Van toen geluk nog heel gewoon was Schijper Kuren om in balans te komen 5 De gasten van kuuroord De Schouw in Noordgouwe drinken drie sapjes per dag. Met hooguit een stukje vers fruit. Meer echt niet. Zelfs niet met de kerst. Terwijl iedereen nog ligt uit te buiken van gisteravond of alweer zit te bunkeren aan het kerstontbijt, lepe len de gasten van Kuuroord De Schouw een appelpeersapje naar binnen. En daar moeten ze het voorlopig weer even mee doen. Het vasten in het voormalige ziekenhuis van Noordgouwe gaat tijdens de kerstdagen gewoon door. Met iets minder gasten dan normaal, maar toch. Meer dan een mix van geelwortel, gember, bleekselderij, paprika, komkom mer en appel wordt de lunch niet. En als diner geslowjuicete appel, gember en rode biet. Hooguit een Soms moetje gewoon resetten, zowel geestelijk als lichamelijk kopje smokkelthee tussendoor. Na een week ontgiften voelen gasten zich als herboren, vertelt Lena Span. „We geven ze 's och tends bitterzout om de darmen te reinigen en een enkeling neemt vanwege een bepaald dieet nog een stukje fruit tussendoor, maar de meesten gaan all the way. Soms moet je gewoon even reset ten, zowel geestelijk als lichame lijk." Op dat moment komt een col lega de keuken binnen. Ze legt een kerststol en een pak kerst kransjes op het aanrecht. Tja, het personeel vast natuurlijk niet mee. Er moet gewerkt worden. De gasten daarentegen doen niet zo veel. Een ochtendwandeling door het dorp en over dijkjes, een uurtje yoga, misschien nog wat meditatie. En dan een leverpak king, om lekker bij in slaap te doezelen. De zachte klankmuziek, het knapperend haardvuur en de pantoffels die iedereen draagt, ge ven het kuuroord een weldadige sfeer. Niemand die nog denkt aan de stress van kerstboodschappen, schoonmoeders en ingezakte chocoladetaarten. „Ik vraag me sowieso af waarom we alleen maar bezig zijn met eten in plaats van dat we stilstaan bij de echte gedachte achter kerst", zegt Ma rion Reijerink, die net is gestart met haar detoxweek. „Ik vind de periode tussen kerst en oud en nieuw de mooiste tijd van het jaar. Een jaar is voorbij, een nieuw jaar begint. Dan ver traag ik liever, om te reflecteren." Niet dat de Zoetermeerse niets omhanden heeft. Integendeel. Ze heeft twee bedrijven en vier jonge kinderen. „Maar die zijn deze kerst bij hun vader. Mijn moeder is nog niet zo lang gele den overleden. Ik dacht echt: o jee, wat moet ik nou met kerst? Ik ben door diverse vrienden uitge nodigd, heel lief, maar ik heb er toch bewust voor gekozen om naar Noordgouwe te gaan. De an dere keren dat ik hier was, waren ook zo goed." Vrijdag stap ik helemaal zacht en voldaan naar buiten Haar kinderen vinden het zielig dat hun moeder alleen maar sap jes drinkt de hele week. Zelfheeft Reijerink er geen last van. „Mijn buik rommelt een beetje, maar dat gaat ook weer over. En ja, ik doe ook een klysma. Mensen vin den dat vies omdat ze het Patty Brard hebben zien doen op tele visie, maar het is juist heel mooi. Letterlijk zuiverend. Vrijdag stap ik helemaal zacht en voldaan naar buiten." Dat geldt ook voor Patrick, huisarts uit Amsterdam. Hij is er voor de tiende keer. „Ik heb het echt nodig. En als ik al mijn ge streste patiënten zie, denk ik dat het voor iedereen goed zou zijn." De deur zwaait open, de mas seur vraagt of zijn gasten willen meekomen. Hoger wordt de druk niet deze week. „Nee, u doet gewoon uw jas uit. Hoezo geen zin? U gaat toch niet aan tafel met uw jas aan? Het wordt een hartstikke leuke avond. Ga nou maar zitten. Als de toetjes op zijn, kom ik jullie weer ophalen." De begeleidster vertrekt, met een dikke knipoog uitgezwaaid door gastvrouw Wil van Velthoven. Ser veer de bitterballen maar uit, seint ze naar de keuken. En daar zijn de eerste drankbestellingen voor bar man Mick. De bingomolen wordt op de bar gezet, DJ Bertus zet de Havenzangers in. Iedereen die vanavond in Markt zicht werkt, doet dat vrijwillig. Tot de taxichauffeur en zijn 9-jarige dochter in de afwas toe. Het drie gangendiner is gesponsord door lo kale ondernemers, maar ook leve ranciers van verre. „Gisteravond bracht nog een meneer tachtig fles sen wijn, om na afloop mee te ge ven aan de gasten", vertelt Van Velthoven. „Geen idee wie het was. Hij vond het gewoon een mooi ini tiatief." Tafel acht, met de dames van zorgcentrum Vronenburg in Renesse, is er maar wat blij mee. „Eenzaam zijn we niet hoor", zegt mevrouw Linders (79). „Dat zijn we pas als we in een rolstoel zitten. Deze mensen kijken niet om zich heen of op hun telefoon. Ze praten met elkaar Maar samen op pad gaan we graag." Wat opvalt, is dat nergens een te lefoon op tafel ligt. „Ze praten met elkaar", zegt Van Velthoven. „En ze lusten alles, omdat ze de oorlog hebben meegemaakt. Ze zijn zo dankbaar, terwijl ik dat eigenlijk ben." De mopperige meneer zit aan tafel zonder jas. Hij klinkt zijn bier glas tegen dat van zijn vrouw. En hij lacht. Vanaf 12:00 uur een gezellige wintermarkt met live muziek een geweldige Party in de Apres Ski bar! www.vrouwenpolder.nu dinsdag 27 december 2016 3D Een appelpeersapje als ultiem kerstontbijt Wendy Wagenmakers Noordgouwe -Lena Span -Marion Reijerink Een advocaatje als aperitief, Buddy Holly uit de boxen en een terras vol rollators. Bij Café Marktzicht in Zierikzee mochten zaterdagavond ouderen van het eiland aanschuiven voor een gratis kerstdiner. Wendy Wagenmakers Zierikzee -Wil van Velthoven Angelique Cijsen, Pensioetiadviseur Ga voor meer informatie naar www.schippergroep.nl/pensioen/eigenbeheer Lena Span en Marion Reijerink voelen zich na een week vasten als herboren, foto marieke mandemaker A De deelnemers aan het kerstdiner worden op hun wenken be diend. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57