59.- 3 dagen Noordwijk Minister dreigt met aanval na nepnieuws 4 LUCHTMOBIELE BRIGADE VREDESMISSIE De Luchtmobiele Brigade moet in Mali straks onder eigen luchtsteun werken in een uiterst complexe operatie. Nog lang niet alles loopt er op rolletjes, blijkt als het AD de kerst met de militairen doorbrengt. k QRF Alert! QRF Alert!, klinkt het met een krake rige stem uit een luidspreker op Kamp Castor. Zonder aarzelen schieten piloten die dienst hebben van hun stoel en rennen naar de hangars, waar collega's twee helikopters klaar maken voor een spoedklus. Het werk in Mali stopt nooit. Ook niet op kerstavond. Op een zanderige binnenplaats bij de brandweer komen alle Neder landse militairen bijeen voor een speciale bezinningsdienst. De kerstboom is versierd. Fakkels branden. Op een hangar is een le vensgrote video te zien van een knisperend haardvuur en voor ie dereen is er een cupcake uit Ne derland. Aan oer-Hollandse kerstsfeer ontbreekt het niet. Toch voelt het voor maar weinig militairen echt kerst zo ver van huis, zonder familie en ook nog eens in de tropische hitte. De nieuwe lichting militairen, die het werk overneemt van de commando's, hoor je er niet over morren. Ze willen liefst maar één ding: 'in het echie' doen wat ze al zo vaak hebben geoefend. In dit geval verkennen. Weten wat er speelt in die enorme 'zandbak' van t.ooo bij t.ooo kilometer. Wa pendepots opsporen. Bermbom- werkplaatsen traceren. Praten met bewoners. Imams. Het hoofd van de markt. Maar ook met ben des die elkaar naar het leven staan. Regeringsgezinde stam men. Terroristen. En dat allemaal om in beeld te krijgen wie pro blemen heeft met wie en hoe ze in vrede toch met elkaar zouden kunnen leven. „Wij zijn eigenlijk de zaklamp in een hele grote donkere kamer", zegt commandant Ron Sensen van de Taskgroup Desert Falcon. Een zaklamp die tot zijn eigen te leurstelling nog niet op volle kracht kan schijnen. Er zijn te weinig spullen om iedereen erop uit te kunnen sturen als hij dat zou willen. Vooral aan nachtkij kers is een tekort. En aan appara tuur om de communicatie met bermbommen te verstoren, zoge noemde jammers. Het wordt op gelost, is hem verzekerd. Ondanks die opstartproblemen heeft Sensen toch nog drie van de vijf groepen op een pa- Y-V trouille gekregen. De eerste erva ringen stemmen hem tevreden. „De bevolking wil tot nu toe eigen lijk altijd met ons praten. En als ze dat niet zouden willen, is dat voor ons ook een signaal. Dan speelt er blijkbaar iets en is het aan ons om uit te zoeken wat." Mitrailleurs In gevaar zijn de manschappen nog niet geweest. Tijdens hun tochten rijden ze kriskras door de woestijn om bermbommen te ver mijden, het grootste gevaar in Mali. En mochten ze toch in con flict komen met gewapende Mali- nezen, dan zijn de verkenners zwaar genoeg bewapend om zich zelf op z'n minst te verdedigen, laat hij op Camp Maroon zien. 'Zijn mannen' hebben mortieren mee. Antitankwapens. Zware mi trailleurs. Ze kunnen rijden in zwaar bepantserde wagens, zoals de Bushmaster of de Fennek. Maar ook in open jeeps. Dat laatste oogt iets vriendelijker als ze in gesprek willen met dorpelingen. Zelfs een elektrische fiets die 90 kilometer per uur kan, is mee. Handig om scherpschutters zo stil mogelijk te verplaatsen. En dan zijn er nog altijd de Apa che-helikopters die de grondtroe pen ondersteunen. De afgelopen drie jaar was het zelden nodig. Slechts één keer is een raket afge vuurd. De Apaches staan in de tus sentijd niet werkeloos stil. Ze blij- 3 dgn Achterhoek HP Elysium incl. hotel www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg ISLAMABAD De Pakistaanse mi nister van Defensie Khawaja Asif heeft Israël met een atoomaanval gedreigd nadat hij een verzonnen bericht op internet serieus had ge nomen. Het nepnieuws was af komstig van de beruchte site AWD News, een extreemrechts haat- en complotplatform. De vroegere Israëlische minister van Defensie Moshe Yaalon werd door AWD opgevoerd met de uit spraak dat Israël Pakistan 'nucleair zal vernietigen', mocht dat land overwegen grondtroepen naar Sy rië te sturen. Zonder de nieuwsbron verder nog te checken twitterde de Paki staanse minister: 'De Israëlische minister van Defensie dreigt met nucleaire vergelding - Israël vergeet dat Pakistan ook een kern macht is.' Israël benadrukte in het kerstweekeinde dat het bericht waar Asif zich op baseerde 'volko men vals' was. Eerder deze maand leidde een nepbericht in Amerika over een vermeend pedofielennetwerk tot een heuse schietpartij in een piz zeria in Washington. Volgens een haatplatform zouden kinderen worden vastgehouden door voor aanstaande Democraten in tun nels en kelders onder de zaak. Een 28-jarige man reed vanuit North Carolina naar Washington en begon te schieten in de zaak om 'de kinderen redden'. Niemand raakte gewond. De schutter werd gearresteerd. dinsdag 27 december 2016 In de zandbak van Mali is de vrede nog ver weg Raymond Boere euro per jaar steekt Neder land in projecten voor de be volking. Voor maar: Sfeervol hotel op slechts 5 minuten lopen van het strand en het centrum! 2 nachten in het 3* Hotel Astoria (7,8) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet en welkomstdrankje Gratis wifi en kaartje voor Aqualand zwembad Betaal pas bij aankomst! 4* Boetiek Hotel BonAparte (8,2) 3* Tulip Inn Bodegraven (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbu 1x4-en lx3-gangendiner Gratis parkeren sauna fet Incl. dagentree Elysium t.w.v. 32,50 p.p. qq 1 nacht incl. ontbijtbuffet j\ Q5Q Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting De Pakistaande minister van Defensie Khawaja Asif nam een nepbericht serieus, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4