Druk, druk, druk 9 Strijd voor zellbeschikkiiig Bejubelde film Elle Historisch en apocalyptisch Pia Dijkstra Ben Feringa e verpleeghuiszorg staat weer hoog op de politieke agenda. Met dank aan Borst. Elke week schrijft hij in het AD over zijn dementerende moeder in een Rotterdams verpleeghuis. Met lede ogen ziet hij dat de zorg door de ondergrens zakt.De bewoners lijden on der mismanagement en bureaucratie. Het personeel lijdt mee. Dat gegeven is niet nieuw. Het is al ja ren karig in de zorg, zegt De Mooij, die al bijna 40 jaar met dementerenden werkt. „Ik word dagelijks geconfronteerd met zorg die tekortschiet. Dat doet enorm veel pijn. Vanuit mijn eigen kleine we reld probeer ik er wat aan te doen." De Mooij praat en denkt mee om de kwaliteit van de ouderenzorg te verbete ren. Ze hoort het geklaag op de werk vloer, maar ziet te weinig mensen die hun nek durven uit te steken. Dan is het fijn als een bekende Nederlander dat doet. „Ik ben maar een kruisje op de dienstlijst. Mensen luisteren naar Hugo. Hij heeft een warm hart, verpakt de boodschap goed en brengt die op een warme, eerlijke manier. Hij kijkt puur en open naar Alzheimer." deze krant een noodkreet aan staatsse cretaris Martin van Rijn (Volksgezond heid). Eind oktober presenteerde hij met Carin Gaemers, lid van de Cliëntenraad in hetzelfde Rotter damse verpleeghuis, een manifest. Daarin staan tien actiepunten om een eind te maken aan de wantoe standen in de verpleeghuiszorg. Weg met alle regeltjes en slechte bestuurders, zorg voor meer personeel. De boodschap is De Mooij uit het hart gegrepen. „Als mensen zeggen 'meer is niet beter' staan mijn haren recht overeind. Het grootste strui kelblok in verpleeghuizen is een structureel tekort aan handen." Ze zou zo graag willen dat iemand een dag met haar mee loopt. Elke stap zet, die zij ook dagelijks moet zetten. „Ik ben al leen maar aan het rennen. Ik heb geen tijd om alles te kanali seren, geen rust om even naast iemand te zitten. Ik ben blij als iedereen om half twaalf een schone broek heeft. Tij dens een dienst van acht uur, zit ik in totaal misschien maar tien minuten. Maar wij krijgen wel alle klachten op ons bord." Tegenwoordig is ze niet alleen ver pleegkundige, maar ook een huis houdster die moet dweilen en koken. „Als ik alleen op een groep sta, kan ik niet tegelijk op de aardappelen letten, ie mand naar het toilet helpen en toezicht houden op de anderen. Een ondersteu ner moet wel goed gescreend en opgeleid worden, maar hoeft geen duurbetaalde kracht te zijn." Het manifest heeft inmiddels ruim 105.000 steunbetuigingen. Borst en Gae mers spraken met Kamerleden, vroegen steun op partijcongressen en bezochten verpleeghuizen. „Zorgverleners voelen zich enorm gesteund. Borst komt voor ons op. We hebben vaak het gevoel dat we aan ons lot worden overgelaten. Ik heb in al die jaren nog nooit een bestuur der op de werkvloer gezien." Paul Verhoeven Tom Dumoulin dinsdag 27 december 2016 Borst plaatste afgelopen zomer in Pia Dijkstra is niet alleen bekend bij het grote publiek als voormalig nieuws lezeres, maar het afgelopen jaar kwam ze ook meermaals in beeld als dat gedreven D66-Kamerlid met de zorgportefeuille. Dijkstra schuwt omstre den onderwerpen niet. Zo lanceerde ze, ondanks veel maatschappelijke kri tiek, een voorstel voor verplichte opname van alle volwassenen in het donorre- gister. Tot verbazing van vriend en vijand sleepte ze haar plan door de Tweede Kamer. De beelden van een opgeluchte Dijkstra samen met D66-leider Alexan der Pechtold kwamen de laatste maanden veel voorbij. Pechtold zelf zegt over Dijkstra: „Pia slaagt erin op moeilijke onderwerpen politiek te verbinden. Met haar strijd voor zelfbeschikking handelt zij op een waardige manier in de tradi tie van Els Borst. Bovenal is zij een warm mens en een fijne collega." Pechtold doelt met 'haar strijd voor zelfbeschikking' ook op een voorstel van Dijkstra om mensen vanaf 75 jaar die hun leven voltooid achten, onder strikte voorwaarden te helpen bij zelfdoding. Het is overigens nog wel de vraag of de veelbespro ken plannen van Dijkstra het de komende jaren zullen schoppen tot wetgeving. 19 Voor actrice Isabelle Huppert (63) is Paul Verhoeven (78), met wie zij dit jaar de bejubelde film Elle (zijn eerste lange speelfilm in tien jaar) maakte, meer dan een doorsnee regisseur. „De films van Paul hebben een grote impact gehad op mijn leven", zegt de Frangaise die onder de regie van de Nederlander een vrouw speelt die op eigen wijze wraak neemt op haar verkrachter. De film kreeg wereldwijd juichende recensies. „Toen Turks Fruit in Frankrijk des tijds in première ging, ben ik met een gaan kijken. Ik was onder de indruk van de vrijheid die in die film zat." Huppert aarzelde geen moment toen zij met de Nederlander kon werken. „Paul is een regisseur met een eigen visie. Dat komt in Elle heel goed tot uiting. Op de set stelt hij je ook meteen op je gemak. Ook al zijn de scènes nog zo hef tig. Paul kan heel goed met vrou wen omgaan." 1 De hagelstenen zijn zo groot als knikkers. Noodweer maakt de finale van de negende Tour-etappe tot en heldenepos. Dit is de koninginnenrit en Tom Dumoulin is in zijn eentje op weg naar de top van de Arcalis om zijn plek in de wielergeschiedenis op te eisen. In de Vuelta, een jaar eerder, won hij twee etappes en reed vijf dagen in de rode leiderstrui. In mei maakte Dumoulin van de Giro-start in eigen land een nationale wielerfeest- dag door beslag te leggen op de roze trui die hij zes dagen zou dragen. Grootse prestaties, zeker. Maar wat Dumoulin op 10 juli in An dorra doet, is historisch. Ploegleider Adriaan Helmantel schreeuwt in zijn oortje dat een 'triple' /onkt. In een tijdsbestek van één jaar in alle grote ronden een etappe winnen. Dat lukte alleen Jeroen Blijlevens. Maar boven op de Arcalis is geen tijd voor feest, de chaos regeert. Agenten blazen hun fluitjes schor. Voor team bussen is geen plek, dus schuilen ren ners onder elk afdakje, elk tentje. Dumoulin roept om droge kleding en verschijnt met drie jacks over elkaar op het podium. „Historisch en apocalyptisch", noemt hij zijn zege. Ben Feringa, hoogleraar syn thetische organische chemie in Groningen, kreeg dit jaar de Nobelprijs voor de Schei kunde. Maar de geboren Drent is niet het type dat nu naast zijn schoenen gaat lopen, bezweert zijn secreta resse Tineke Kalter-Meuken. U was mee naar de uitreiking in Stockholm. Hoe deed Feringa het? „Echt geweldig. Ik vond het fantastisch om te zien hoe hij daar zat te glunderen. Maar goed, dat doet hij ook als ie mand van zijn vakgroep in een wetenschappelijk tijd schrift publiceert. Of als hij een student een proef ziet doen." Is hij veranderd door die Nobelprijs? „Welnee. Hij vindt het natuur lijk een enorme eer, maar hij blijft de vriendelijke en be scheiden mens die hij altijd al was. Vergeet niet, binnen de wetenschappelijke wereld was hij al een ster. Alleen is hij dat nu ook voor de buiten wacht." Trekt u het zelf nog wel? „Kijk, ik werk sinds 2013 voor Feringa en weet niet anders dan dat het druk is. Het pro bleem nu is alleen dat het wel héél druk is. Lezingen, colle ges, reizen. Soms denk ik wel eens: ze moeten een kloon van ons beiden maken. Dan kunnen we het werk onder vier personen verdelen. Maar even, serieus. Ik heb me er in middels bij neergelegd dat het een gekkenhuis blijft. In elk geval tot er volgend jaar een nieuwe Nobelprijswin naar is. En misschien wordt het wel nooit meer rustig en dat is dan ook prima. 'Never a dull moment' Mooi toch?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9