II 'Een natte broek, dat geeft toch niet' SchipPer Laatste kerstdienst in Middelburgse kerk 5 Tijdens de laatste kerstdienst in de Middelburgse Oostkerk stonden bij sommige bezoekers de tranen in de ogen omdat ze straks naar een andere kerk moeten. Proef onze met ^5 GOUD bekroonde oliebollen! ii ad vis De mensen zijn be langrijker dan de stenen, zegt koster Sam de Vissers zon dag vlak voordat de laatste kerstdienst wordt gehou den in de Oostkerk in Middel burg. Op 8 januari wordt de aller laatste dienst gehouden in de mo numentale 350 jaar oude kerk. Daarna wordt samen met de kerkgangers van de Morgenster- kerk en de Nieuwe Kerk een nieuwe protestantse geloofsge meenschap gevormd die gebruik maakt van de Nieuwe Kerk. De Vissers vindt het heel jam mer om die mooie achthoekige Oostkerk te verlaten. „Het is emotioneel." Dat zeggen ook veel kerkgangers na afloop van de kerstdienst. „Heel spijtig dat het zo moet", aldus Johan Kesselaar die sinds zijn verhuizing in 2000 naar Middelburg de Oostkerk be zoekt. Mevrouw Lous denkt er ook zo over. Maar ze vertelt ook dat ze pas de Oostkerk bezoekt sinds haar verhuizing, enkele ja ren geleden, naar Middelburg. „Er zijn ook mensen wiens familie al heel lang deze kerk bezoekt. Voor hen is het afscheid heel hard." De twaalfjarige Bram Vos mocht zondag samen met zijn broer Thijs aan het begin van de dienst een kaars aansteken. „Fijn dat ik dat kon doen." Hoe jong hij ook is, hij zal ook de Oostkerk missen. „Zo'n mooi gebouw." Anne van Houwelingen woont naast de Oostkerk en bezoekt de kerk al sinds haar tweede. „Daar zat ik samen met mijn vader", en wijst naar een bank aan de zij kant. Ze was tot vorig jaar lid van Het is zo jammer dat het niet lukte de Oostkerk te behouden als kerk het kerkbestuur en zingt nu nog in het koor. „Het is zo jammer dat het niet lukte de Oostkerk te be houden als kerk. Heb tijdens de dienst wel een traan moeten wegpinken." Ze vertelt ook hoe de Oostkerk al sinds heel lang voor haar een baken is, elke keer als ze terugkeert naar haar stad. Dominee Johan Beijer staat tij dens zijn verkondiging stil bij het vertrek over twee weken uit de Oostkerk waarna het gebouw waarschijnlijk veranderd wordt in een ontmoetingscentrum voor de Middelburgers. Exacte plan nen zijn nog niet bekend. Maar Beijer geeft wel aan dat onder de kerkgangers een gevoel van wee moed en droefheid heerst over dat vertrek. „Want waar vind je een gebouw met deze sfeer." Voorzitter Kees Kool zegt dat Zeeland op het gebied van ont kerkelijking achterloopt op de grote Nederlandse steden. „Daar heeft die uitstroom al volop plaatsgevonden." Maar dat zorgt er ook voor dat de kerken die daar nog zijn, een vast 'publiek' heb ben gevonden. Hij ziet dat bij voorbeeld in Utrecht waar zijn moeder woont. Als hij daar naar haar kerk gaat ziet hij dat daar veel jongeren de dienst bijwonen. Die kerk heeft volgens hem kleur bekend en richt zich op een jong publiek en heeft zo een plaats in de samenleving veroverd. Kool vraagt zich hardop af of het de Zeeuwse kerken ook nog lukt om elk een eigen kleur te krijgen zodat ze ook een eigen publiek trekken. Zondag ging hij met de collectezakken langs de kerkgangers om geld op te halen voor gehandicapte kinderen in Pakistan en voor de Oostkerk zelf. Toen merkte hij weer dat het ver trek uit de kerk heel gevoelig ligt. „Zag bij meerdere kerkgangers tranen in de ogen." Afschaffing van pensioen in eigen beheer, weet u wat u te wachten staat? „Een natte broek, dat geeft toch niet, als je maar lol hebt", zegt Mar leen de Bruyn tegen haar dochter Mila nadat de veertienjarige is ge vallen op de ijsbaan op de Middel burgse Markt. Door de harde wind en de hoge buitentemperatuur lukt het kerst zondag niet om de baan goed op te laten vriezen waardoor er flink wat water ligt op het ijs. Elke valpartij zorgt daardoor voor natte kleren. Maar dat kan bij velen de pret niet drukken. Er wordt volop geschaatst, geeft ook Niek Schuitema van de ijsbaan aan. „Hoewel het altijd be ter kan." Maar Petra de Bruyn vindt dat met zo'n dertig mensen op de baan het druk genoeg is. „Nog meer, dan kan je niet lekker meer schaatsen." Haar moeder vertelt dat ze be wust besloten hebben om in Mid delburg te blijven en niet op fami liebezoek te gaan omdat haar doch ter met vriendinnen had afgespro ken om naar de schaatsbaan te gaan. „Ik zie ze graag sportief bezig. Dat is toch beter dan dat ze weer met z'n allen op de bank zitten te appen en te gamen." Sandra Wijfels en haarvriend Pa trick zijn 'even ontsnapt' uit de wo ning van haar ouders om wat te schaatsen. „En wat te bewegen. An ders groei ik helemaal dicht", zegt de Middelburgse. Ze vertelt dat al haar familie op bezoek is en dat ie dereen eten heeft meegenomen. „Zoveel, de tafel buigt door." Sandra weet zeker dat ze de ko mende dagen nog vaak op de schaatsbaan is te vinden. „Toch heel leuk om hier te zijn." Dat vindt Pa trick ook. „En hier hebben we nog wat ruimte. Bij haar thuis zit het helemaal vol." Brood- en Banketbakkerij dinsdag 27 december 2016 Tranen in ogen van Oostkerkgangers Emile Calon Middelburg -Anne van Houwelingen Ga voor meer informatie naar www.schippergroep.nl/pensioen/eigenbeheer Ruim driehonderd mensen bezochten zondagochtend de laatste kerstdienst in de Oostkerk. Zon dag 8 januari wordt daar de laatste kerkdienst gehouden waarna de kerkgemeenschap verhuist naar de Nieuwe Kerk. foto ruben oreel Tijdens de kerstdagen is het lek ker druk op de schaatsbaan in Middelburg. Wel ligt er water op de baan door de harde wind en hoge temperatuur. Emile Calon Middelburg Met zo'n hulpzeehond, kun je prima leren schaatsen, foto ruben oreel Angelique Gijsen, Pensioenadviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32