M Ta-ta-ta-taaa: vijfde symfonie van Beethoven TELEVISIE 25 Kijkcijfers Symfonie De iconische 5de van Van Beethoven DARTS Nederlanders komen in actie VANAVOND m Jaaroverzicht Er is sinds januari een hoop ellende gebeurd. Maar het is niet nodig om 2016 met een rotgevoel af te sluiten, vindt Martijn van Beek, de nieuwe eindredacteur van het 'Jaaroverzicht Journaal'. „Een jaar van verandering. En dan heb ik het met name over Trump, de Brexit en het Oekraïne-referendum. Het is het jaar waarin de kiezer van zich heeft laten horen." „De aanslagen in de landen om ons heen. En de avond van de staatsgreep in Turkije, vooral ook omdat dat kort na de aanslag in Nice was. We dach ten allemaal dat we na een paar drukke dagen even rust zouden heb ben. En toen kwam dat." „Dat was niet echt een gebeurtenis, maar meer iets dat zich gestaag ont wikkelde naar één moment. Daar mee zijn we als organisatie het hele jaar druk geweest. Ik dacht van tevo ren niet dat hij het niet zou kunnen worden. Ik heb altijd rekening ge houden met de mogelijkheid dat het wél zou kunnen. „Blij niet, maar het zijn wel de mo menten waarvoor je op aarde bent. Wat ik mooi vind is hoe iedereen in z'n professionele modus schiet en floreert op het vlak waarin hij of zij het beste is. Dat geeft veel adrenaline en, als het lukt, voldoening." „Ik ben begonnen met het bijhouden van allerlei lijstjes met de belangrijk- De aanslagen in de landen om ons heen maakten op mij de meeste indruk ste gebeurtenissen van de maand, mensen die zijn overleden en moge lijke thema's. Dat deed ik het hele jaar door. Ik heb een schriftje waarin ik dat allemaal opschrijf. Vanaf sep tember wordt het concreet, ga ik col lega's vragen dingen te doen." „Ik vind niet dat we het jaar somber moeten afsluiten. Dingen als de Amerikaanse verkiezingen en de Brexit gaan niet over moord en dood slag. Het zijn wel grote nieuwsonder werpen, maar niet zo heftig als die terreur. Die roep om verandering hoeft vol gens mij niet tot somberheid te stemmen. Dat is gewoon waar de maatschappij nu staat. En aanslagen horen inmiddels een beetje bij het le ven intussen, hoe erg ook. Daar kun je somber van worden, maar dat heeft niet zoveel zin." Maestro Jules Drie korte noten, één lan gere. Wanneer je ze hoort, herkent bijna iedereen dat stukje melodie. Het is af komstig uit de vijfde sym fonie van Beethoven. Die geldt nog altijd als een van de meest populaire klas sieke werken allertijden. Die symfonie ging in de cember 1808 in Wenen in première. Daarna bouwde ze snel de reputatie op die de symfonie nog altijd heeft. Samen met het Ra dio Filharmonisch Orkest onthult dirigent Jules van Hessen de geheime van dat meesterwerk. Uit brieven die later zijn teruggevonden, bleek dat het schrijven van de vijfde symfonie pas echt op gang kwam toen Beethoven ge dumpt werd door de vrouw op wie hij verliefd was. Het muziekstuk lag al op de tekentafel, maar die pijnlijke afwijzing zorgde voor een uitbarsting van creativiteit. Beethoven completeerde in korte tijd flink wat composities. dinsdag 27 december 2016 GO zondag 25 december 1. Journaal 20.00 uur NP01 1.516.000 2. Bloed Zweet en Tranen NP01 905.000 3. Kerstfeest op de Dam NP01 811.000 4. Cirque du Monte Carlo NP01 774.000 5. Matilda RTL4 584.000 6. Late Nieuws RTL4 575.000 7. Kerstconcert NP01 523.000 8. Ail You Need is Love RTL4 506.000 9. Top 2000 a Gogo NP03 477.000 10. Half Acht Nieuws RTL4 432.000 Eerste kerstdag kent één absolute win naar: het Achtuurjournaal trok liefst 1.516.000 kijkers ten teken dat ook de harde realiteit van alledag tijdens het feest van licht en vrede zich een belang rijke plek wist te veroveren. Ook Bloed, zweet en tranen, de tv-première van de film over André Hazes, wist een alleszins redelijke 905.000 kijkers te scoren. Vanavond (22.40 uur, NP02) geeft Maestro Jules van Hessen onder richt in de Vijfde Symfonie van Ludwig van Beethoven zonder twijfel het bekendste werk van de Duitse componist. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het door de BBC gebruikt als herken ningsmelodie. In morsecode wel te verstaan - kort-kort-kort-lang. Tijdens het WK Darts komen vanavond twee Nederlanders in actie. Raymond van Barne- veld neemt het op tegen de gevaarlijke outsider Allan Norris, terwijl Michael van Gerwen aantreedt tegen de Spanjaard Christo Reyes. Partijen die op voorhand nieuwsgierig maken zijn de Oostenrijker Suljovic tegen Mark Webster (Wales) en de oude meester, de Brit Phil Taylor die het opneemt tegen zijn landgenoot Kevin Painter. FOTO GETTY IMAGES BINNENSTE BUITEN Chef-kok Ramon Brugman maakt heerlijke geflam beerde warme appeltaartjes. Die doen het goed op oude jaarsavond. Van avond het recept op NPO 2. m ASSEPOESTER Moderne versie van het beroem de sprookje op RTL 4. Anna helpt bij een brand in de ko ninklijke paarden stallen. Na afloop laat ze haar schoenen achter. De prins gaat op zoek naar haar. M KNOOPGALA Paul de Leeuw presenteert op NPO 1 het mu ziekfeest met en voor mensen met een verstande lijke beperking. Sterren als Frans Bauer en Diggy Dex zijn van de partij in Carré. 0 t§ 1 S ■.V Donald Trump, de nieuwe president van de VS. foto afp Het jaar waarin de kiezer zich liet horen Grieteke Meerman Wat voor nieuwsjaar hebben we achter de rug? Welke gebeurtenissen hebben de meeste indruk op jou gemaakt? En de verkiezing van Trump tot president van de Verenigde Sta ten? Ben je blij als je op die momenten dienst hebt? Hoe ga jij te werk bij het maken van een jaaroverzicht? Vind jij dat we in sombere tijden le ven? Jaaroverzicht Journaal 2016, NP01, 20.30 uur. IWaarom wordt het ene klassieke muziekwerk wereldberoemd en het andere niet? Jules van Hessen legt vanavond de geheimen bloot van Beet- hovens vijfde symfonie. Maestro Jules onthult, NPO 2, 22.40 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23