10 De Groningse hoogleraar Ben Feringa (65) won dit jaar de Nobelprijs voor de Scheikunde. Hij slaagde erin om het kleinste machientje ter wereld te ontwikkelen, duizend keer dunner dan een mensenhaar. „Ik droom van mooie moleculen." EINDEJAARSINTERVIEW BEN FERINGA „Hier ga ik geen antwoord op geven. Dat is privé." „Zo lang mogelijk, graag. Ik heb mo menten nodig waarop ik niet ge stoord wil worden. Om rustig na te denken of te werken aan een publica tie. Ik zet mijn telefoon wel eens een dag uit." „Ik ben niet zo gauw bang. Wie zich zelf angst aanpraat, heeft geen leven." „De Elfstedentocht. Ik reed hem in 1997. Zo'n Nobelprijs winnen is fan tastisch hoor, maar dat elfsteden- kruisje...? Oh, man. Ik heb vorig jaar met Sinterklaas klapschaatsen gekre gen. Als er écht ijs komt, ben ik ver trokken." „Ik wou dat ik muziek kon maken. Artiesten vervaardigen iets wat uniek is. Ik voel me verwant met met hen. Ze zijn creatief, ik ook. Ik krabbel de hele dag molecuul structuren op papiertjes of op het krijtbord in mijn werkkamer. Het is mijn taal." „Op klompen in de tuin werken." „Ik heb een kleine, maar hechte vriendenclub uit mijn studietijd. Ik zie de mannen een paar keer per jaar voor een etentje en een goede discus sie. Met de gezinnen van onze andere vrienden gaan we elke winter een week skiën in Zwitserland." „Onvoldoendes heb ik nooit gehaald, geloof ik. Mijn laagste rapportcijfer was een 6 voor Engels. Mijn neef Herman en ik zaten bij elkaar in de klas. We deden altijd een wedstrijdje wie het hoogste cijfer haalde. Meestal scoorde hij een punt hoger dan ik." „Ik vind het misplaatst om zoiets te vragen over mijn overleden moeder, een fantastische vrouw. Hiermee wordt haar nagedachtenis door het slijk gehaald. Zeer ongepast!" „Hij was nooit bang om te onderne men, nieuwe dingen te proberen. Ik ook niet." „We hadden het bepaald niet breed op de boerderij. Toch heeft het mij nooit aan iets ontbroken. Ons gezin was warm en hecht. Met Sinterklaas en carnaval als hoogtepunt. Verder moest er gewerkt worden. Natuurlijk is het fijn als je ouders elke dag speci aal voor jou met thee klaar zitten. Maar ik heb negen broers en zussen, dan voed je elkaar op. Ik ben mijn ou ders dankbaar dat ik kon doorleren in een tijd dat onderwijs geen vanzelf sprekendheid was. Dat is het voor veel mensen overigens nog steeds niet. Ons land zou zich best wel wat meer mogen inspannen voor funda menteel onderzoek. Zonder dat on derzoek hadden we nu geen iPhone en geen flatscreen. Dan was de vin ding van mij en mijn collega's er ook nooit gekomen." „Iemand die met het verstrijken van de jaren steeds bescheidener is ge worden. Iemand met grote bewonde ring voor de natuur. Want hoe meer ik ontdek, hoe meer vragen er opdoe men. Kloppen mijn beweringen wel? Ben Feringa Begrijp ik eigenlijk zelf wel waar ik mee bezig ben? Dat soort vragen to nen aan hoe nietig ik eigenlijk ben." „Teach your children van Crosby, Still, Nash Young. De tekst maakte een indruk op me toen ik jong was. Mijn eerste lp was van Creedence Clearwater Revival. En ik houd van Dvorak. Dromerige klassiek, dat past bij mij. Ik kan uren dromen van mooie moleculen." „Dat ik niet meer tijd heb besteed aan mijn kinderen toen ze klein wa ren. Ik zat vaak in het lab of in het buitenland. Ik miste de eerste stapjes van mijn dochters. Of hun eerste woordjes. Dat hoort erbij als je zoals ik leeft voor de wetenschap. Maar het is wel spijtig." „Boerenkoolstamppot. De boeren kool teel ik zelf. Bij elke verjaardag thuis bak ik een appeltaart." „Ik heb het altijd heel moeilijk ge vonden om dat onder woorden te brengen. Het is zó persoonlijk. Mis schien staat God voor al die dingen waarop wij geen grip hebben. Ik put in elk geval zekerheid uit mijn geloof. Het geeft mij rust en stelt me in staat om te relativeren. Er is meer in het le ven dan scheikunde. God leert me ook dat ik respectvol moet omgaan met mensen en hun gevoelens." „Het idee dat ik niet nog jaren onder zoek kan doen, beangstigt me wel eens. Van de andere kant: ook als ik oud ben, zal ik blijven onderzoeken. Een schrijver of een schilder stopt ook niet opeens omdat hij een be paalde leeftijd bereikt. Ouder wor den betekent hooguit dat je het rusti ger aan moet doen. Niet dat je plotse ling achterover moet hangen." „In Friesland. Mijn echtgenote komt ervandaan. Wij hebben een familie huisje aan het Sneekermeer. Onze drie dochters komen er graag omdat zij dol zijn op zeilen. En ik vind het zelf heerlijk om eens een paar weken niet te hoeven reizen." „De eerste stap die ik zette in het Groningse studentenleven. Ik stond met duizenden eerstejaars in de in middels afgebroken Harmonie. Shoc king Blue speelde. Ik zie Mariska Ve res nog op dat podium staan. Waan zinnig. Het dak ging eraf. Het kalk van de engeltjes aan het plafond dwarrelde op ons. Die avond luidde de mooiste fase van mijn leven in." „Met een goed gesprek. Door haar aandacht te schenken. Samen iets doen." „En paar maanden geleden. Door twee Chinese postdocs. Ze had den een supramoleculair spiertje gebouwd dat onder invloed van licht bewoog. Dat ze dat bedacht hadden! Dat het werkte! Ik stond met mijn mond vol tanden." „Nou, een uurtje is genoeg hoor. Ik zou wel met Angela Merkel willen praten. Zij blijft in de waan van de dag haar verstand gebruiken. Ze weet mensen aan zich te binden en pro beert de wereld vooruit te helpen. Ik bewonder haar enorm." dinsdag 27 december 2016 <30 'Elfstedenkr uis j e is het allermooist' Gerben van 't Hof 1. Wie was uw eerste liefde? 2. Hoe lang kunt u zonder tele foon? 3. Waar bent u bang voor? 4. Waar kunnen we u altijd voor wakker maken? Als u morgen wakker zou worden met een nieuwe kwaliteit of mogelijkheid, welke zou dat zijn? 6. Wat is uw guilty pleasure? 7. Hoe vaak spreekt u uw beste vriend(in)? 8. Wat is het laagste cijfer dat u ooit gehaald hebt? 9. Welke slechte eigenschap hebt u van uw moeder? 10. Welke goede eigenschap hebt u van uw vader? 11. Als u iets kon veranderen aan uw opvoeding, wat dan? 12. Wat ziet u als u in de spiegel kijkt? Ben Feringa (18 mei 1951) is hoogleraar or ganische chemie aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Dit jaar won hij met zijn collega's Jean- Pierre Sauvage en Fra- ser Stoddart de Nobel prijs voor de Schei kunde voor hun onder zoek naar moleculaire nanomachines. In 1988 werd hij in Groningen benoemd tot hoogle raar. De geboren Drent slaagde er in om een nanomotor te ontwikke len, een door licht voortgedreven rote rende molecuul. Een van de mogelijke toe passingen van zulke moleculen is het afleve ren van geneesmidde len in het lichaam. Fe ringa woont in Paters- wolde, samen met zijn vrouw Betty. Ze hebben drie dochters. Welk lied ontroert u? 14. Waar heeft u het meeste spijt van? 15. Wat is uw lievelingsgerecht? 16. Wie is God voor u? 17. Heeft u moeite met ouder wor den? 18. Waar bracht u de laatste drie zomervakanties door? 19. Welk moment wilt u nóg een keer beleven? 20. Hoe verrast u uw partner? Wanneer bent u zelf W I voor het laatst B verrast? 22. Met wie zou u 24 uur willen worden opgesloten? 23. Met wie zou u zeker geen 24 uur willen worden opgesloten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10