Rookwaar 18 15 jaar euro aflevering 1 Flitsen Arcelor Mittal Shell ASML In Twistgesprek blikken we terug én vooruit op brandende economische kwesties. Vandaag: arbeidseconomen Ronald Dekker en Bas van der Klaauw over de flexibele arbeidsmarkt. De werkloosheid daalt, toch zijn vaste banen een probleem. Werkgevers kiezen liever voor flexwerkers. Als iedereen in vaste dienst moet, worden minder mensen aangenomen.' RONALD BAS Café Frigge in Groningen verhoogde de prijs van zijn broodje kaas 'van 5 gulden naar 5,50 gulden', schreef deze krant, 'om na de over stap naar de euro niet op 2,27 euro maar op 2,50 euro uit te komen'. Nauwelijks een derde van de Europese be volking geloofde dat de euro zou bijdragen aan stabiele prijzen, bleek uit de Eurobarometer, nota bene een onderzoek van de EU zelf. Was die angst achteraf overdreven? Het eerlijke antwoord: nogal. In de dertien jaar vóór de euro was de inflatie in Nederland ge middeld 2,6 procent op jaarbasis. Na 2001 is de gemiddelde inflatie 1,8 procent. Komt dat door de euro? Moeilijk te zeggen. Ook in lan den die de munt niet voeren - Groot-Brit- tannië en de VS - is de inflatie na 2001 ge daald, ongeveer in dezelfde verhouding. De euro heeft er dus in elk geval niet voor ge zorgd dat de prijzen de pan uitrijzen. Grappig om te zien is welke producten sinds de invoering van de euro (veel) duur der zijn geworden, en welke juist niet. Kap pers en horecauitbaters werden in 2001 door de Consumentenbond gezien als grootste fraudeurs met het omrekenen. Anno 2016 blijkt dat ze er niet bovenuit steken. Beide sectoren zijn weliswaar een procent of 40 duurder geworden, in vijftien jaar tijd, de prijzen van veel andere producten zijn nog veel harder omhoog geschoten. Shag en sigaretten spannen de kroon, met een prijsstijging van 115 procent. Gevolgd door de thuiszorg, die ruim twee keer zo duur is geworden. Ook de prijzen van post zegels, gas en parkeren gingen over de kop. Ligt dat aan de euro? Waarschijnlijk niet. Soms - zoals bij energieprijzen - zijn geopo litieke verschuivingen de oorzaak, maar in de meeste gevallen is het gewoon de Neder landse overheid die we boos moeten aankij ken, omdat ze meer belasting is gaan heffen. Daar kan Brussel of de euro zoveel niet aan doen. En Café Frigge in Groningen? Dat ging in 2008 failliet, en ook dat had met de euro niks te maken. Het rookverbod was de boosdoe ner. Een maatregel van de Nederlandse over heid, inderdaad. Van der Klaauw: „Een aantal jaar had ik tijdelijke contracten op de universiteit. Ik vond dat nooit ver velend of onzeker. Ik kreeg altijd wel aanbiedingen. Als student gaf ik schaatsles aan volwassenen, en als scholier ging ik in de zomerva kantie bollenpellen. Nu heb ik een vaste baan en geef ik voor de lol schaatsles en voetbaltraining." Dekker: „Uitzend, oproep, tijdelijk contract, zzp, detachering: ik heb zowat alle soorten flex gedaan. Eerst als tomatenplukkende scho lier, en later als restaurantkok of sjouwend door de Rotterdamse haven met een bevroren geit op mijn schouder. Ook bij de universiteit waren het eerst flexbanen. Dat vond ik toch vervelend. Blijkbaar ziet je werk gever jou als een risico. Nu heb ik vast werk." Dekker: „Flexwerkers zijn altijd slechter af. Ze krijgen minder be taald. De werkgever geeft ze min der scholing en hij is goedkoper uit. Verplicht doorbetalen bij ziekte is voor hem minder een probleem. En als er geen werk is, loopt hij niet het risico op dui mendraaiende werknemers." Van der Klaauw: „Flex heeft ook voordelen voor de werknemer. Een flexwerker is slechter af dan iemand met een vaste baan. Maar hij is beter af dan een werkloze. Dat is belangrijk. Een werkgever neemt minder mensen aan als ie dereen in vaste dienst moet. Sinds 2003 zijn zo'n 900.000 vaste banen verdwenen. De crisis heeft die trend versneld. Maar anders was het ook gebeurd. Voor hogeropgeleiden zijn er nog evenveel vaste banen, maar voor mensen met weinig scholing is de kans op vast werk heel sterk afge nomen." Dekker: „Steeds weer nieuwe mensen, dat kost ook handenvol geld. Denk aan de werving, aan mensen leren wat ze moeten doen. Ik vraag me wel af of de pro ductiviteit met al dat wisselen niet minder wordt. Bedrijven onder schatten het." Van der Klauw: „Je suggereert dat alle bedrijven dom zijn." Dekker: „Ik sluit dat niet uit. Te vaak kom ik dit tegen. Er is sprake van kopieergedrag. We doen 'flex' want iedereen heeft het erover. Dat leren ze op al die deftige ma- nagementcursussen." Van der Klaauw: „Onzin. Jij ziet alleen de bedrijven die overleven. Echt domme bedrijven vallen om en daarvan observeren we nauwe lijks wat ze deden. Flex is blijkbaar de strategie om als bedrijf te over leven, en zeker in een periode van recessie." Dekker: „Ik vraag vaak naar de re den voor deze deze flexbeslissin- gen over personeel. Vaak zie ik dan verwarring. Dat gebeurt ook in be drijven die blijven bestaan." Van der Klaauw: „Slimme bedrij ven kijken naar risico's. Die kiezen voor de losse contracten van flex. Wel erg: een grote groep mensen Op 1 januari is het vijftien jaar geleden dat de euro zijn intrede deed als betaal middel. Optimisme ging in 2002 hand in hand met grote vrees. Wat is er van terecht gekomen? De komende dagen blikken we terug en vooruit. Vandaag: alles wordt duurder. Heel het land was in rep en roer eind 2001. ledereen kende wel een ho recaondernemer die de omwissel- koers misbruikte om zijn kassalade bij te vullen. - Sander van Mersbergen Toshiba kampt met grote financiële pro blemen bij zijn nucleaire divisie. Dochterbe drijf Westinghouse nam in de VS, waar het twee nieuwe kerncentrales bouwt, een bouw bedrijf over, dat er door boetes voor kosten- overschrijdingen en lange vertragingen bij de bouw veel slechter voor staat dan verwacht. De voormalige Duitse centralebankpresi- dent Hans Tietmeyer is dinsdag op 85-jarige leeftijd overleden. Dat werd gisteren bekend gemaakt door de Bundesbank. O donderdag 29 december 2016 GO De staalprodu cent was in 2016 de abso lute uitblinker in de AEX. Nederlands grootste bedrijf krabbelde dit jaar op uit een diep dal dat in januari werd bereikt. De chipmachine maker profi teerde eindelijk van de uiterst gecompliceerde euv-technologie. De provider is over het hele jaar gezien dé grote verliezer van de AEX. o 'Flexwerker altij d beter af dan werkloze' Bart van Eldert Natasja de Groot Rotterdam Hoe goed kennen jullie zelf het leven van flexwerken en vaste banen? Flexwerk maakt de werknemer armer en spekt de beurs van de baas. Ronald Dekker (47) is arbeidseconoom, do cent en onderzoeker aan de Universiteit van Tilburg. Hij woont in Rotterdam met zijn vrouw en drie kinderen. Bas van der Klaauw (43) is arbeidseco noom en professor economie aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Hij woont in Lei den samen met zijn partner en hun twee kinderen. Met flexwerk snijdt de werkge ver zichzelf in de vingers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18