Schoonmoeders. Ze staan er doorgaans niet al te best op. Bemoeizuchtig, überkritisch, claimend. Waaraan danken ze die slechte reputatie nu eigenlijk? Kloppen de clichés wel? Het Joodse spreekwoord 'Adam was de eerste gelukkige mens, want hij had geen schoonmoeder' zegt veel over hoe mannen van oudsher tegen de moeders van hun vrouw aankij ken. Er zijn ook heel wat harde grap pen in omloop waarin schoonmama voor de auto wordt geduwd, geëlek- trocuteerd, in beton gestort of an derszins om zeep geholpen. Door hun schoonzoon. Zegt een man tegen zijn baas: 'Ik wil graag naar de begrafenis van mijn schoonmoeder.' Antwoordt die baas: 'Ja, wie niet?!' Toch zijn het in het echte leven meestal niet de mannen die proble men hebben met 'de kouwe kant'. Het is de relatie tussen de vrouwen die het moeizaamst is. 'Schoonmoeder en schoondochter kun je samen koken, maar lekker wordt het nooit', luidt een Frans gezegde dan ook. Het is één van de spreekwoorden die Mineke Schipper samenbracht in haar boek Trouw nooit een vrouw met grote voeten. De professor inter culturele literatuurwetenschap vond over de hele wereld verhalen, uit drukkingen en moppen waarin schoonmoeders en schoondochters als vijanden tegenover elkaar staan. 'De schoondochter zal van haar schoonmoeder houden op de dag dat steenkool wit wordt', aldus de Arabie ren. Reden tot echtscheiding 'Goh, een mosterdgeel behang. Wat een aparte keuze.' Of: 'Moet Maxje in middels niet eens op z'n eigen kamer slapen?' Het zijn dit soort opmerkin gen waardoor schoonmoeders aan hun reputatie van 'opdringerig' en 'kritisch' komen. Uit onderzoek van het Engelse Netmums.com, een groot online netwerk voor ouders, blijkt dat een kwart van de tweeduizend ondervraagde vrouwen de omgang met hun schoonmoeder als bijzonder stressvol ervaart. Volgens onderzoek van de Universiteit van Michigan is een 'bemoeizuchtige' schoonmoeder zelfs vaak reden tot echtscheiding. Het moment bij uitstek waarop on derhuidse irritaties ten aanzien van schoonmoeder de kop opsteken, zijn de feestdagen. Bij het familiediner schiet ze vol in haar passief-agres- sieve modus en heeft ze commentaar op hoe jij de tafel dekt ('Wij leggen de servetten altijd links'), op de wijn die je meebracht ('Was de Bourgogne blanc uit 2013 op?'), op de jurk die je draagt ('Heb je het niet koud met die blote schouders?') en op de salade die je gemaakt hebt ('Courgettes in december?!'). Menigeen ziet er dan ook als een berg tegenop om de hele avond aan één tafel door te brengen. Zo bekeken is alleen zijn met de feestdagen zo gek nog niet. Uit onderzoek van Relatieplanet.nl onder duizend vrijgezelle Nederlanders blijkt dan ook dat 60 procent een single kerst eigenlijk wel prettig vindt, omdat er geen verplichtingen aan de schoonfamilie zijn. Hoe komt het dat schoonmoeders problemen hebben met de partner van nota bene hun eigen kind en in het bijzonder die van hun zoon? 4 magazine 19 Gezocht: een koude kant die niet prikt Tekst: Pam van der Veen Beeld: Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 96