Vogelgriep grijpt snel om zich heen Petitie heldenstatus voor Poolse chauffeur G 12 Virus is veel agressiever dan in 2014 GRATIS De inruiloetie geldt od de complete collectie zitmeubelen en interieurs A De bloemenzee op de kerstmarkt in Berlijn, foto photo news Een pluimveebedrijf in Zoeter woude is al het negende bedrijf in een maand dat besmet raakte met het vogelgriepvirus, variant H5N8. Hetzelfde type trof in 2014 slechts vijf bedrijven. Dit jaar is er een veel agressiever variant, die wordt overgedragen van watervogels op pluimvee. De wilde vogels zijn massaal be smet. „Ze vallen dood uit de lucht. Ik heb dit in mijn dertig jaar in het vak nooit meegemaakt", zegt LTO-pluimveevoorzitter Eric Hu- bers. De vogels overwinteren in waterrijk gebied en juist daar lig gen de besmette eenden- en kip- penbedrijven: Flevoland, Fries land, Gelderland en Zuid-Holland. Bij de besmette pluimveehou ders én alle bedrijven die binnen 1 kilometer liggen zijn de afgelo pen maand 727.500 dieren ge ruimd, blijkt uit cijfers van het mi nisterie van Economische Zaken. In 2014 bleef het bij 267.000. Hoe het virus de stal binnen komt, is onduidelijk. „Sinds begin november is er een ophokplicht en we hanteren heel strenge hygiëne- maatregelen", zegt Hubers, zelf pluimveehouder. „Een muisje dat buiten in de vogelpoep heeft ge staan, een veertje dat naar binnen waait. Het is dit jaar binnen de kortste keren overgedragen." Hubers maakt zich grote zorgen: „Er komen hier nog heel wat vo gels overwinteren. En als het virus overgaat op andere vogels, lopen ook de regio's gevaar met kippen boeren. Barneveld, de Peel." Het ministerie probeert de uit braak onder controle te houden. Zo wordt direct (preventief) ge ruimd bij besmetting, worden boerderijen binnen 3 kilometer getest, en binnen een straal van 10 kilometer gelden vervoersbeper- kingen voor pluimvee, eieren, mest en strooisel. Een woordvoer der benadrukt dat we nog ver zijn van de situatie in 2003, toen 30 miljoen dieren werden vernietigd. Viroloog aan de Wageningen Universiteit Wim van der Poel: „Sinds 2003 heeft de pluimveesec tor veel geïnvesteerd in het voor komen van besmettingen. We zien nu dus ook niet de besmet ting van bedrijf op bedrijf, maar van buitenaf via de wilde vogels." Mensen die de ruimingen doen krijgen een virusremmer om te voorkomen dat ze ziek worden én dat het virus zich in de mens mu teert. Vooralsnog hoeven we ons volgens Van der Poel geen zorgen te maken voor de volksgezond heid: „H5N8 heeft tot op heden niemand hier ziek gemaakt." De petitie is gericht aan de Duitse president Joachim Gauck. Door een onderscheiding zou de weduwe van de chauffeur in aanmerking komen voor een toelage. Een spontane geldinzamelings actie voor de nabestaanden van Urban bracht binnen een paar da gen ruim 160.000 euro op. Dave Duncan, een Britse chauffeur, be gon de actie als hommage aan zijn collega. Die zou zwaargewond toch aan het stuur hebben getrokken toen de Tunesische terrorist Anis Amri op de menigte inreed. Daar mee zou hij hebben voorkomen dat er nog meer doden vielen. Elf be zoekers kwamen om het leven. Volgens de Duitse krant Bild on dersteunt autopsie op het lichaam van de Pool dit scenario. Urban zou zijn doodgeschoten door de terro rist die zelf vier dagen later werd gedood bij een schietpartij met Ita liaanse politieagenten. Zaterdag is in Tunesië gedemon streerd tegen terrorisme en de te rugkeer naar het land van Tune sische jihadisten die voor IS voch ten. Veel Tunesiërs zijn geschokt dat de aanslagpleger in Berlijn weer een Tunesiër was, net als bij het drama in Nice afgelopen zomer, waarbij 86 doden en 434 gewonden vielen. Naar schatting 6.000 Tune siërs vechten in Syrië, Irak en Libië. Er zouden de afgelopen maanden 800 voormalige IS-strijders zijn te ruggekeerd naar het land. 2+Hoe van uw °ude sso'tr, stoel, O» me, m oe ,w nt nieuwe in 12 maandelijkse termijnen HYBRIDEFIETS dinsdag 27 december 2016 Met de ruiming van bijna 60.000 kippen dit weekend staat de teller in totaal op ruim 700.000 dieren, meer dan het dubbele van de uitbraak in 2014. Francine Wildenborg Zoeterwoude vogels zijn in een maand gedood. Het gaat om vogels die zijn besmet met H5N8 en om preventieve ruimingen. Tienduizenden mensen van over de hele wereld tekenden tot nu toe een petitie om een hoge on derscheiding toe te kennen aan de op de Berlijnse kerstmarkt vermoorde Poolse vrachtwagen chauffeur Lukasz Urban (37). Bob van Huët Berlijn woonlandschap Olso (298xi98cm) Moderne leefhoek als grote uitvoering in Supreme inclusief sierkussens. Mooi detail zijn de strakke chroompoten. Tevens leverbaar in een groot aantal bekledingen en kleuren. Inclusief bijpassende arm-en leefkussens. Tevens leverbaar met heulen pent Moderne hi bekledinge Normaal .1199/ En zelfs op deze actieprijs krijgt u nog de HOOGSTE INR UILKORTING! WOOI Bijzondei uitstralin kleurcom 2AL o.t<3 0P uw of betaal uw aankoop tegen Let op! Geld lenen kost geld ajft Normaal 1799/ 3+2 zits Rio Ruim en comfortabel relaxbankstel uitgevoerd in stof Supreme. Rugkussens voorzien van ergonomische lendesteun. Leverbaar in diverse kleuren stof, kunstleder en leder, inclusief 4 Relaxsystemen. En zelfs op deze actieprijs krijgt u nog de HOOGSTE IMRUILKORTING!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12