8 Negen moorden dit jaar in politieregio Zeeland-West-Brabant Zeeland-West- Brabant is moordregio af. Vorig jaar stond het gebied met vijftien moorden aan de landelijke top. Nu zijn het er negen. Recherchechef Rienk de Groot van de politie- eenheid Zeeland-West- Brabant is blij dat er in zijn totale werkgebied minder doden door geweld vallen te betreuren, negen in totaal dit jaar. „Maar minder moorden bete kent niet dat er plotseling minder misdaad is", waarschuwt hij. Het criminaliteitsbeeld in met name West-Brabant blijft volgens hem verontrustend hoog. „Er is niets veranderd. Vooral de strijd tegen de alom aanwezige drugsindustrie kost ons enorm veel energie." Ook dit jaar drukt de drugscriminaliteit en met name de hennepteelt vol gens De Groot een stempel op het dodelijke geweld in de regio. Er zijn hier in verhouding meer moorden met een criminele (drugs)achter- grond dan een relationele: vijf van de negen. „Daarmee wijken we flink af van het landelijke beeld. En die criminele moorddossiers zijn meestal erg tijdrovend." Het aantal moorden is weliswaar gedaald, in lijn met de landelijke trend, maar de regio scoort nog al tijd ruim bovengemiddeld, aldus de recherchebaas. Dat bezorgt zijn team in verhouding tot andere po litieregio's veel werk. „Nederland telde de laatste jaren gemiddeld zo'n 120 moorden per jaar. Hier wa ren dat er gemiddeld twaalf, to pro cent van het totaal. Maar onze poli tiesterkte is slechts 6,7 procent van die in Nederland. Wij krijgen dus in verhouding veel moorden voor onze kiezen." Het grote aantal criminele moor den is wat hem betreft het bewijs van de wurgende greep van de (hennep)criminaliteit op de sa menleving. „Het laat het meedo genloze gedrag zien van een deel van die criminele wereld." Als voorbeeld noemt hij de brute moord op Ulas Iskar (37) in februari in Ossendrecht. De man werd thuis doodgeschoten toen een groep rippers zijn hennepplanten vermoedelijk wilde stelen. Hennep is en blijft wat de expert betreft 'de grootste corrumperende en ondermijnende factor' in de re gio. „Kweek en handel zijn in tal van wijken maatschappelijk geac cepteerd. De drempel om in te stap pen, is laag, bijvoorbeeld om snel even van een schuld af te komen. Maar als je instapt, kom je er niet meer uit. Je raakt gevangen in een wereld van georganiseerde mis daad vol bedreigingen, diefstallen en niets ontziend vuurwapenge weld." Het stemt de chef tevreden dat zijn rechercheteam uiteindelijk alle moorden uit het recordjaar 2015 heeft opgehelderd, zoals de liquida tie van Hugo van Houten (27) in Molenschot. Van de negen dodelijke misdrij ven dit jaar staan er nog drie open: de criminele moorden op Ulas Is kar, Erik van den Boomgaart en Sö- ner Yetkin. Behalve moorden wa ren er ook niet-dodelijke gewelds misdrijven waar de recherche in 2or6de handen vol aan had. De Groot noemt de schietpartij in Kaatsheuvel waarbij de bekende crimineel Toontje D. jr. een kogel in zijn been kreeg en het neerschieten van de eigenaar van een aantal gsm-winkels in Breda. In die zaak zijn drie mannen uit Rotterdam aangehouden. De dood van Freddy Janssen wiens in stukken gezaagde lichaam in 2014 in het Markkanaal werd gevonden en de rol van ver dachte Jan B. uit Huiten daarbij, kostte de recherche ook dit jaar nog bloed, zweet en tranen. „Het bleek uiteindelijk toch zelfmoord te zijn. Maar voor we dat hadden uitge- puzzeld..." dinsdag 27 december 2016 ZV Minder doden, maar geen rust Hessel de Ree ▲De recherche verricht sporenonderzoek aan de Anjelierenlaan in Vlissin- gen waar een 26-jarige man dood werd aange troffen. FOTO FRANS BOSSCHA ders aan en laat ze snel weer vrij. Ze blijven ver dachten. Het gezin uit Mid delburg woonde de laatste maanden in Veere. Onder zoek loopt. 2 september, Breda: Vytas Peckus (54). De Li touwse vrachtwagenchauf feur wordt in of bij zijn truck doodgestoken door collega/bijrijder Vladas L. (54). Misdrijf gebeurt op de vrachtwagenparkeer plaats achter Woonboule vard. Het motief is ondui delijk, de verdachte zegt zich het steken niet te her inneren. Rechtszaak loopt. 22 september, Zevenber gen: Wendy Rikkers (46) wordt dood in bed aangetroffen. Politie verdenkt haar echt genoot K-J W. (53) van doodslag. Volgens zijn ad vocaat ontdekte de ver dachte 's nachts dat zijn echtgenote hem wilde ver laten voor een ander. De man verschijnt begin vol gende jaar pro forma voor de rechtbank. 22 september, Vlissingen: een 26-jarige bewoner van de Anjelierenlaaan wordt thuis dood gevonden. Poli tie houdt twee 32-jarige verdachten aan zonder vaste woon- of verblijf plaats. Misdrijf speelt in de drugssfeer. Rechtszaak loopt. 16 februari, Ossendrecht: Ulas Iskar (37) wordt thuis doodgeschoten. Politie vermoedt dat de daders de hennepplanten in zijn wo ning aan de Burgemeester van Gilshof wilden stelen. Geen aanhoudingen. On derzoek loopt. 27 februari, Zundert: Pierre Pelders (45). Ver dachte H.K. (49) uit Berli- cum had een drugsschuld bij het slachtoffer en zou hem met een hamer heb ben doodgeslagen tijdens het klussen in diens nieuwe flatje aan de Vei lingstraat. Rechtszaak wordt in februari hervat. 16 maart, Kaatsheuvel: Dollie Hanssen (43). Echt genoot is beroepsmilitair Robert B. (48). Hij bekent dat hij zijn vrouw om het leven heeft gebracht. 'Kort sluiting in het hoofd', zegt zijn advocaat. De rechts zaak is in januari. 24 mei, Veere: een 4,5 maanden oude baby met 'zwaar lichamelijk letsel' sterft in Sophia Kin derziekenhuis in Rotter dam. Politie houdt de ou- Een boot van Rijkswaterstaat ontdekte het lichaam van Erik van de Boomgaart in het Schelde-Rijnkanaal bij Rilland, foto @RJANSSENS111/TWITTER Rienk de Groot foto edwin wiekens Politieonderzoek in de Veilingstraat Zundert. foto hessel de ree 11 november, Rilland: op die dag wordt in het Schelde-Rijnkanaal het li chaam gevonden van Erik van den Boomgaart (55). De havenwerker uit IJssel- monde zou door het hoofd zijn geschoten. De man werd sinds medio juni ver mist. Onderzoek loopt. 11 december, Tilburg: Söner Yetkin (30). Slacht offer uit Tilburg wordt dood gevonden onder een auto aan het Vossenpad. Hij is doodgeschoten. On derzoek loopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86