Jr 59.50 3 dagen Drenthe Plotselinge wending in zaak Paul van M. EUWS 11 Universitair Medisch Centrum Utrecht legt het fertiliteitslab stil De impact van het geknoei met zaadcellen reikt verder dan de 26 vrouwen die niet weten wie de vader van hun kind is. 525 Het had zo mooi kunnen zijn: het nieuwe jaar beginnen met een zwangerschap. Linda en haar man stonden op het punt om een inge vroren embryo terug te laten plaatsen. Maar door het geknoei met zaad in het UMC gaat hun kinderwens zeker de komende één a twee maanden niet in ver vulling. Het UMC heeft het fertili teitslab gesloten. „Het voelt alsof we het krijgen van een baby de ko mende tijd op onze buik kunnen schrijven", betreurt ze. Het krijgen van een kindje is voor ons al een proces van wachten, wachten, wachten, dan is twee maanden ex tra wachten echt heel lang." Dinsdagavond schrok ze zich wezenloos van het telefoontje van het UMC. Haar hart bonkte in haar keel, toen ze gebeld werd door het ziekenhuis dat net naar buiten had gebracht dat 26 stellen mogelijk bevrucht waren met zaad van een verkeerde man. „Holey moley, ik schrok me echt lam." Gelukkig was dit bij Linda niet het geval, omdat haar zoon is verwekt vlak voor de periode dat het UMC mo gelijk de mist in ging met zaad. Verdriet Toch was de teleurstelling groot. „Het is zo zonde dat door een fout op de afdeling alles plat wordt ge legd. Ik werd er heel verdrietig van en moest huilen toen ik het nieuws hoorde dat het bij ons de komende tijd niet doorgaat. Zo'n kinderwens is heel sterk." Niet alleen voor Linda is de de ceptie groot, want naast de 55 stel len die het UMC afbelde, is ook bij zo'n 30 koppels in omringende ziekenhuizen het traject stilge legd. Het Rijnstate Ziekenhuis in Arnhem moest 9 stellen teleurstel len, het Amersfoortse Meander Medisch Centrum 8, het Utrechtse Diakonessenziekenhuis 7 en het Sint Antoniusziekenhuis in Nieu- wegein nog eens 5 paren. Alle vier die klinieken maken gebruik van het UMC-lab voor de kunstmatige bevruchting van eicellen. Dat geldt voor zowel ICSI (eicel wordt met één zaadcel bevrucht) als IVF (eicel wordt met meer zaadcellen bevrucht). Het UMC licht de procedures in het lab door, omdat een medewer ker anderhalfjaar lang de ver keerde slangetjes gebruikte. Daar door konden zaadcellen van de ene man vermengd worden met die van de volgende man. Voorlo pig helpt het UMC alleen paren bij Het voelt alsof we het krijgen van een babytje op onze buik kunnen schrijven wie de vrouw al begonnen is met hormoonstimulatie, om eitjes te oogsten. „Zij zitten midden in een behandeling en dan is stoppen niet verantwoord." Hoe lang het interne onderzoek van het UMC gaat duren, is ondui delijk. Als dat lang is, kunnen nog veel meer stellen gedupeerd wor den, aldus de omringende zieken huizen. „Het is hartstikke zuur dat we onze patiënten niet kunnen helpen. Ze zijn al ver in een vruchtbaarheidstraject en de te leurstelling is erg groot", aldus een woordvoerder van het Arnhemse Rijnstate Ziekenhuis. Rijnstate heeft bovendien te maken met drie van de 26 stellen die in grote onzekerheid verkeren over wie de vader is. „Ze zijn vreselijk ontdaan. Een van de drie heeft onlangs een kindje gekregen. Van de andere twee liggen embryo's in de vrie zer. Onduidelijk is of daarop al een vaderschapstest kan worden uit gevoerd, of gewacht moet worden tot een zwangerschap om een vruchtwaterpunctie te doen", al dus de woordvoerder. Bij het Me ander Medisch Centrum in Amersfoort zitten twee stellen in de rats. Vorig jaar zijn in Nederland 7605 ICSI-behandelingen uitge voerd, blijkt uit cijfers van Stich ting Landelijke Infertiliteit Regis tratie. Hieruit werden 1696 kinde ren geboren, waaronder 61 twee- lingen en 1 drieling. Linda zou het liefst haar embryo in het UMC te rug laten plaatsen en haar vrucht bare periode niet voorbij laten gaan. Ze overwoog het elders te la ten doen, maar kreeg nul op rekest. Gyneacoloog Jesper Smeenk van beroepsvereniging NVOG stelt dat koppels beter niet kunnen swit chen. „Het heeft geen zin om nu rare bokkensprongen te maken. Eén laborant heeft fout gehandeld, dat is heel vervelend, maar de zorg bij het UMC Utrecht is van heel goede kwaliteit." Hoop Linda heeft nog het volste vertrou wen in het UMC. „Er is niets mis met onze embryo's, we hebben er een gezonde zoon van! Alleen daarom is het voor ons heel lastig te begrijpen dat ze ons nu in de kou laten staan. Hoezo mogen wij niet komen? Met ons heeft dit niets te maken." (De naam van Linda is omprivacyre- denen gefingeerd.) diner+fiets Bad Bentheim HP Veluwse Bron hotel 50 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg De ex-Arnhemmer die al een halfjaar vast zat in Duitsland vanwege de viervoudige ver krachting van een asielzoekster in het Duitse Finnentrop- Heggen is weer op vrije voeten. De rechtbank laat hem gaan om dat het stel in het voorjaar van 2016 een 'omvangrijk Whats- App-gesprek' voerde waaruit blijkt dat zij een 'intieme liefdes relatie' hebben. „Er zit een hoop liefde in die conversatie", ver klaart Philip Seel, advocaat van de verdachte Paul van M. „Het leken wel twee zestienja rigen die verliefd op elkaar zijn en de chat bevat ook seksuele passages van beide kanten. Het lijkt helemaal niet alsof er ie mand ergens toe werd gedwon gen." Zo krijgt de zaak van Paul van M. een plotselinge wending, want de rechtbank had voor het proces al zes zittingsdagen uitge trokken waarvan de helft nog volgt. Volgens advocaat Seel stond de chat gedurende de ge hele periode dat zijn cliënt in voorarrest zat al op de in beslag genomen computer. „Het is bizar dat de politie 7 maanden in het bezit was van die chat", aldus Seel. Toen wij met het 200-pagina's tellende ge sprek kwamen, heeft de politie het pas gevonden." Volgens Seel gaat het om een fout van de aan klager, maar is het bewijs niet opzettelijk achtergehouden. Op 12 januari wordt waarschijnlijk in een korte zittingsdag het nieuwe bewijs toegevoegd. donderdag 29 december 2016 GO 84 stelleruwörden voorlopig Yi iet y zwanger Marcia Nieuwenhuis Francine Wildenborg Utrecht Linda, slachtoffer Een zaadcelletje wordt in een eicel geplaatst, foto Hollandse hoogte Vanaf: Gelegen in het knusse plaatsje Zuidlaren nabij de bossen en de Hunebedden. 2 nachten incl. ontbijt in 3* Brinkhotel (8,2) 1 keer diner (dagschotel) 1 keer borrelgarnituur Gratis parkeren, wifi en 1 dag gebruik hotelfietsen Vanaf mei 69,- p.p. Betaal pas bij aankomst! 3* Hotel Bentheimer Hof (8) 4* Princess Hotel Epe (8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Entree Veluwse Bron t.w.v. 32,50 2 keer 3-gangen diner w q Gratis wandeling met gids O 1 nacht incl. ontbijtbuffet Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting De 51-jarige Nederlander Paul van M. die vast zat vanwege verkrachting van een 21-jarige Syrische asielzoekster is vrij. De ex-Arnhemmer die destijds directeur was van een Duits asielzoekerscentrum, is vrij gelaten nu uit een WhatsApp- gesprek blijkt dat zij een in tieme liefdesrelatie hadden. Marcia Nieuwenhuis Arnsberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11