Vluchtelingen houden inwonertal op peil Spiraaltjes wellicht verkeerd geplaatst Ride Terneuzen zet in op2.000deelnemers 2 WILLEM VAN DAM J* Column Vandaag ben ik jarig. Dank u. De geschenken kunt u op het tuinpad achterlaten, ik doe vandaag niet open om uw gulle gaven in ontvangst te ne men. Een boekenbon is altijd wel kom, evenals een mooi flesje wijn. En het is maar dat u het weet: de nieuwste cd van The Rolling Sto nes heb ik al. Negenenzestig ben ik geworden, dus volgend jaar word ik zeventig. Zeventig! Wat valt daar in hemelsnaam aan te vieren? De vraag stellen is haar beant- woorden.Op maandag 29 decem ber 1947 werd ik geboren. In Grie kenland werd een burgeroorlog uitgevochten; de Filipijnen wer den geteisterd door een orkaan; bij IJmuiden was een vrachtschip met 27 opvarenden vergaan; in Den Haag was een bruiloftsfeest op een bloedbad uitgelopen en - nog dichter bij huis - in Vlissingen werd de eerste na-oorlogse pluim vee- en konijnententoonstelling -r-jrc-r van Zeeland gehouden. Het water moest Zeeland nog overspoelen, de eerste mens moest nog voet op de maan zetten, de vijfdaagse werk week en The Beatles bestonden nog niet. Zó oud ben ik dus al. Aristote- les (voor wie op school heeft zitten dutten, dat was een Griekse wijs geer die een paar honderd jaar voor Christus leefde) wist het al: de ou dere mens is doorgaans een humor loze, meelijwekkende sukkelaar; bang, zwak, wantrouwend en kla gerig. De wijsgeer: „Wat hun nog van het leven rest is kort en wat voorbij is lang. Dit verklaart ook hun praatziekte; ze houden niet op het over het verleden te hebben." Godfried Bomans verwoordde het zo: „Vroeger was een oud mens ie mand die er bijna was, nu is het ie mand die er bijna geweest is." Elke verjaardag brengt de dood een jaar dichterbij, dus waarom zou ik de polonaise doen of een feesthoed opzetten? Mocht u desondanks de behoefte voelen opborrelen om aan te bellen om mij uw welgemeende gelukwensen over te brengen: niet doen! Ik blijf de hele dag in bed. Mokkend. Waarom zou ik de polonaise doen of een feesthoed opzetten? DESTELLING Vandaag: Geld maakt gelukkig Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VEEL OVERLASTKLACHTEN IM WEEK VOOR OUb EN NIEUW VERPAKMT VltHf K-H j,i63 ^l£-PKH GNICHT*. Afsteken van vuurwerk beperkt Bijrijder bromfiets raakt gewond December verliep zonnig en droog HEINKENSZAND Bij nader inzien Dit valt af te leiden uit gisteren ge publiceerde cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) en gegevens van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Zeeland telde in het begin van november volgens het CBS 381.628 inwoners. Tussen januari en no vember nam het aantal inwoners van de provincie toe met 322 men sen. In diezelfde periode verhuis den 815 vluchtelingen met een ver blijfsvergunning van een asielzoe kerscentrum naar een woning in Zeeland. Het gaat hierbij om de of ficieel bij het COA afgemelde en bij gemeenten ingeschreven vergun ninghouders. Teruglopend Vijf gemeenten hebben tot novem ber, ondanks de vestiging van ver gunninghouders, te maken met een teruglopend inwonertal. Dat zijn Schouwen-Duiveland (min 5 inwoners), Kapelle (min 26), Noord-Beveland (min 36), Terneu- zen (min 66) en Veere (min 80). Middelburg (plus 137)Reimers- waal (plus 106), Tholen (plus 90) en Borsele (plus 75) zouden ook zon der de komst van vergunninghou ders zijn gegroeid. De vier overige gemeenten staan alleen in de plus dankzij de vergun ninghouders: Goes (plus 61), Vlis singen (plus 25) Hulst (plus 22) en Sluis (plus 19). Sterfteoverschot Uit de cijfers van het CBS blijkt dat verder dit jaar weer sprake is van een sterfteoverschot in Zeeland. Er gaan meer mensen dood dan er ge boren worden. Tor en met novem ber werden dit jaar in Zeeland 3.rt4 kinderen geboren en overleden er 3.511 mensen. Uitzondering vor men de gemeenten Borsele, Rei- merswaal en Tholen waar sprake is van een duidelijk geboorteover schot. Eind deze week hopen de Zeeuwse gemeenten de (voorlo pige) totaalcijfers over heel 2016 be kend te kunnen maken. Vrouwen die onlangs een Mirena- spiraaltje hebben laten plaatsen door de huisarts, moeten die arts bellen, waarschuwt het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. De huisarts kan een echo laten maken om re zien of het spiraaltje op de juiste hoogte is aangebracht. Met het hormoonspiraal zelf is niets mis, benadrukt het ADRZ. Fa brikant Bayer heeft Mirena-spira- len laren terugroepen, omdat de schaalverdeling op de inbrenghuls omgekeerd was geplaatst. Zo kan het spiraal mogelijk te hoog of te laag geplaatst zijn. De foutieve schaalverdeling is volgens ADRZ direct zichtbaar bij het openen van de verpakking. In het ziekenhuis is daarop gecontroleerd. Bovendien wordt er direct een echo gemaakt. Is dat gebeurd, dan is er niets aan de hand. De Markt in Terneuzen is als start plaats aangewezen. De gemeente Terneuzen wil dat dolgraag, maar de Markt is niet zo groot. Er is daarom een limiet gesteld van tweeduizend deelnemers. „We moeren nog maar zien of we dar aantal halen", stelt secretaris Bram Dieleman van het Zeeuws- Vlaamse Delta Ride for the Roses- comité. „De dag ervoor wordt ook al gereden vanuit Goes, maar als we over die tweeduizend heen gaan, moeren we kijken hoe we dat kun nen plooien." De Ride, waarvan de opbrengst naar KWF Kankerbe strijding gaar, telt volgend jaar drie onderdelen: vrijdagavond 9 juni de tweede Ladies Night Ride vanaf de Grote Markt over 15 en 30 kilome ter, zaterdag ro juni de traditionele Delta Ride for the Roses vanaf Goes en zondag 11 juni vanuit Terneuzen. De gemeente wil de startplaats dolgraag op de Markt, maar die is niet zo groot Bij de laatste twee hebben de deel nemers de keuze uit de afstanden 25,50,80 en 120 kilometer. Inschrijven kan vanaf 1 januari op de website deltaridefortheroses.nl. donderdag 29 december 2016 Ver aardaa Gisteren: Er is niks mis met eten wegge ven 760 reacties HEBBEN JULLIE OOK, EEN TOP 2000-VRIJE ZÓNE ANTWERPEN Twee derde van de ge meenten in Vlaanderen heeft vuurwerk aan ban den gelegd, meldt de Ga zet van Antwerpen. Sint Niklaas heeft een volledig verbod ingesteld. In de stad Antwerpen mag af steken alleen met een speciale vergunning van de burgemeester, maar hij geeft die in principe niet aan particulieren. Het zelfde geldt voor alle grensgemeenten vanaf Antwerpen tot en met Zei- zate. VLISSINGEN Een Vlissinger is dinsdag avond mishandeld tijdens een verkeersruzie in zijn woonplaats. De politie is op zoek naar de twee da ders. Het slachtoffer fietste rond 20.00 uur over de Langeleenweg in Vlissin gen, haalde daarbij twee andere fietsers in, maar kwam in aanraking met een van hen, meldt HV Zeeland. Het tweetal be gon in eerste instantie te schelden, maar daarna sloegen ze er ook op los. VLISSINGEN December gaat de boe ken in als een uitermate zonnige en droge maand. Dat meldt Weeronline. Vooral in Zeeland bleef het droog. In de provincie viel deze maand tot nu toe nog maar 10 tot 15 mm. Normaal valt in december tussen de 75 en 95 mm in ons land. Koud was het met name rond Sinter klaas en uitzonderlijk warm met Kerst. Het slot van het jaar verloopt koud en rustig, maar in Zeeland vooral met mist. In het bijschrift bij de foto van de lammetjes- dagen in Heinkenzand is helaas een vervelende fout geslopen. Op de foto staat niet Evy, zoals gemeld, maar Lynn. Zij durfde dichtbij het lam metje te komen nadat haar vader Tim het dier tje vast had gepakt. Het is aan de vestiging van vluchtelingen met een verblijfs vergunning te danken dat het in wonertal van de provincie Zee land dit jaar niet met honderden afneemt. Theo Giele Vlissingen Jeffrey Kutterink Vlissingen Wie mee wil doen aan de eerste editie van de Delta Ride for the Roses zondag 11 juni 2017 in Zeeuws-Vlaanderen, moet er snel bij zijn. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2