10 Hij prolongeerde zijn olympische windsurftitel. Maar gaat hij in 2020 nog een derde keer een gooi doen naar goud? Dorian van Rijsselberghe weet het nog niet. HET JAAR VAN DORIAN VAN RIJSSELBERGHE Ik sta lekker te koken, het ontbijt klaar te maken, luiers te verschonen, noem maar op. En dat bevalt me goed zat ik wolk en dat hele door. Rio flow, eruit teit zeggen? een mooi sesjes, waar- gens protocol lijk is, als en- l vooraf ge- vind ik dat mooi meegenomen. Daar vind ik ze ge weldig voor dienen. Zo'n plak is voor mij meer functioneel dan om mee te pronken. Ik hoef ze niet thuis in een glazen kastje om mezelf ergens aan te herinneren. Ik kijk liever naar voren, naar wat me te doen staat." „Ik heb dus sowieso besloten tot 1 mei niet te windsurfen. Sowieso geen wedstrijden en waar schijnlijk ook niet zo veel op die plank. Een be wuste keuze, dat had ik wel nodig. Het zijn weer vier lange jaren geweest. Nu even rust pakken is dus niet verkeerd. Genieten van mijn vrouw (de Canadese Sasha Plavsic, die in Amerika een eigen cosmeticabedrijf heeft, red.) en mijn dochter." „Volle bak voorbereiden voor het WK, in Tokio in september. Vijf maanden, dat is de minimale tijd die ik nodig heb om daar weer dusdanig fit te zijn om vooraan te varen. Ik wil naar dat WK, omdat het op een mooie plek schijnt te zijn (Enoshima Is land, in 2020 ook de olympische zeillocatie, red.). Ik wil kijken of het me ligt. Of het een idee is dat ik nóg een Spelen ga doen. Of niet." Drie nerveuze prinsesjes, in het oranje uitgedost op een plezier jacht. De stralende Maxima er naast, haar fonkelende kijkers ver stopt achter een spiegelende zon nebril. En koning Willem-Alexan- der, die joviaal als altijd 'zijn' gou den atleet begroet. Dorian van Rijsselberghe (28), die na zijn gouden medalrace het trappetje van de koninklijke boot opklimt en de prinsesjes en het koningspaar een voor een in de armen valt. Een beeld dat beklijft. Voor de eeuwigheid. Pure spontaniteit was het, zegt de gouden sur fer nu. „Ja, wat moest ik anders doen? Ze een hand geven? En Uwe Majes- Gelukkig hebben wij land met prachtige prin- bij niet alles altijd maar vol- moet. Wat natuurlijk heer- thousiasteling. Er was me vraagd om, als het mogelijk was, in elk geval even langs te gaan. Tja, en dan is het voor mij logisch. Drie zoenen, dat was me net even te close. Maar geen pro bleem om er even een knuffel uit te knijpen." „Nee, daar ben je dan helemaal niet mee bezig. Toevallig lagen er nog wat bootjes omheen met ca mera's en tv-ploegen en werd Maxima door een commentator aangezien als mijn vrouw. Ik lag in een deuk, toen ik dat hoorde. Vond ik wel mooi, hoor. Het was live op de Amerikaanse NBC, mijn vrienden daar vonden het geniaal. Ik kreeg heel veel berichten. En kom, het is ook een prachtige vrouw, toch? Je zou met minder tevreden kunnen zijn." „Londen was ook geweldig, maar in Brazilië heb ik meer het idee gehad dat ik alles in vol bewust zijn heb mogen beleven. En dan geniet je er ook op een ander ni- In Londen op een roze zo dreef ik veau van. evenement was meer een waar ik iedereen knalde op naar goud." weg ,Ja, twee maanden terug stond ik te koken en liep ze opeens vrolijk met die dingen om haar nek rond te klingelen door het huis. Dat zijn de mooie momenten. Net als dat ik die medailles graag mee neem als ik bijvoorbeeld een lezing geef op een school. Voor die kids. Om ze aan te raken. Om te voelen. Als iemand daar inspiratie uit kan putten, „Tuurlijk, dat telt mee. Ik voel me vaak nog een kind, maar wel met alle verantwoordelijkheden van een volwassene. Ik draag financieel bij aan mijn gezin, heb ouderlijke zeggenschap over mijn dochter en ben betrokken bij mijn vrouw. Dat zijn dingen die je als kind niet zou hebben." „Tot nu toe vrij makkelijk, want de focus ligt nu echt bij mijn gezin. Sinds Rio ben ik een soort van huisvader geworden in Amerika. Ik zit natuurlijk wel in de uitzonderlijke positie dat wij een nanny hebben en dat ik niet de hele dag op hoef te pas sen. Ik kan nog steeds sporten. Beetje golfsurfen en zo. Maar daarnaast sta ik ook wel lekker te ko ken, het ontbijt klaar te maken, luiers te verscho nen en noem maar op. En dat bevalt goed. Uitein delijk ligt de prioriteit nu bij vrouw en kind. Ik heb twee prachtige Zomerspelen mee mo gen maken. Die honderd procent in het teken stonden van mij. Nu is het een keer tijd om te probe ren wat terug te geven." „Zou zo'n serie van mij vergelijk baar zijn met die van Anky? Ik denk het niet. Ik denk dat ik een prachtige sport beoefen, maar het blijft wel een recreatieve top sport. Dat vind ik écht. Maar ik hoef ook geen Anky van Gruns- ven te zijn. Mijn grootste compli ment heb ik al gehad. Van Nick Dempsey, mijn aartsrivaal. Die noemde mij de beste windsurfer aller tijden. Nou, dan kan je stoppen, toch?" „Nee. Maar dat is het dus. Ik surf puur voor mijn plezier, nergens anders voor. Ik ben nog volop aan het genieten. En pas als dat niet meer zo is, dan moet je stoppen." dinsdag 27 december 2016 •4 Voor de kust van Rio de Janeiro surft Dorian van Rijsselberghe oppermachtig naar de gouden medaille, fotos getty images En wat staat je te doen? En na mei? Wat meespeelt in de keuze tussen stoppen of doorgaan: jouw nieuwe leven, met een vrouw en een kind. 'De prioriteit ligt nu vrouw en kind' Arjan Schouten Rotterdam Besefte je toen dat dat beeld in miljoenen huis kamers binnen zou komen? Waren de gouden Spelen van Rio net zo mooi als die gouden ervaring in Londen? Thuis heeft je 1-ja- rige dochter Lise An je gouden medail les nu ook ontdekt, toch? Ergens schuilt in jou ook nog die rusteloze jon gen die de wereld rond wil. Hoe moeilijk is die combinatie? Dorian van Rijsselberghe (28) Stel: je gaat door. Je kan met nóg een plak een Anky van Grunsven-achtige serie neerzet ten. Is dat belangrijk voor je? Ja. Maar dat doe je voorlopig dus nog niet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48