15 *~pGrgje directn' nf Davy Pröpper (25) heeft een topjaar achter de rug Middenvelder werd kampioen met PSV, verdiende een plek in Oranje en voetbalde in de Champions League. Maar het mooiste van het jaar 2016 was de geboorte van Rocky urend over De Herdgang, het lommerrijke trai ningscomplex van PSV, dringt de lach door op zijn gezicht. Hier zit menselijk geluk. Een man, die op zijn plek is. Een sporter op de pieken van zijn loopbaan. Voor Davy Pröpper (25) gaat 2016 de boeken in als een topjaar. Die landstitel op de laatste speel dag van de eredivisie, met die even bizarre als sensationele ont knoping van de race met Ajax. De uitverkiezing in de basis van Oran je, als beloning voor zijn wekelijk se topprestaties. De avonturen in de Champions League, met die illustere gevechten te gen Atletico Madrid. Met Gabi, Koke en Antoine Griez- mann. En dan natuurlijk nog de Johan Cruijff Schaal. Met de Arnhem mer als matchwinnaar tegen Feye- noord. „Zo bezien was 2016 bijna een aaneenschakeling van hoogtepun ten", zegt Pröpper. „Wat moet je dan nog klagen, hè? Het kan altijd beter, natuurlijk. Maar zo vanuit Vitesse doorgroeien naar de top Het is intussen wel ingedaald maar die laatste speeldag heb ik in een roes beleefd met zoveel succes, dat voelt echt heel erg goed." Hij straalt. Want bovenop alle fortuin in het stadion komt ook nog het huiselijke geluk. De ge boorte van dochter Rocky. De nieuwe ster in de familie. Vader Davy en moeder Mandy, een nicht van collega Marco van Gin- kel, zijn apetrots. „Uiteindelijk staat die geboorte, het krijgen van een kind, ver boven het voetbal", vertelt Pröpper. „Ze is gezond, ze bruist. Wij zijn echt hartstikke blij. Dat is onbetaalbaar." Zweverig wordt hij er zeker niet van. Pröpper lacht veel, maar staat vooral nuchter in het leven. Elke wedstrijd weer moet de Arnhem mer zijn top halen. Bij PSV gelden geen excuses of verzachtende om standigheden. Een nederlaag zet alles en iedereen op scherp. In top sport wordt keihard afgerekend. De titel is in Eindhoven het pla fond, de tweede plaats geldt als mislukking. „Met die druk heb ik snel leren om gaan", reageert t Pröpper. „Dat moet ook wel. Bij Vitesse ligt de lat veel minder hoog. Er zijn best wat chaoti sche jaren ge weest, hoor. On der Albert Ferrer (Spaanse trainer in sei zoen 2010-2011, red.) kwam in de winter een bus met vreemde lingen binnen. Dat vonden de sup porters niks. En bij Vitesse ston den ook wel eens boze aanhangers op het trainingsveld." „Maar bij PSV is dat alles veel groter. PSV is groter. Dus dan daalt de onvrede over de huidige competitie en de prestaties in Eu ropa nu ook harder in. Ik ben naar PSV gegaan om door te groeien als profvoetballer en succes te be halen. Om grenzen te verleggen. Dat is in 2016 gelukt. Maar vergis je niet: dat alles ligt ook alweer achter ons. Dat is topsport." Kampioen Maar toch nog even terugkijken op die laatste speeldag kan natuur lijk altijd. PSV voldoet op die stra lende zondag 8 mei bij PEC Zwol le aan de minimale eis met een 3-1-overwinning. Het wachten is dan op het nieuws uit Doetin- chem, waar degradatiekandidaat De Graafschap tegenover Ajax staat. Niemand geeft een cent voor de kansen van de Eindhoven- se club. Maar in de Achterhoek ontrolt zich een onwaarschijnlijk scenario. De goal van Graafschap per Bryan Smeets (1-1) zorgt voor dolle taferelen in Zwolle. „Het was zó ontzettend span nend", verhaalt Pröpper. „We kre gen een app dat het was afgelo pen. Bleek dat gewoon een fluitsig naal voor een vrije trap te zijn. Maar wij stonden dus al te jui chen op het veld. Uiteindelijk, na minuten die een eeuwigheid duur den, kwam de verlossende app. Man, wat werd het een feest. Ook nog in Eindhoven zelf. Anderen hadden dat al eens meege maakt. Voor mij was het de eerste keer. Het is intus sen wel ingedaald alle maal, maar rond die laat ste speeldag heb ik alles in een roes beleefd." De achtste finales tegen Atletico Madrid roepen soortgelijke emo ties op. Het podium van de Cham pions League. De rol van de under dog, in Europa intussen het lot van Nederlandse topclubs, die de Spanjaarden tot radeloosheid brengt. Die oneindige penalty reeks, met ditmaal een slechte afloop. De misser van Luciano Narsingh. De bal op de lat. „Het liep heel erg zuur af', vertelt Pröpper, „maar wij hebben daar twee topwedstrijden neergezet. Duels van een ongekend hoog ni veau, vol spanning. Wij hebben Atletico aan het wankelen ge bracht. Zij schakelen daarna wel Barcelona en Bayern München uit, hè. Zij bereiken de finale. Wij heb ben in Europa echt heel erg goed gepresteerd. Vergeet niet dat we in de poule ook Manchester Uni ted en CSKA Moskou uitschakel den." „Wedstrijden zoals tegen Atleti co Madrid leveren een berg aan er varing op. We stonden tegenover Oranje zie ik echt als de beloning voor een stabiel, goed seizoen Griezmann. Ik schat Messi, Ronal- do en Bale nóg hoger in, maar hij is van ongekende klasse. Ik kwam over van Vitesse en maakte mijn eerste jaar in de Champions Lea gue mee. Dan zijn die wedstrijden van onschatbare waarde. En op persoonlijk vlak ook onvergetelijk, ja." Vlak daarbij Oranje niet uit, zegt Pröpper meteen. Hij maakt zijn eerste speelminuten al in 2015, als vervanger van Robin van Persie in de verloren interland te gen de Verenigde Staten. Daarmee is hij de 24ste speler van Vitesse die het Nederlands elftal haalt. Maar in 2016 krijgt hij zelfs een ba sisplaats. Tegen Frankrijk met Paul Pogba. Even kostbaar „Oranje zie ik als de beloning voor een stabiel, goed seizoen", stelt Pröpper. „Ik sta op vier inter lands en ze zijn allemaal even kostbaar. De eerste minuten, de eerste basisplaats, de eerste over winning. De wedstrijd tegen Wit-Rusland in De Kuip. Ze ma ken 2016 net een tikje mooier." „Maar het hoogtepunt is daar mee wel het landskampioenschap. Dat is een tastbare prijs. Die gaat ook echt de boeken in. De titel met PSV is de basis van het succes jaar. En daarom gaat nu ook alles om een nieuw kampioenschap met PSV. Dat wordt het doel voor 2017." dinsdag 27 december 2016 Geluk op het veld en in de liefde Lex Lammers Eindhoven Davy Pröpper PSV Davy Pröpper Davy Pröpper behoudt het overzicht in de thuiswedstrijd te gen Atletico Madrid. PSV ver loor het thuisduel in de groepsfa- se van de Champions League in september met 0-1. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53