mm Tips voor de schoonmoeder te komen, ziet Eikelenboom in haar praktijk. „Tips over hoe je de kerstboom versiert of een diner moet bereiden, zijn goedbedoeld, maar niet erg prettig. Op een gegeven moment wordt het de schoondochter teveel en raakt ze geïrriteerd. Dan ontstaat er al snel ruzie, helemaal als de advie zen zich uitbreiden tot het terrein van de opvoeding. Een kind is je kwetsbaarste bezit - als iemand vindt dat jij op dat gebied iets niet goed doet, komt dat keihard binnen." Cola en kalkoen Jouw kinderen mogen gewoon cola bij de kalkoen - maar als je schoonmoeder er iets van zegt, ga je toch aan jezelf twijfelen. Maar hoe vermijd je dan dergelijke conflicten rondom de opvoeding? Het is zaak dat je hierover met je partner een eenduidig standpunt inneemt, aldus de familiethera peut. Uiteindelijk is hij degene die aan zijn familie duidelijk moet maken: ik begrijp dat jullie cola verderfelijk vinden, maar in ons gezin doen we dit zó. Al zal hem dat vanwege zijn loyaliteits- gevoelens niet altijd makkelijk vallen. „De loyaliteit van een kind naar zijn ouders noemen we ver ticaal," legt Eikelenboom uit. „Zij hebben ervoor gezorgd dat jij er bent. Als je niet oppast wint de verticale loyaliteit het dus van de horizontale, de loyaliteit die je voelt ten aanzien van broer, zus of partner. Zo mag je zelf wel klagen over de ellenlange ver halen van je moeder aan de feestdis, maar als je partner er iets van zegt, zitje meteen boven op de kast." De moeizame relatie tussen schoonmoeder en -dochter is diepgeworteld. Ook in andere culturen. In veel gemeenschappen waren of zijn het de jongens die na het huwelijk in hun vertrouwde omgeving blijven en de meisjes die voorbestemd zijn bij hun echtgenoot en zijn familie in te trekken. Tot wederzijds onge noegen, helaas. 'Een schoondochter zal naar haar ouderlijk huis terugrennen op blote voeten', aldus een Armeens spreekwoord. 'Een nieuwe schoondochter die het huis binnen komt, is voor de schoonmoeder haar eigen begrafenis', doen de Chinezen er nog een schepje bovenop. Maar ook in ons land was het gebruik dat de bruid min of meer verdween uit haar familie. Op de dag van het huwelijk haalde de bruidegom haar op, waarna het stel bij zijn familie introk. De kersverse echtgenote moest zich voegen naar de eisen van haar schoon moeder - geen beste basis voor een goede ver standhouding. „En dat is nog helemaal niet zo gek lang geleden", aldus Eikelenboom. „Mijn eigen moeder woonde en werkte aanvankelijk in bij haar schoonmoeder, en dat was niet makkelijk. Want oma had een winkel en een zeer uitgesproken idee over hoe die gerund moest worden. Bovendien was mijn moeder maar een eenvoudige boerendochter en dat was toch heel iets anders dan een midden stander." In hun hart Zo hiërarchisch zijn de verhoudingen gelukkig niet meer. Ontzuiling en individualisering hebben de familiebanden losser gemaakt en de wederzijdse verwachtingen wat getemperd. En al zijn er nog zoveel irritaties deze feestda gen, de verplichtingen rond kerst zijn in ieder geval een stuk minder dwingend dan ze ooit waren. Dat cliché van de 'verschrikkelijke schoonmoeder' is dus eigenlijk ook niet meer van deze tijd. „Het is nooit te laat om de vast geroeste beeldvorming te herzien", aldus Mineke Schipper. „En er zijn gelukkig genoeg schoonmoeders die hun schoondochters niet alleen in de armen sluiten, maar ook in hun hart." Een schoonmoeder kan ook heel belangrijk zijn voor een vrouw, vindt Eikelenboom. „Soms neemt ze de rol van de eigen afwezige moeder over en ontstaat er een band die he lend kan zijn. En als er kleinkinderen komen, kan de inbreng van een schoonmoeder zelfs onmisbaar zijn." Voor kinderen is het een ver rijking om grootouders te hebben bij wie het anders gaat, waar ze op een andere manier kind kunnen zijn. Eikelenboom: „Dus als je schoonmoeder je dochtertje met kerst tóch die lelijke, maar dure prinsessenjurk geeft, vraag je dan af: hoe erg is dat precies? Want ze heeft ook een heleboel liefde en zorg om te geven." magazine 21 Toon res pect voor de partnerkeuze van je kind. Kritiek werkt averechts. Wees gastvrij. Waarschijnlijk is je schoonkind nog meer gespannen dan jij. Realiseer je dat het schoonkind uit een ander nest komt en zijn draai moet vinden. Laat het zichzelf zijn. Vind je het nieuwe familielid echt niks? Jullie hebben in ieder geval één ding gemeen: de liefde voor die ene persoon. Toon belangstel ling en bied hulp aan, maar bemoei je niet met hun leven, interieur en opvoeding, etc. Is er toch sprake van een conflict? Houd altijd contact, al is het maar voor de kleinkinderen. Besef dat hij of zij niet in je leven is gekomen om je kind in te pikken, maar om het geluk kig te maken, net als jij. Breng je irritaties voorzichtig ter sprake bij de per soon in kwestie. Roddel er niet over met anderen. Pas op met onge vraagd langsgaan. Het kan worden gevoeld als inbreuk op de privacy. Zie je de relatie stranden? Weer houd je van com mentaar, ze hebben het al moeilijk genoeg. Een goede schoonmoeder handelt als een goede moeder: vrijLaten, en er zijn als het nodig is. Hebt u zelf hulp nodig? Vraag het gewoon, maar eis het niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 98