Lesbos 3 Netbeheerders boos en leggen rekening bij consument neer .IJS J frak Terwijl Den Haag er juist vanaf wil, hebben ruim veertig gemeenten nog even snel in 2016 belasting op het stroomnet ingevoerd. En alweer viel er enkele weken te rug een dikke nota op de deurmat van Stedin. Of de regionale netbe heerder even het sommetje van 283.389 euro wil overmaken aan de gemeentekas van Delft. De stad heft deze maand voor het eerst pre- cario; belasting op het gebruik van gemeentegrond. Dat wordt vaak ge heven op reclameborden op de openbare weg, terrassen van cafés en restaurants, maar ook op onder gronds gebruik door netbeheerders die er leidingen in leggen. De reke ning voor heel 2017 gaat voor Stedin in Delft oplopen tot 3,4 miljoen. Delft is niet de enige gemeente die de belasting nog in 2016 heeft doorberekend aan netbeheedersbe- drijven. Terwijl minister Plasterk (Binnenlandse Zaken) een wets voorstel klaar heeft om de uit de 29de eeuw stammende precario- taks af te schaffen, hebben ruim 40 dorpen en steden die dit jaar nog snel ingevoerd. Inmiddels heffen ruim 140 van de in totaal 380 ge meenten belasting op het stroom net, blijkt uit door deze krant opge vraagde cijfers bij Alliander en Ste din, Nederlands grootste regionale netbeheerders. Vrijwel alle ge meenten die precario heffen liggen in hun gebied. Bij Alliander, dat de netten in de provincies Noord-Holland, Gelder land, Flevoland en Friesland be heert, zijn onder meer Alkmaar, Ede, Gooise Meren, Veenendaal, Weesp en Wageningen erbij geko men. In het Stedin-gebied Zuid- Holland en Utrecht) onder meer Amersfoort, Dordrecht, Gorin- chem, Strijen en Zwijndrecht. 148 miljoen Per gemeente gaat het om vele mil joenen: neem koploper Den Haag dat 11,5 miljoen euro heft. Rotter dam rekent 9,8 miljoen, Haarlem mermeer 6,5 miljoen, Feiden 5,7 miljoen. Over dit jaar kreeg Allian der 148 miljoen euro op zijn bord geschoven, 38 miljoen meer dan vo rig jaar. Stedin moet ruim 60 mil joen betalen, vorig jaar was dat nog 36 miljoen. Netbeheerders klagen dat ge meenten de precario als melkkoe gebruiken om hun inkomsten aan te vullen. „Wij vinden de precario een onjuiste belasting, die in geen enkele relatie tot door ons ver leende diensten staat", stelt Jasmijn Dielesen van Alliander. Gemeenten zijn het daarmee oneens en stellen dat de stroomnetten hen geld kos ten, bijvoorbeeld als er door graaf werk verkeersmaatregelen moeten worden genomen. Zeker is dat burgers de dupe zijn, want netbeheerders berekenen de precario door. Zo betalen inwoners Een wethouder wil nu geld. Afschaffing laat hij over aan zijn opvol ger. Dat is politiek. Precario 2016 ..-Si van Zuid-Holland en Utrecht ko mend jaar al 18 euro per klant aan precario en in 2018 stijgt dat naar 30 euro. En doordat netbeheerders de kosten omslaan, zijn burgers van gemeenten zonder precario eve neens de dupe. „Een inwoner van Capelle aan den IJssel, dat niet heft, betaalt mee aan de belasting die Den Haag, Schiedam en al die an dere gemeenten opleggen", vertelt Franc de Korte van Stedin. De net beheerders en belangenclub Netbe- heer Nederland roepen de Tweede Kamer daarom op haast te maken. Minister Plasterk laat via zijn woordvoerder weten dat afschaf fing wat hem betreft snel kan. „De schriftelijke behandeling is klaar, de Tweede Kamer is aan zet." Zelf noemt de PvdA-bewindsman de overgangstermijn van tien jaar re delijk. „Die geeft de mogelijkheid om geleidelijk het effect van de af schaffing van de precariobelasting Tiel 3.706.675 op werken van algemeen nut op te vangen", schreef hij deze maand. Het COELO, het instituut dat economisch onderzoek doet, is kri tisch. „Veel gemeenten gaan die be lasting zeker niet geleidelijk afbou wen", zegt onderzoekster Corine Houben. „Een wethouder van Fi nanciën zit doorgaans vier jaar en heeft met politieke wensen te ma ken. Die wil nü inkomsten en laat afschaffing aan zijn opvolger over. Dat is politiek." donderdag 29 december 2016 Gemeenten innen nog snel even leidingbelasting David Bremmer Den Haag Gemeenten innen de heffing, omdat ze 'kosten maken bij graafwerk', foto martin sharrott Corine Houben (onderzoekster) Precariobelasting is onzichtbare belasting op leidingen. Tarief per meter in euro's Geen precariobelasting op leidingen <1 1-2 Complexer systeem Top 10 precariogemeenten Totaal aan heffingen per gemeente in 2016 O Den Haag 11.361.425 Rotterdam 9.812.312 Apeldoorn 7.482.211 Haarlemmermeer 6.462.500 Leiden 5.688.900 Haarlem 5.146.966 Alkmaar 4.413.582 Dordrecht 4.345.666 Barneveld 3.998.275 Totaal Alliander en Stedin 206 miljoen 8 dagen 8 dagen 8 dagen 8 dagen Ervaar de Griekse gastvrijheid Petra - Paradise Studios*** Kom tot rust in de tuin of bij het zwembad Centrum en strand op loopafstand Voelje thuis bij deze gastvrije familie Unieke ligging Zie: Kras.nl/76231 Petra - Niki Studios Seafront** Ideale uitvalsbasis om Lesbos te verkennen Centrale ligging in het centrum van Petra Sfeervol ingerichte appartementen Ontbijten in de tuin Zie: Kras.nl/76540 Molyvos - Michaela*** Authentiek appartementencomplex Direct aan het strand met uitzicht op Molyvos Ruime, sfeervolle appartementen Centrum op loopafstand Zie: Kras.nl/76538 Eftalou - Viva Mare Hotel Spa*** Authentiek appartementencomplex Charmant hotel direct aan het strand Ruime, sfeervolle appartementen Verzorgde kamers Zie: Kras.nl/76537

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3