Jan Terlouw op Drvkkerylezing 3 DE BRITTEN wateren kunnen verbieden. De Nederlandse vissers hebben de laatste jaren juist veel geïnvesteerd, onder meer in de pulskor. De vloot is tot de helft gereduceerd en er wordt veel duurzamer gevist - on der meer omdat het brandstofver bruik is gehalveerd. Caljouw zou zijn twinrig nooit hebben aange schaft, als hij niet in de Britse wate ren zou vissen. „Daar heb ik vorig jaar tonnen in gestoken, onder meer met subsidie van de Neder landse en de Europese overheid. Als ik niet meer op het Engelse conti- ln het totaal van de economische belangen zijn wij maar een streepje nentale plat kan vissen, is dat weg gegooid geld." Niet alleen de Brexit dreigt. De vissers zien hun territo rium ook ingeperkt door de bouw van windmolenparken op zee en ze krijgen te maken met de door Brus sel opgelegde aanlandplicht. Caljouw hoopt dat de Europese onderhandelaars bij de Brexit straks 'alles uit de kast halen'. „Ik heb wel het gevoel dat het ministerie strijd baar is, maar we moeten realistisch zijn. In het totaal van de economi sche belangen zijn wij maar een klein streepje. We staan met de rug tegen de muur. Ik kom uit een vis sersgeslacht. Mijn vader viste, mijn grootvader viste. Het zou ver schrikkelijk zijn als dit prachtige beroep ka- pot gaat. Ik heb een vacature op mijn schip. Wat moet ik zeggen als er straks een sollicitant aan deze ta fel zit? 'Zal ik eens even vertellen wat er allemaal boven je hoofd hangt?' Dan zie ik hem nooit meer terug. Terwijl ik juist denk dat er een prachtig beroep voor hem in het verschiet ligt. Laten we die on derhandelingen met de Engelsen goed afronden. Daar moeten we op durven vertrouwen." 'KOPPEL VISSERIJ AAN ANDERE DOSSIERS' Terlouw maakte een maand gele den grote indruk toen hij in het te levisieprogramma De Wereld Draait Door uit zijn hoofd een be toog hield over zijn zorgen over de hedendaagse samenleving waarin mensen elkaar niet meer vertrou wen. Hij gebruikte daarvoor het symbool van het touwtje dat in de jaren vijftig uit elke brievenbus hing van de buurt waar hij woonde. „De kinderen konden gewoon de voordeur opentrekken en bij elkaar binnenlopen. Volwassenen ook. We vertrouwden mekaar." Hij betoogde dat politici de we reld beter moeten maken voor toe komstige generaties en stond daar bij stil bij het klimaatprobleem. Dat speelt ook een rol in zijn recent ver schenen boeken Kop uit 'tzand, een novelle voor volwassenen, en de kinderroman Het hebzuchtgas. In Kop in 'tzand wil hoofdpersoon Bart zijn vriend Arie eren. Arie werkte bij Rijkswaterstaat maar stak zich op het Plein in Den Haag in de brand, om te protesteren dat de politiek te weinig aan het kli maat doet. Wie een kaartje koopt voor de le- De kinderen konden gewoon de voordeur opentrekken en bij elkaar binnenlopen zing in de Kloveniersdoelen krijgt de novelle Kop in 'tzand erbij. PZC- abonnees betalen to euro (inclusief het boek), niet-abonnees 13 euro. Komende week komen de toe gangsbewijzen beschikbaar via pzc.nl/pzc-club en de-drvkkery.nl Jan Terlouw was eind jaren ze ventig partijleider van D66. Begin jaren tachtig was hij minister van Economische Zaken. Hij had toen al zijn reputatie ge vestigd als schrijver van jeugdboe ken, met klassiekers als De koning van Katoren, Oorlogswinter en Oos- terschelde, windkracht 10. Samen met zijn dochter Sanne schreef hij de afgelopen tien jaar een reeks thrillers. De lezing in de Kloveniersdoe len begint om 16.00 uur. dinsdag 27 december 2016 PC bedreigt prachtig beroep Schipper Cas Caljouw aan boord van zijn viskotter ARM 25. fotorubenoreel - Cas Caljouw, schipper Als voorzitter van het Be stuurlijk Platform Visserij lob byt gedeputeerde Jo-Annes de Bat in Den Haag en Brus sel voor de belangen van de sector. Hij waarschuwt dat de visserij bij de onderhandelin gen over de Brexit niet het kind van de rekening mag worden. Die kans is groter, als er afzonderlijk over de visserij wordt onderhandeld. „De Britse visserijsector is zo sterk. Die gaat niks toegeven. Daarom moet er breder on derhandeld worden, over meerdere economische dos siers tegelijk. Dat kun je ook op andere fronten iets inleve ren en niet alleen op het ge bied van visserij." Zowel de onbeperkte toegang tot de Britse wateren als het gebruik van het pulstuig is 'een harde economische noodzaak', vindt de Neder landse visserijsector. Ook de verdeling van de quota tussen de Britten en de Europea nen zou gelijk moeten blijven. Dat is alleen haalbaar als het visserij dossier wordt gekop peld aan gro tere dossiers die voor Groot-Brittan- nië nog belangrijker zijn, zoals de interne markt en het vrije verkeer van personen. Ook Caljouw ziet mogelijkheden op het gebied van de interne markt. „De kans bestaat dat de Britten straks veel meer vis gaan vangen dan ze zelf kun nen opeten. Dan zullen ze die toch naar Europa willen ver handelen. Zij hebben ons dus net zo goed nodig als wij hen." Oud-politicus en schrijver Jan Terlouw komt donderdag 5 ja nuari voor de PZC-Drvkkeryle- zing naar de Kloveniersdoelen in Middelburg. Hij wordt geïnter viewd door PZC-verslaggever Ernst Jan Rozendaal. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Jan Terlouw, schrijver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30