George Michaels 10 mooiste 2016 rampjaar voor popmuziek 21 En nogmaals eiste het muzikale rampjaar 2016 een vermaard slachtoffer. Op Eerste Kerstdag overleed popster George Michael op 53-jarige leeftijd aan hartfalen. Een droef slotakkoord van een leven waarin torenhoog succes en diepe depressie elkaar te allen tijde vasthielden. TERUGLUISTEREN r waren jaren dat er op de planeet na Michael Jackson geen grotere popster was dan hij. Eind jaren 80 leek in de roulette van het leven de ge hele casino-inhoud op het num mer van George Michael geval len: de stoere fotomodel-looks, die meeslepende blanke soul- stem, een groot schrijverstalent én vooral ongekende hoeveelhe den succes. In ons land debu teerde hij solo met vijf opeenvol gende nummer i-hits, zijn album Faith (1987) verkocht 25 miljoen stuks en hij won twee Grammy's. Toch typeerde George Mi chael die jaren later als de onge lukkigste periode uit zijn be staan. Op posterformaat aanwe zig in de slaapkamer van nage noeg iedere pubermeisje vond hij zichzelf gevangen in zijn imago als masculien sekssym- bool. Groot geworden als de knappe helft van het vrolijke popduo Wham! was hij terecht gekomen in een rol die veel ac teertalent vergde. Zijn dubbelle ven als homoseksuele man - in het tijdsgewricht waarin ook Freddie Mercury krampachtig de kastdeuren van zijn ware aard gesloten hield - woog zwaar op zijn gemoed. Het is die tweestrijd die zijn persoonlijk leven tekende. Ge orge Michael (Georgios Panay- ioutou, Londen, 1963) stierf op Eerste Kerstdag thuis in Oxo- fordshire op 53-jarige leeftijd. Zijn partner Fadi Fawaz vond de zanger 's morgens vroeg in bed. Volgens zijn manager leed hij aan hartfalen. Met poëtische vrijheid zou je Michaels me disch dossier ook als een perma nent gebroken hart kunnen om schrijven. Want hoewel hij zich uiteindelijk bevrijdde uit zijn keurslijf, bleven de verloren ja ren en zijn zoektocht naar liefde op hem drukken. Sterrendom „Ik heb veel tijd verspild met het najagen van roem", zei hij in 1990 al tegen The Times. „Ik kwam er pas achter hoe beteke nisloos het sterrendom was toen ik op de top ervan was aan gekomen. Ik was een erg onze ker kind. Veel grote sterren ha len hun motivatie uit die onze kerheid. Ik wilde aandacht, be vestiging, maar vond nooit het gevoel dat ik zocht." Dat vervullende gevoel ont dekte hij niettemin een jaar na die uitspraak toch. Tijdens een concert in Rio de Janeiro maakte hij vanaf het podium oogcontact met de zeven jaar oudere Brazi liaanse modeontwerper An- selmo Feleppa. Jaren later om schreef Michael de zes maanden die volgden als de gelukkigste uit zijn leven. Het verliefde kop pel vierde de liefde uitbundig, maar wel in het geheim. De idylle werd binnen een halfjaar ruw verstoord toen Fe leppa de diagnose hiv kreeg. Niet veel later gaf Michael op het podium van Wembley Stadium één van zijn gloedvolste optre dens. Tijdens het herdenkings concert van de toen al aan aids bezweken Mercury zong Mi chael een bevlogen versie van (Can anybody find me) Some body to Love. Een wens die uit Ik heb veel tijd verspild met het najagen van roem het diepste van zijn lijf leek te komen. Feleppa stierf een klein jaar later, in 1993. Drie jaar later bracht een rou wende Michael hem een muzi kale hommage. Het album Older en vooral de ballade Jesus to a Child gingen over zijn grote liefde. Maar in bedekte termen. Want Michaels seksualiteit diende nog steeds verborgen te blijven. Een maskerade die een jaar later met een klap eindigde toen hij in een openbaar toilet in Beverly Hills werd opgepakt we gens obsceen gedrag tegenover een undercover politieagent. Michael revancheerde zich weliswaar muzikaal met de song Outside en de videoclip waarin hij het incident én zich zelf fraai op de hak nam, maar hij bleef zich ervoor schamen. Toen hij in 2011 voor het laatst uitgebreid met de schrijvende pers sprak, tijdens een bijeen komst in het Londense Royal Opera House, zei hij zijn gedrag van toen te willen herstellen. „Nu ik bijna veertien jaar uit de kast ben, wil ik homo's overal te wereld steunen. Als ik ergens spijt van heb, is het wel dat elke publieke vergissing die ik maakte, de homogemeenschap in kwaad daglicht stelde. Mijn misstappen maakten van jonge homo's op scholen een doelwit voor pesterijen. Ik stelde niet al leen mezelf teleur, maar ook hen." De zanger vertelde te wer ken aan een album over dat on derwerp. Gevangenis Michael zag er in 2011 bij die ge legenheid scherp uit. Gestoken in strak gesneden maatpak, mo dieuze bril op de neus en met partner Kenny Goss lachend naast hem. (Later zou blijken dat de twee toen al geen koppel meer vormden). Michael ver keerde in goede stemming. Hoe wel hij nog maar enkele maan den eerder uit de gevangenis was ontslagen. Hij was veroor deeld tot acht weken celstraf omdat hij voor de tweede keer een ongeluk veroorzaakte nadat hij onder invloed van wiet ach ter het stuur was gekropen. Vragen van de Britse tabloids daarover negeerde Michael met een kwinkslag. Hij ging weer toeren, kondigde hij aan. Met een klassiek orkest dit keer. Het moest een net zo glorieuze ze getocht worden als zijn 25 Live Tour, die hem in in 2006 en 2007 weer op de top van zijn kunnen toonde. Het was 17 jaar geleden dat Michael optrad, maar hij be wees zich opnieuw als de meest begaafde zanger van zijn gene ratie. Klassiekers als Careless Whisper en Freedom gloeiden als vanouds en etaleerden hoever hij uitstak boven de klasse van nietszeggende meisjesidolen waartoe critici hem rekenden. Maar de Symphonica-tournee werd een trip vol rampspoed. De recensies waren lauw en tot overmaat van ramp belandde de zanger in Wenen in het zieken huis met een longontsteking. Het herstel duurde lang. „Het ziekenhuispersoneel heeft mijn leven gered", vertelde hij later. Het zou geen permanente ver lossing blijken. OVERLEDENEN dinsdag 27 december 2016 Stefan Raatgever 44 —George Michael 1 Father Figure (1988) Virtuoze ballade over de zoektocht naar de ware liefde zindert van de soul en van het onvervulde verlangen. 2 Somebody to Love (1992) Geladen door verdriet zet Michael zijn wellicht beste live optreden ooit neer met de rou wende leden van Queen om hem heen. George Michael tijdens zijn concert in 1992 in Wembley Stadium met Queen. FOTO REUTERS 3 They Won't Go When I Go (1990) Michael ontpopt zich tot feno menaal gospelzanger op deze spookachtig mooie cover van Stevie Wonders song uit 1974. 4 Praying for Time (1990) Ballade van het monumen tale album Listen Without Preju dice Vol. 1 dat door platenmaat schappij Sony geschokt als 'on verkoopbaar' werd ontvangen. 5 Faith (1987) Michaels beste popsong. Met de beroemde videoclip met het leren jasje dat later in de clip van Freedom '90 in vlammen op ging. 6 Careless Whisper (1984) Wellicht het beroemdste saxofoonintro ooit. Liftmuziek misschien, maar dan wel voor aankomst in het penthouse op de allerhoogste verdieping. 7Jesus to a Child (1996) Tranentrekkende ode aan Michaels overleden partner An- selmo. Vertelt bijna woordelijk het verhaal van hun romance. 8 You Have Been Loved (1996) Eveneens van het album Older. Fraai ingetogen ballade over een gestorven liefde. Ironisch ge noeg in hij-zij-perspectief. 91 Knew You Were Waiting (For Me) (1987) Gloedvol duet met soulqueen Aretha Franklin toont dat Mi chael meer soul bezat generatie genoten Boy George, Simply Red en Paul Young samen. Last Christmas (1984) I Toegegeven: deze zoete kerstkrans is een aanval op het tandglazuur, maar vormde wel de blauwdruk voor nagenoeg elke kersthit na 1984. Fans rouwen bij het huis van George Michael in Londen, fotoap Zoals George Michael door velen zal wor den herinnerd: als groot artiest, foto era 2016 gaat de geschiedenis in als het jaar waarin de popmuziek werd beroofd van levende legendes, die op dikwijls veel te jonge leeftijd overleden. Een rouwgerand overzicht. George Michael (53). De Britse zanger met de soul(stem) over leed dit weekend onverwacht. Rick Parfitt (68). Gitarist van Status Quo, aan hartfalen gestorven na een leven gedrenkt in drank en drugs. Maurice White (74). Onvergetelijke zan ger en componist van de energieke swing van Earth, Wind Fire. David Bowie (69). Bij leven reeds een legende. Unieke muzi kale kameleon. Keith Emerson (71). Lid van band Emerson, Lake and Palmer. Pionier van de pro gressieve rock. Leonard Cohen (82). Canadese mu zikant en dichter. Tot op hoge leeftijd actief met donkerbruine dictie. Glenn Frey (67). Ame rikaanse Zanger en componist van de Eagles. Zong lek ker lui Take it Easy. Prince (57) Abso luut fenomeen bin nen funk, rock en soul. Vanity (57). Ameri kaanse zangeres van de Vanity 6, sexy zang trio, opgericht door Prince. Billy Paul (81). Amerikaanse soul zanger, bekend van Me en mrs. Jones. Toots Thielemans (94). Veelgevraagd jazzy Belgische mondharmo nicaspeler. Greg Lake (69). Britse bassist en gitarist, lid van het gezelschap Emer son, Lake and (Carl)Palmer, van wie alleen de laatste nog leeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20