3 Niet geschoten, altijd mis Geen gekke dingen doen Altijd dezelfde eindcijfers DERTIG MILJOEN EUROA Klant na klant verlaat de Primera in Vlissingen met een net gekocht ou- dejaarslot. Soms met zelfgekozen eindcijfer, anderen laten liever de machine beslissen. Tot nu toe ver kocht eigenaar Harrie van Hal er ruim tachtigduizend. „Dat zijn er al meer dan vorig jaar rond deze tijd. Maar de meeste loten verkopen we altijd in de laatste week voor de trekking. Een oudejaarslot kopen wordt steeds meer een traditie, merk ik." De hoofdprijs van de oudejaars- trekking van de Staatsloterij is der tig miljoen euro. Hoewel de kans procentueel gezien nihil is dat jij dat enorme geldbedrag wint, kun je tot 31 december middernacht fan taseren over wat je zou doen met dertig miljoen. Want iedereen die een lot koopt, maakt daar immers kans op. De meeste klanten kiezen zelf een eindcijfer voor hun oudejaar slot, zegt Van Hal. Daarbij is geluks getal zeven altijd populair. „Maar als er een grote prijs valt op num mer acht, wordt dat getal daarna weer vaker gekozen." En er vielen al verschillende ke ren mensen in de prijzen met een bij Van Hal gekocht lot. „Ik vind het geweldig als het bij de juiste men sen terechtkomt. Zo won een vrouw die van een uitkering moest rondkomen eens tienduizend euro. Daarmee kon ze haar huis opnieuw inrichten. Of de brandweerman nen die met z'n tienen een miljoen wonnen. Fantastisch." Van Hal koopt zelf ook ieder jaar een lot. „Als ik een grote prijs zou winnen, zou ik heel veel mensen blij maken. Het beste is als mensen een overzichtelijk bedrag winnen. Dan kun je jezelf blijven. Met een miljoen of meer ligt je hele leven overhoop." Van Hal laat de machine beslis sen over het eindcijfer van zijn ei gen oudejaarslot. „Je moet het geluk niet willen beïnvloeden." Onder het motto 'Het Oranje Fonds brengt ons bij elkaar' ondersteunt het initiatieven die ertoe bijdragen dat mensen zelfstandig kunnen blijven deelnemen aan de samenle ving. Donaties gaan bijvoorbeeld naar jongerencentra, buurt- en op vanghuizen en thuis- en mantel zorg. Het geld komt voor een groot deel van de Nationale Postcode Lo terij, De Lotto en giften van parti culieren en bedrijven. Sinds 2015 houdt het Oranjefonds een lande lijke collecte. Dit jaar werd in Zee land tijdens de collecteweek 14.532 euro ingezameld. De helft ervan mogen de inzamelaars (stichtingen en verenigingen) houden; de rest stort het Oranjefonds in een speci aal potje 'Zeeland'. Het Oranjefonds bepaalt wie hoeveel geld uit dat provinciale fonds krijgen. Dit jaar is dus ruim 7000 euro in de pot gestort. Te weinig om echt grote dingen te kunnen doen, vindt de provincie Zeeland. Ze wil daarom het fonds verstevigen. Daarom heeft ze Zeeuwse gemeen- De gemeente Veere draagt in ieder geval bij aan het Zeeuwse Oranjefonds ten gevraagd de portemonnee te trekken zodat het Zeeuwse fonds een stevige basis krijgt. Rob van der Zwaag, voorzitter van de Vereniging Zeeuwse Ge meenten, roept alle gemeenten op een bijdrage te leveren. „Het idee is om van elke euro drie euro te ma ken. Dat kan alleen als er genoeg geld in het fonds zit om kansrijke initiatieven te steunen. Met twee ënhalve ton kun je echt wat doen." Maar niet alle gemeenten willen aan het fonds bijdragen. Vlissingen bijvoorbeeld zou 5827 euro moeten inleggen, maar het college van bur gemeester en wethouders doet dat niet. Het heeft een aantal motieven. Omdat het Oranjefonds bepaalt wie er geld krijgt, neemt de invloed van de gemeente af, stelt het dage lijks gemeentebestuur. B en W wij zen erop dat het door Vlissingen in gelegde geld volledig naar initiatie ven in andere gemeentes kan gaan. Bovendien zijn er andere mogelijk heden om het Oranjefonds meer bekendheid te geven die waar schijnlijk meer effect hebben dan door er meer geld in te stoppen. Het dagelijks gemeentebestuur kiest er voor het stuur in eigen hand te hou den en zelf te bepalen of en welke projecten of verenigingen het steunt. Ook B en W van Middelburg wij zen een bijdrage van de hand. „Elke gemeente maakt een eigen keuze", reageert Van der Zwaag. „Maar ik zeg: kom op, laten we met zijn allen meedoen." Als burgemeester van Veere geeft hij het voorbeeld. „Wij dragen in elk geval bij aan het Oranjefonds." Ook Terneuzen doet dat (eenma lig)- donderdag 29 december 2016 gooit heel je leven overhoop' Joanne Karkdijk Karei Hoogerheide (59) uit Vlissingen kocht een half lot zonder voorkeurseindcijfer. „Ik geloof er niet in om een eindcijfer te kiezen. Ik laat liever de machine beslis sen. Die is onafhankelijk en heeft geen emoties. Ik heb een half lot gekocht. Dertig miljoen kan ik dus niet win nen, maar vijftien miljoen zou meer dan genoeg zijn. Hoe groot die kans is? Ik denk dat er honderd keer meer kans is dat er nu hier een vliegtuig neerstort. Maar niet geschoten is altijd mis. Als ik vijftien miljoen zou winnen, kan mijn vrouw eerder stoppen met werken. Ze heeft nu vijfenveertig jaar gewerkt, met zo'n bedrag kan ze dan met pensioen. En we zouden ergens anders kun nen gaan wonen. Mijn kleinkind zou een deel van het geld krijgen voor op de spaarrekening. En een gedeelte zou naar een goed doel gaan. Met Koningsdag koop ik ook altijd loten en eens per jaar haal ik krasloten. Maar ik heb nog nooit meer gewonnen dan honderd euro." Remy den Hoed (21) uit Oost-Souburg kocht een heel lot zonder voorkeurseindcijfer. „Het is de eerste keer dat ik een oudejaarslot koop. Dat doe ik omdat het er op mijn werk steeds over gaat wat iedereen zou doen met dertig miljoen. Collega's fantaseerden over een nieuwe auto en mooie vakanties. Daardoor werd ik ge- triggerd om ook een lot te kopen. Want nu kan ik er ook over nadenken wat ik met dat geld zou doen. Ik heb de machine laten beslissen welk eindcijfer het zou worden. Zelf heb ik geen idee wat een goed cijfer is. Het is nu een 4 geworden. Als ik dertig miljoen zou winnen, zou ik mijn rijbewijs gaan halen. Ook zou ik het geld gebruiken om mijn familie te helpen. En misschien dat ik een ap partementje voor mezelf koop. De rest van het bedrag kan ik opzijzetten om te sparen. Ik wil in ieder geval geen gekke dingen gaan doen. Het is leuk om erover na te denken, maar ik schat mijn kansen niet zo hoog in." Nancy Schinkel (38) uit Vlissingen kocht drie halve loten met de eindcijfers 32, 29 en 18. „Mijn winkansen zijn nihil, dat weet ik wel. Maar het is leuk om in de peri ode dat je de loten hebt gekocht erover te fantaseren wat je met dertig miljoen zou doen. Ik doe nu ruim zes jaar mee met de oudejaarstrekking. Het heeft wel wat, vind ik. Hoewel ik ook best een jaar zonder zou kunnen. Mijn eindcijfers zijn altijd hetzelfde: 32, 29 en 18. We wonen op nummer 32. Mijn oudste dochter is geboren op 29 augustus, mijn jongste dochter op 18 december. Ik had het er toevallig net nog over met mijn dochters wat we met het geld zouden doen als we winnen. Dan gaan we snorkelen op Curagao en op skivakantie. Maar tot nu toe heb ik mijn loten nog nooit teruggewonnen. Het is altijd spannend om te kijken of ik wat heb gewon nen. We gaan niet de hele avond voor de tv zitten, maar de volgende ochtend check ik het gelijk op internet." 'Spek het Zeeuwse Oranjefonds' In het Zeeuws Oranjefonds zit niet genoeg geld om een deuk in een pak boter te slaan. Daarom moet er geld bij, vindt de provin cie Zeeland. Ze legt zelf een be drag op tafel en vraagt gemeen ten dat ook te doen zodat er minstens 250.000 euro in de pot zit. Maar niet alle Zeeuwse gemeenten zien dat zitten. Jeffrey Kutterink Vlissingen Rob van der Zwaag, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35