1 15 Franse solozeiler breekt record Menselijke fouten crash Meer zoeken heil over grens -H^JZïRsin de zomer! INTERVIEW EETSTOORNIS Ina heeft een eetstoornis. Zo erg dat ze er bijna aan overlijdt. Haar enige hoop is een omstreden kliniek in Portugal. 'Ik voel me alleen.' Ze draagt een dik vest, maar haar smalle nek verraadt haar toestand. Ina (19) is ziek, heel ziek. Ze verkeert in le vensgevaar: elke verkoudheid kan haar fataal worden. Zelf wil ze dat nog niet geloven, maar haar vader weet beter. „Elke ochtend loop ik naar haar kamer om te kijken of ze nog leeft." Eigenlijk zou Ina in een zieken huis moeten liggen, zegt haarva der, maar dat wil ze niet meer. Ge specialiseerde klinieken kregen haar eetstoornis niet onder con trole. Al een jaar is ze thuis, vech ten haar ouders er dagelijks voor dat Ina wat eet. „Maar ze houdt dit BEHANDELING niet vol, er moet wat gebeuren." In januari gaat het gezin naar Portugal, naar een kliniek met een experimentele behandeling. In elk geval voor twee maanden, meer kan verzekeraar ONVZ niet toe zeggen omdat de onbewezen the rapie niet uit de basisverzekering kan worden vergoed. Ina's vader is ten einde raad. „De therapieën hier mogen dan bewe zen zijn, maar wij zijn er niet ver der mee gekomen." Ook Ina wil per se naar Portugal. Beter worden. Hier kwam ze bij elke behandeling meer in verzet, zegt ze. Stortte zich nog dieper in haar eetstoor nis. „Ik werd gedwongen opgeno men. Had niets te zeggen over mijn behandeling. Via een sonde kreeg ik dwangvoeding." Het leidde even tot gewichtstoename, BOGOTA Het vliegtuigonge luk in Colombia, waarbij on der meer het eerste team van de Braziliaanse club Chape- coense om het leven kwam, was het gevolg van menselijk falen. De piloot, de vliegmaat schappij en de autoriteit zijn allemaal schuldig aan de crash. Dat blijkt uit onder zoek. Het vliegtuig stortte neer omdat de piloot niet had bijgetankt, en motorproble men door brandstoftekort niet meldde. De autoriteiten hadden het vluchtplan nooit mogen goedkeuren vanwege de krappe brandstofmarge, maar ook omdat het toestel te zwaar beladen was. BREST De Franse zeiler Thomas Coville heeft het wereldrecord solo rond de wereld zeilen na vijf pogingen eindelijk verbroken. Hij kwam gisteren na 49 dagen, 3 uur, 7 minuten en 38 seconden aan in de haven van Brest. Daar- maar daarna viel ze terug en vlo gen de kilo's er weer af. Ze is doodsbang om aan te komen, maar niet omdat ze zich te dik vindt. „Ik vind mezelf juist hele maal niet mooi zoals ik nu ben." Ze vertelt hoe onzeker ze is, per fectionistisch en vooral ook bang voor het leven en de emoties die daarbij horen. In al die onzeker heid 'zorgt mijn eetstoornis er voor dat ik de regie heb'. Ze praat en beweegt langzaam, haar ademhalingen zijn diep en haar ogen knipperen traag. „Ik heb weinig energie. En ik ben snel geïrriteerd." Haar gevoelens zijn afgevlakt, alle energie gaat naar het fysieke overleven. „Ik ben niet gelukkig. Maar ik weet ook niet meer hoe het voelt om gewoon te tZe is doodsbang om aan te komen, maar niet omdat ze zich te dik vindt leven." Toch wil ze een poging wagen, daar in Portugal, om er weer bovenop te komen. Ina gaat naar het Mater Global Neuroplas- ticity Center, een kliniek die men sen met een eetstoornis begeleidt die elders zijn uitbehandeld. Een afwijkende benadering: 24/7, één op één, met vriendschap, fysiek contact, knuffels. Geen garanties, alleen ervaringsverhalen van mei den én jongens die zijn opge knapt. „Daar is geen dwang en groeps therapie met jaloerse meisjes die onderling de strijd aangaan. Ze werken vanuit liefde en vertrou wen en er zijn ervaringsdeskundi gen." Want anorexia is eenzaam, zegt ze. Op verzoek van de geïnterviewden staan zij niet met hun eigen naam in het artikel. mee verbrak hij het acht jaar oude record van een landgenoot. „Ik heb zware momenten ge kend," aldus Coville, die tijdens de tocht nooit langer dan drie uur aan een stuk sliep. „Ik wil nu sla pen en mijn geest rust geven." 3 dagen Twente incl. gratis upgrade en bioscoopkaartje! 9 xsm y 1 dinsdag 27 december 2016 'Elke dag kijk ik in haar kamer of ze nog in leven is' Francine Wildenborg Rotterdam Hampshire HoteL De Broeierd 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis upgrade naar Deluxe kamer 1 x bioscoopkaartje en meer leuke extra's Tip: bezoek Enschede en Ootmarsum Hoteldeal.nl/K12271 Ina is zeker niet het enige meisje dat niet beter wordt na tal loze behandelingen en opnames. Naar schatting gaat het om enkele tientallen gevallen per jaar, on geveer 5 tot 10 pro cent van alle anorexiapatiënten. Volgens het Cen trum voor Consulta tie en Expertise (CCE), dat helpt als mensen vastlopen in de Nederlandse zorg, zoeken meer anorexiapatiënten hun heil over de grens. De vraag is alleen: wie moet de vaak kostbare be handeling betalen? Omdat onduidelijk is of de zorg aan de Nederlandse stan daard voldoet, wees ONVZ Ina's verzoek in eerste instantie af. Maar de verzekeraar draaide bij na ge sprekken met CCE en Human Concern en betaalt nu de eer ste twee maanden uit eigen budget. Eric van Furth, voor zitter van de Neder landse Academie voor Eetstoornissen, vindt dat patiënten gewoon in Neder land behandeld kun nen worden en wan trouwt de 'knuffel therapie' in het MGN Center. Voor Ina en haar vader vormt een kliniek in Portugal de laatste hoop om van haar eetstoornis af te komen, fotomarcookhuizen ËwkT liiMM 1 Boek^nu uw zomerreis met voordeel In de voetsporen van Luther halfpension nieuwe reis „479 6 dagen oad.nl/BEDE36 Langs de Oostenrijkse Donau halfpension gegarandeerd vertrek IO dagen oad.nl/BEAT 17 Inspirerend Toscane Florence halfpension gegarandeerd vertrek 679 10 dagen oad.nl/BEIT07 Buitengewoon Roemenië halfpension gegarandeerd vertrek va 729 2 dagen oad.nl/BBR04l gg Boek nu op oad.nl/pzc t» 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v, typefouten. kijk op oad.nlA/oorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15