u -o O JA O Mario geeft zijn kerstkliekjes weg MtlSjfail Maar liefst 81 partijen willen de Kamer inP4 Arts volgt demente op de voet Sinds huisarts Chantal Hensens uit Wijchen dementen thuis beter in de gaten houdt, heeft ze al zes ton aan zorgkosten bespaard. Walcheren Clown Bassie ging door een I k diep dal »P20 ^>1 Als ouderen met dementie niet lan ger ten einde raad in ambulances, ziekenhuizen en verpleeghuizen te rechtkomen, kan dat maandelijks zo'n 2.000 euro per patiënt schelen, stellen onderzoekers van het Alzheimer Centrum aan de Nij meegse Radboudumc. Het geheim: patiënten én hun mantelzorgers veel beter in de gaten houden met een team van hulpverleners. Het is de aanpak van huisarts Chantal Hensens uit Wijchen die 3,5 jaar geleden zag dat het anders moest: crises voorkomen in plaats van brandjes blussen. Op veertien patiënten wist ze ruim zes ton aan zorgkosten te besparen, aldus het Nijmeegse rapport. Ja, een kleine onderzoeksgroep, maar niet minder interessant, oordelen ook zorgver zekeraars CZ en VGZWetende dat het aantal Alzheimerpatiënten over vijftien jaar al is verdubbeld tot een half miljoen, zou het Wijchense voorbeeld landelijk voor een miljar denbesparing kunnen zorgen. In plaats van dat wijkteams één keukentafelgesprek voeren, zorg toekennen en daarna patiënt en mantelzorgers aan hun lot overla ten, blijft het team van Hensens constant in beeld. Met een centrale rol voor een in dementie gespeciali seerde verpleegkundige 'casemana ger' bekijken huisarts, specialist ou- derengeneeskunde, wijkverpleeg kundige, fysiotherapeut, ergothera peut en welzijnswerker hoe iemand zo lang mogelijk thuis kan wonen. Vaak zit de crux in het ontlasten van mantelzorgers, van wie volgens Alzheimer Nederland ruim de helft zwaar is belast. Als zij uitvallen is de gang naar het verpleeghuis vaak on vermijdelijk, zegt onderzoeker Minke Nieuwboer van het Radbou dumc. Ik bluste vooral brandjes. Familie leden belden vaak als het te laat was Hensens liep op eigen initiatief voor de troepen uit, maar werkt nu met de zogeheten DementieNet- aanpak van het Radboudumc, die ook positieve resultaten heeft op twintig plekken in het land. Huis arts Hensens zegt nauwelijks nog crisissituaties tegen te komen: „Ik bluste eerst vooral brandjes, als een dementerende viel, een longontste king had, angstig, agressief of een zaam was. Familieleden belden op vrijdag met de boodschap 'nu kan het écht niet meer'." Om de lokale aanpak te laten sla gen is meer financiering van zorg verzekeraars nodig. VGZ en CZ zijn positief, maar willen eerst meer in formatie. Nieuwsmedia Waarom zou je de restanten van het kerstdiner zomaar weggooien? Mario Schaalje zette gisteren de overgebleven gourmetschotel op Facebook en maakte er Anja Meijer blij m mee. Haar dochter moet de eindjes aan elkaar knopen en kreeg daarom de gratis [I kerstkliekjes. Huisarts bespaart tonnen Francine Wildenborg Wijchen -Chantal Hensens, huisarts »P5 woensdag 28 december 2016 3°C Droge laatste dagen 2016 pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 258 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,00 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 ZEELAND2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1