toen toch stie kem om een bööm. Mao... die waoren nèrgenst nie mêêr te kriegen. In 'êêl 't durp nie. Nèrgest gêên bööm. Overal uutverver- kocht. Op 't leste binnen ze dan van Biervliet mee de bus over Bresjes nao Middelburg gereisd. En dao vonnen ze nog net op de Markt (jao 't was op donderdag) bie 'n man netje 'nbööm. Die kochten ze en mee dien bööm de bööt op. Op 't beneejendek 'aon ze flienk wat bekieks van vrachtwaogenschauffers en andere ménsen. Êên van de mannen van de bööt, maokende van zil verpapier (van z'n sige- rettenpakje) 'n zilveren piek en zettende bo venop dien bööm. Dan op Bresjes de bus in. Mao dat goeng nie mee dien grööten bööm. Nie deu de voordeure, ook nie deu d'achter- deure. Mao mee wat wurmen en douwen luk kende dat toch einde- lienge. 't Luuk in 't dek open zö op weg. Da ver haol schoot zö maor inêêns deur m'n ööfd. En natuurlijk kwam alles goed op z'n pootjes te rechte. Net as bie mien bööm, in dien immer mee zand. „En hie laot die bööm nog altied staon toet Drie Koniengen?" gaot de buurvrouwe vèder. Ik knikken. „Dan ei tie me- schiens a wortel gescho ten", valt de buurman in, „of geeve hie die gêên waoter?" 11 y v \V 1 WAM: 09.00 T/M 17.00 WA 1(ijk ooor meer info en a[[e eerkoop ao[reMen op: w ^eaUÈÊÊÊÊÊL donderdag 29 december 2016 Antwerpse haven blijft groeien PC -Annik Dirkx, woordvoerster haven Antwerpen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. H üfieUen1. heid op www.btsteoliebolvanzetland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45