fjJ tMjTtJFW Politie schiet hond dood na drama 7 Tip politie: vraag waar je kind voor spaart Urk zamelt een ton in Kinderen lopen al vanaf hun tiende met illegaal vuurwerk over straat. Met name jongens kunnen de verleiding niet weerstaan. De politie vindt dat ouders hun kroost beter in de gaten moeten houden. Het is rond deze tijd van het jaar de schrik van menig ouder. Zoonlief die thuiskomt uit school en de vraag stelt: mam, mag ik ook illegaal vuur werk bestellen? Moeder Thamar Kempees kreeg die verrassing vorige week. Haar zoon Je remy (13) kwam thuis van het bui tenspelen en zei: „Mam, ik wil je iets vragen, maar denk dat je toch nee gaat zeggen." Thamar fronste de wenkbrauwen, waarop de eerste vraag kwam: „Mag ik vuurwerk ko pen met oud en nieuw?" Haar ant woord: „Je bent dan bij je vader, dus vraag het maar aan hem." De ver volgvraag: „Maar ik bedoel eigenlijk illegaal vuurwerk." Thamar: „Ik moest er om lachen en heb gezegd dat hij daar slechts handen zonder vingers aan overhoudt." De interesse voor harde knallers ontstaat al op de basisschool. Tijdens vuurwerklessen in groep 7 en 8 hoort vuurwerkhandelaar Bas Brüll 'de stoere verhalen'. Met name jongens geven toe de illegale knallers, voor namelijk cobra's, niet te schuwen. „Ze willen harder knallen dan hun vriendjes en jutten elkaar op." Dat bezorgt sommige ouders, en zeker ook de politie, kopzorgen. De drempel om de illegale knallers op de kop te tikken, is met de online handel klein geworden. Tieners kunnen zelf, stiekem vanaf hun kamer, bestellen en zijn niet meer afhankelijk van een volwassene die hen naar België rijdt om illegaal vuurwerk in te slaan. Zeker pubers luisteren niet naar waarschuwingen van agenten. Daarom ziet de politie het vooral als een taak van de ouders om hun kroost scherper in de gaten te hou den. Zij kunnen bijvoorbeeld contro leren wat de kinderen online aan schaffen en op hun bestedingspa troon letten, zegt Ad Nieuwdorp, vuurwerkexpert van de politie. Als ze vanaf de herfstvakantie ineens wei nig uitgeven, is de kans groot dat ze voor vuurwerk aan het sparen zijn. Want een pakje van drie cobra's kost al snel rond de 15 euro. Nieuwdorp: „Vraag eens waarvoor de puber aan het sparen is." Opvoedcoach The Adema raadt aan duidelijke grenzen te stellen. „Wij hebben tegen onze zoon gezegd: Er zijn wetten en regels en daar moet je je aan houden." Tieners van 16,17 jaar kun je zelf de verantwoordelijkheid geven, zegt de opvoedcoach. „Heb je rotzooi, dan is het jouw probleem. Ik haal je niet op als je op het politiebu reau vastzit." Voor kinderen van 11, 12,13 jaar ligt dat anders, omdat die de gevolgen van het afsteken nog niet kunnen overzien. „Gewoon verbie den en afpakken als ze het hebben", adviseert Adema. Dan nog kunnen de tieners met het zware vuurwerk in aanraking ko men via vriendjes. „Ja, dat is dood eng", erkent moeder Thamar. Haar zoon gaat met oudere jongens om die de illegale knallers op zak hebben. „Ik probeer uit te leggen waarom hij daarbij uit de buurt moet blijven. Dat het lastig tekenen is - daar houdt hij enorm van - zonder vingers. Ik kan hem moeilijk binnen houden met oud en nieuw, of zo'n hele avond zijn hand vasthouden." Ouders kunnen hun kinderen wél leren verstandig met vuurwerk om te gaan. Adema: „Laat het ze bijvoor beeld alleen afsteken met een vuur werklont." De Hoekenaar is geen onbekende van de politie. In een lang lopend drugsonderzoek in de regio werd in oktober bij een inval in zijn woning een partij verdovende middelen aangetroffen. Hij werd gearresteerd maar kwam volgens een bron rond het onderzoek als gevolg van een procedurefout enkele dagen later weer op vrije voeten. De hond, een Staffordshire bull terriër, viel in het huis van zijn eigenaar een vrouw aan. De eige naar wilde het dier doodsteken, maar dat lukte niet. „Ze werd in haar armen en benen gebeten", zegt een getuige die anoniem wil blijven „Het duurde een kwartier voor de politie er was. Al die tijd was die hond met de vrouw be zig. Vandaag hoorden we dat ze waarschijnlijk de rest van haar leven invalide zal zijn, zo erg was ze verminkt." De stafford, Kai, viel daarna ook zijn eigenaar aan. De man riep de agenten zelf toe zijn hond dood te schieten. De man en vrouw zijn opgenomen in het ziekenhuis. URK Urk heeft op tweede kerstdag meer dan een ton opgehaald voor hulp aan Ethiopië. In de gelovige ge meente konden inwoners een uur lang geld stoppen in collectebussen. De jaar lijkse kerstcollecte leverde deze keer 106.000 euro op. 12 dagen Rondreis Kroatië Rondreis Dalmatische Kust 12 dagen Peniscola Costa DelAzahar 12 dagen Rondreis Polen Rondreis de Baltische Staten 10 dagen Toscane: Florence, Pisa Elba Umbrië en Rome 12 dagen Corsica en Sardinië dinsdag 27 december 2016 Illegale knallers zo te koop, ook als j e 13 bent Ellen van Gaaien Bettine Winters Den Haag LOM rj In Hoek van Holland heeft de politie zaterdagavond een hond dood moet schieten om zijn eigenaar te kunnen bevrij den uit de kaken van het dier. De man raakte ernstig ge wond. Sander Sonnemans Hoek van Holland Een jongen steekt een illegale 'vlinder' af. Het effect van il legaal vuurwerk dat ontploft in een rug zak. FOTOANPX v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Prijs p.p. o.b.v. Zipers. kamer end. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7