10 ZE Na twaalf jaar neemt Peter Castenmiller afscheid van de Rekenkamer Zeeland. Hij is een man van de nuance. Onderzoekers zijn kritisch, maar als je doorschiet willen bestuurders niet meer met je praten." AFSCHEID VOORZITTER PETER CASTENMILLER Je moet ook echt investeren in de betrokkenheid met de provincie Het is niet per se onze missie kritisch te zijn. Onze taak is om de Staten te steunen PC BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Met een walgelijke spotprent neemt tekenaar De Jonge (10 de cember) de vrijheid een grote groep Nederlanders te kwetsen te beledigen. Door de mensen die op de PW van Wilders zouden willen stemmen, neer te zetten als na zi's en moordenaars meent hij zijn weerzin te moeten uiten, op de uitspraak (geen straf) door de rechtbank in het proces Wilders. Ik ben benieuwd of er op deze spotprent klachten volgen en vervolging door het Openbaar Ministerie wordt ingezet. Of is deze prent geen groepsbeledi- ging en aantasting van de vrij heid van meningsuiting? P. L. Brounts Kenau Hasselaarstraat 153, Vlissingen De NS belooft een snellere ver binding vanuit Zeeland met Brabant. Tot 11 december was er voor de overstap in Roosendaal ongeveer 10 minuten om van perron 4 naar perron 1 te kun nen komen. Nu heb je 3 minuten om je van perron 4b naar perron 3a te haasten. En als de trein uit Vlis singen enkele minuten vertra ging heeft, dan is de verbinding niet sneller maar levert die 30 minuten vertraging op. Daarbij vallen die 8 minuten ex tra reistijd om te stoppen bij alle Zeeuwse stations volledig in het niet. Peter Diepen Evertsenstraat 5-18, Goes Na verscheidene mails van windsurfvrienden uit binnen- en buitenland vraag ik me af waarom de inspraakantwoor- den van afgelopen jaar niet ge woon per post naar iedere af zender is gestuurd. In plaats daarvan krijg je een brief met een nummer waarop je in het gemeentehuis in Zierikzee je antwoord kan lezen. Leuk voor mensen hier uit de buurt. Hoe moet iemand die ver weg woont (Duitsland, Belgie of elders in Nederland) deze inspraak lezen. Moet je een dag vrij nemen? Is het niet eenvoudiger om ieder een gewoon het antwoord te sturen? Laat de gemeente hier mee niet duidelijk blijken totaal geen respect voor ons windsur fers te hebben. Brouwerseiland bv en de gemeente maken er een potje van dat door alle be langhebbenden niet in dank wordt afgenomen wordt. Je moet respect hebben, ook voor je tegenstander. L. van der Maas Klaverstraat 53, Scharendijke Na het lezen van de analyse van Claudia Sondervan (10 decem ber) over de Visie Scheldekwar tier 2030 vraag ik mij af waar de realiteit is gebleven. Een goede partij om de werkge legenheid in Vlissingen te ver hogen, wordt weggezet als bazig ten opzichte van het huidige college. Is de verantwoordelijk wethouder ook zelf niet debet aan twee jaar vruchteloos ge- puzzel? Het is verstandiger eerst de puzzel met KSG op te lossen. Een uitgebrachte Visie tot het jaar 2030 mag geen valse start krijgen en mogelijke eindeloze juridische haarkloverij opleve ren. Van oudsher is de Konink lijke Schelde Groep één met Vlissingen en haar bewoners. Daarbij komt dat een armlastige artikel 12-gemeente als Vlissin gen geen te hoge pretenties zou moeten hebben, gezien haar moeizame overleg met derden. Ik noem: een uitkijkpost voor de strandwacht 'Panta Rhei', de hotellocatie aan de boulevard, en wanhopige pogingen om het Nollebos met 250 vakantiehuis jes en een hotel te bebouwen! Peter Berkhout Boulevard Bankert 8 44, Vlissingen Oud-medewerkers PSD (10 de cember) krijgen toch een aange paste wachtgeldregeling. Ik vraag me af hoe het met zelf standigen geregeld is, nog voor de tijd dat van ZZP'ers sprake was. Wij zijn altijd als zelfstan dige werkzaam geweest. Ik ont vang AOW vanaf 65 jaar en 5 maanden. Mijn vrouw is jonger. Zij krijgt nóg later AOW. Bovendien, voor personen die in of na 1950 geboren zijn, is de toeslagregeling komen te ver vallen. Dat betekent in ons geval dat wij meer dan drieënhalf jaar moeten rondkomen van AOW voor één persoon. En dat terwijl de wachtgeldregeling toch ook van ons belastinggeld betaald wordt? Ik vind dat onbegrijpe lijk, belachelijk zelfs! Wordt er voor ons ook gezorgd? Is er voor ons ergens een loket? Of moeten (ex-) zelfstandigen alles maar weer zelf oplossen? Zoals altijd trouwens. Piet van den Ameele Offènbachlaan 48, Vlissingen CDA en WD willen geen kleine politieke partijen (13 de cember). Een kiesdrempel van een minimumaantal zetels moet daar voor zorgen. Het politieke landschap zal daardoor ingrijpend verande ren. Het zal verschralen. Juist de aanwezigheid van die kleine fracties geeft een kritisch geluid in de Kamer(s) en kan tot bij sturing van wetsvoorstellen lei den. Dat dit in de ogen van ge noemde partijen lastig is, kan ik begrijpen, maar ik acht de aan wezigheid van de kleine par tijen noodzakelijk. De stap naar een land waarin slechts één par tij het voor het zeggen heeft, leidt mijns inziens al snel tot een politieke dictatuur. En dat willen we met z'n allen toch niet, hoop ik? Dit onzalige idee moet snel van de politieke tafel af! Raymond van den Boom Arendstraat 10, 's-Heer Arendskerke astenmiller werkt voor het 1 Haagse advies bureau PBLQ. ^De politicoloog is Rekenka merlid van het eerste uur, de laatste zes jaar was hij voorzitter. Ten tijde van de oprichting van de Rekenkamer, in 2005, werkte hij als onderzoe ker en adviseur bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. In die functie had hij goed zicht op de invoering van het dualisme, waarbij de bestuurlijke en de controlerende macht duidelijker van elkaar werden gescheiden. De instelling van een Rekenka mer Zeeland hoort daar bij. „De kaderstellende en controlerende mogelijkheden van de Statenle den moesten worden versterkt. Ik was daar een groot voorstan der van. Statenleden zijn vrijwil ligers en hun tijd is beperkt. Hun mogelijkheden zijn ontoerei kend." „Het was een bewuste keuze om mensen van buiten Zeeland aan te nemen. De provincie is klein, belangen kunnen elkaar hier snel raken. De politiek vond dat de le den van de Rekenkamer beter geen deel konden uitmaken van het Zeeuwse netwerk." „Soms wel, soms niet. Van een afstand kun je een onafhankelijk oordeel vellen. Als dat spanning veroorzaakt in het provinciehuis, stap ik na afloop in de trein en ga ik naar huis. De keerzijde is dat je niet altijd weet wat er onder de oppervlakte speelt. Natuurlijk, ik lees de PZC en er is goed contact met de Statenleden, maar je moet ook echt investeren in de betrok kenheid met de provincie. Elk jaar maakte ik bijvoorbeeld een ronde langs alle fracties om te vragen hoe ze over dingen den ken. Je moet je weg zoeken tussen onafhankelijkheid en betrokken heid." „Ik vind dat moeilijk aan te wij zen. In het begin hebben we veel zware onderzoeken gedaan, naar voorbeeld van de landelijke re kenkamer. De vraag is of die ook het beste rendement hebben op geleverd. Het dagelijks provincie bestuur vond een onderzoek naar de jeugdzorg, die toen nog bij provincie thuishoorde, veel te technisch en te ver van de prak tijk af staan. Daar moet je over na denken, want je moet geen on derzoeken doen waar mensen niks mee kunnen. Vorig jaar heb ben we onderzoek gedaan naar het agrarisch vastgoed in Zeeland. Wetenschappelijk gezien was dat makkelijk. Je laat het kadaster on derzoeken hoeveel gebouwen er vrijvallen en dan stel je de vraag: 'Wat betekent dat?' De Staten hebben dat buitengewoon ge waardeerd. We hebben in de eer ste periode ook een advies uitge bracht over de toen nog toekom stige verzelfstandiging van het Zeeuwse havenbedrijf. Dus niet omkijken, maar vooruit. Ook dat is zeer gewaardeerd." „Het is niet per se onze missie om kritisch te zijn. Onze taak is om de Staten te ondersteunen. Je hoeft geen onderzoek te doen om te weten dat bestuurders ambities hebben die niet altijd worden waargemaakt. Als je je afvraagt waarom dat niet is gebeurd, word je vanzelf kritisch. Daar kunnen de Staten en de media gretig op inhaken. Dat is prima, maar een rekenkamer moet wel zoeken naar de goede toon. Onze opstel ling moet constructief zijn. Als je doorschiet in je kritiek en be stuurders willen niet meer met je praten, schiet je je doel voorbij." „Waterdunen heeft altijd op onze groslijst gestaan. De timing was daar ontzettend lastig. Een onder zoek duurt al gauw vier, vijf maanden. Je moet je altijd afvra- donderdag 29 december 2016 Cartoon Dienstregeling Brouwerseiland Scheldekwartier AOW-gat Kleine partijen Een rekenkamer is Ernst Jan Rozendaal - Peter Castenmiller Middelburg Dus u solliciteerde, al woonde u niet in Zeeland. Was dat niet lastig? Wat zijn de belangrijkste onder zoeken van de Rekenkamer ge weest? - Peter Castenmiller Is de Rekenkamer wel kritisch ge noeg? Zijn er geen zaken die jullie verge ten zijn te onderzoeken, zoals Wa- terdunen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42