1 Onbewogen Jezus Impuls breidt haar netwerk over de grens uit Belgische ondernemers, let op! De Zeeuwse ontwikkelingsmaatschappij Impuls komt naar u toe. «rPi* 1 Duizend feestvierders vieren de kerst fout in de Timmerfabriek België is een belangrijke markt voor Zeeuwse bedrijven, maar ook steeds meer Vlaamse ondernemers vestigen zich in Zeeland. Daarom zal Economische Impuls Zeeland in 2017 onze provincie in de Vlaamse etalage zetten, blijkt uit het jaar plan. De ontwikkelingsmaatschappij doet al het nodige in België, maar gooit er nu een schepje bovenop. Impuls gaat zijn Belgische netwerk van adviseurs en dienstverleners (accountants, juristen en make laars) uitbreiden. Dat moet gebeu ren via seminars die met partners op touw worden gezet. Ook gaat Impuls op jacht naar spreektijd in relevante businessclubs. De ont wikkelingsmaatschappij trekt hier voor een speciale acquisiteur aan. België is van oudsher al belang rijk voor de Zeeuwse economie. Neem alleen al de schelpdiersector. Zonder de zuiderburen verliest die i België is van belang als exportland. En Vlaamse bedrijven willen zich in Zeeland vestigen zijn ruggengraat. Maar ook veel an dere sectoren doen zaken met Bel gische bedrijven. Voor de provincie Zeeland zijn Duitsland (export in 2015: 872 miljoen euro) en België (823 miljoen euro, vooral veel voed- selexport) de belangrijkste handel- partners. Groot-Brittannië blijft daarbij een stuk achter. In 2015 voerde Zeeland voor 472 miljoen euro uit naar de westerburen. Axelse Vlakte België is niet alleen als exportland van belang. Ook de belangstelling van Vlaamse bedrijven voor ver huizing naar of vestiging in Zee land groeit. Op de Axelse Vlakte zijn Belgische glastuinbouwbedrij ven neergestreken. Het Antwerpse Vlaeynatie bouwt er een suikerter- minal. Het Antwerpse bakkersbe drijf Teclado wipte de grens over naar Hulst. Ook in de detailhandel en horeca duiken steeds meer Bel gen op. Invest in Zeeland, een onderdeel van Impuls, is daarom steeds vaker op beurzen te zien in Vlaanderen. De mogelijke fusie van de havenbe drijven Zeeland Seaports en de Ha ven van Gent kan alleen maar meer deuren openen. Ook de verbreding van de Tractaatweg, de bouw van de tweede zeesluis in Terneuzen en de aanleg van een stuk goederen- spoor aan de oostkant van het ka naal Gent-Terneuzen zal vrijwel zeker leiden tot meer Belgische in vesteringen over de grens. Er zijn hoge verwachtingen van het eco nomische effect van de bouw van een tweede zeesluis bij Terneuzen en van een betere noord-zuid-ver binding (Sloeweg - Westerschelde- tunnel - Tractaatweg). Voor Vlaamse bedrijven heeft een vestiging in Zeeland (vaak kie zen ze voor Zeeuws-Vlaanderen) financiële voordelen. De vesti- gings- en loonkosten zijn lager dan in België. Daarnaast is hier vol doende ruimte beschikbaar, zijn de huizen relatief goedkoop en zijn de Zeeuwen doorgaans harde werkers. Bedrijven aan beide zijden van de grens werken al vaak samen, al dan niet in door Europa gesubsidieerde projecten. De verschillen in regels voor onder meer grensarbeid vor men soms wel een belemmering. omroep zeeland Het getij voorbij DECEMBER ;i KOEWACHT De bijna zes maanden oude Tess blijft onbewogen in de kribbe liggen. Om haar heen beelden jonge leerlingen van basisschool de Vlaswiek een levende kerststal uit en zingen liedjes over het kerstverhaal, dat door Gonnie de Ruiter in rijm vorm vertelt wordt. Het traditionele Kindje Wiegen was zaterdag weer goed voor een gevulde kerk en een korte, laagdrempelige viering. Na afloop was er warme chocolademelk met een koekje. Op eerste kerstdag stond de Willibrodusbasiliek in Hulst 's mid dags ook in het teken van Kindje Wiegen, foto ronald den dekker dinsdag 27 december 2016 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Zeeland richt blik op Belgen Frank Balkenende Vlissingen VANAVOND 'Veere; tussen de ramp en de afsluiting' 20u30 22u0°

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82