6 Ajax zou wel even de schaal pakken tegen De Graafschap. Maar in het 'kampioensduel' ging het om onverklaarbare redenen mis (1-1). 8 mei 2016, voor altijd een open zenuw in Amsterdam. 8 MEI 2016 HET DEBACLE VAN DOETINCHEM Het beeld van Frank de Boer, helemaal alleen in de spelersbus, zien we over 25 jaar nog Steeds wanneer de Ajax-spelers in de week voor De Graaf schap - Ajax bijna met hun auto's trainings complex De Toekomst opdraaien, zien ze in de verte de contouren van een podium. Elke dag een stukje duidelijker. Daar moeten ze worden toegezongen, na de 34ste landstitel in de clubhistorie. Er moet alleen nog even worden ge wonnen van De Graafschap. Om daarna in de Adam Toren van een enorm feest te genieten. De spe- schiedenis van Ajax altijd een zwarte dag blijven, een open ze nuw. Voormalig directeur Dolf Collee spreekt over het 'Debacle van Doetinchem'. Supporters zul len altijd worden herinnerd aan die krankzinnige slotdag. Met de knusse Vijverberg dus als decor. Het stadion waar emotie in de smalle catacomben prachtig is waar te nemen. Simpelweg omdat iedereen zich op een paar vierkan te meter bevindt. Spelers, pers, sponsors, vrijwilligers van de EHBO. Vanuit de kleedkamer van Ajax klinken eerst scheldwoor den. Daarna blijft het stil. Minu tenlang doodstil. Assistent-trainer Orlando Trustfull leunt in de gang tegen de muur en zwijgt. De materiaalmannen tillen de kisten met shirts vol zweet en tranen naar buiten. Zwijgend. Een sympathieke medewerker van De Graafschap had duidelijk wel gerekend op de titel van Ajax, zoals heel Nederland eigenlijk. De taart die speciaal is gemaakt, had eigenlijk na afloop in de kleedka mer van de Amsterdammers moe ten worden afgeleverd. De bood schap op een laag marsepein: 'De Graafschap feliciteert Ajax met het landskampioenschap 2015- 20t6'. Een Doetinchemse gastvrouw stapt de perskamer binnen. „Jon gens, jullie nog taart?" Iers weten al hoeveel familieleden en vrienden ze mogen uitnodi gen. Nóg zo'n beklijvend feitje: na het dramatische gelijkspel op De Vijverberg duiken er foto's op van Ajax' spelersbus, keurig voorzien van stickers met de tekst: lands kampioen 2015-2016. Focus Het maakt die historische 8 mei al leen maar pijnlijker. „Maar je kunt moeilijk om acht uur 's avonds be denken: oké, hoe gaan we het vie ren? Het is logisch dat het wordt voorbereid", zegt Ajax-aanvoerder Davy Klaassen. De vraag is alleen: wat doet het met de focus van een speler als je al voor de beslissende wedstrijd over een feest nadenkt? „Dat was allemaal snel afgekaart, hoor. We voelden ons goed. Er was geen enkele reden om te twij felen aan een goede afloop." Zeker niet na de eerste helft. Al na een kwartier scoort Amin You- nes met een krul in de verre hoek. De zon schijnt volop, zeker ook fi guurlijk. Vaclav Cerny mist na een halfuur een megakans op de, waarschijnlijk, beslissende 0-2. Het blijkt een slecht voorteken. Want na rust gaat het helemaal mis. De Graafschap, al veroor deeld tot de play-offs tegen degra datie, werkt niet mee aan een Am sterdams feestje. Ze spelen alsof zij nog kampioen kunnen wor- den. Al snel scoort Bryan Smeets. Een goal voor de eeuwigheid, zo blijkt achteraf. Doodsbedreigingen Vroeger een supporter van Ajax nota bene, die Smeets. Maar plots gehaat na dat ene doelpunt. Ster ker, de middenvelder krijgt doods bedreigingen binnen. Nog sterker: hij slaapt uit voorzorg na de wed strijd niet thuis, maar bij vrien den in de buurt van Arnhem. Maar natuurlijk zat het hem die dag niet in Bryan Smeets uit Maas tricht. Want Ajax heeft 'gewoon' nog 35 minuten om alsnog te sco ren. De tegentreffer werkt echter verlammend. Dat aangename zon netje is ineens een hoogst irritan te felle tegenstander. En dat prima veldje van De Vijverberg een stro perige vlakte. De paniek slaat toe. Verblind door haast schiet Neman- ja Gudelj van ver op doel. Alsof ze het voelen: dit gaat fout. Zeker omdat PSV too kilome ter verderop tegen PEC Zwolle wel gewoon voor staat. Verbazing is er wanneer vierde man Christi- aan Bax in minuut 66 het bordje met nummer 9 de lucht in steekt. Wat, Arek Milik eruit? Gebles seerd? Want anders haal je hem er toch niet uit? De man die al 2t keer scoorde, ook uit onmogelijke posities. Precies wat Ajax nu no dig heeft. Anwar El Ghazi komt erin. Mike van der Hoorn als stormram naast hem. Paniek dus. Nog een laatste scrimmage voor het doel, maar dan is het over. Klaar. Weg titel. Weg directe plaatsing voor de Champions League. Weg miljoe nen. Weg feest. El Ghazi huilt, Klaassen valt op zijn knieën. Frank de Boer loopt meteen de kleedkamer in. Zijn gezicht is rood en opgeblazen, de wenkbrau wen hangen nog lager dan ge woon. Hij weet wat dan nog nie mand weet: het is zijn afscheid bij Ajax. Het beeld van hem, zuch tend in de spelersbus, helemaal al leen, zien we over 25 jaar nog. Dieptepunt Klaassen heeft het duel nooit te ruggezien. Zal hij ook nooit gaan doen. „Ik ben na die wedstrijd ook een paar dagen niet buiten ge weest. Letterlijk. Zo ziek was ik er toen van. Het is voorlopig met af stand het dieptepunt uit mijn car rière. Ik ben ook een jaar gebles seerd geweest, maar dat staat niet in verhouding tot het missen van die titel. Kijk, zo'n blessure gaat weer over. De pijn van die wed strijd niet. Die blijft altijd. Extra motivatie voor dit seizoen? Nee, motivatie heb ik sowieso wel. Daar hoef ik geen kampioenschap voor mis te lopen." 8 mei 2016. Het zal in de clubge- dinsdag 27 december 2016 De dag dat alles misging Daniël Dwarswaard Doetinchem y Ajax-aanvoerder Davy Klaassen (r) zit verslagen op de grond, terwijl De Graaf schap feest viert, fotos pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44