'Mijnwens voor 2017? Dat niet iedereen uitsluitend met zichzelf bezig is' Maar zo'n verplichte kerst, nee, dat hoeft ook weer niet. „De kinderen bepalen op welke dag ze er allemaal kunnen zijn. Zitten, ouwe hoeren, echt een familiedag. Geen hypo criet gelul, er wordt veel gelachen. Wat er op tafel staat? Geen konijn. „Toen Debby en ik nog aan de gracht woonden, nodigde ik ook vrienden en ooms en tantes uit, die niet zoveel meer hadden. Dansen op de dis. Jazeker, er werd wel een glaasje gedronken. Ik eindigde steevast als deejay. Plaatjes draaien, maar goed hè! „Kinderen voor kinderen. Of Corry Konings. Of zo'n klassieker als Vuile huichelaar, pak jij je koffers maar. Afge wisseld met songs van The Beatles. Als ze maar dansen. Op feestjes altijd beter dan praten." Waterpompen Kerstmis is voor Youp ook de tijd van be zinning, van even stilstaan in een samen leving waarin het almaar harder, hoger, sneller en vooral méér moet zijn. Met zijn stichting Alle Beetjes finan ciert hij sinds 1994 kleinschalige projec ten in het buitenland. „Een busje voor schoolkinderen in Guatemala, water pompen in Burkina Faso... Ontstaan uit een kerngezond schuldgevoel. Ik sta op het podium met al rn'n praatjes, maar wat doe ik zelf? Geen medelijden met mij, hè. Ik heb genoeg. „Het is een stille en lege stichting. Geen overhead, één werknemer die de aanvragen behandelt en wordt betaald door mijn impresariaat Hekwerk. Er blijft niets aan de strijkstok hangen. Mensen kunnen een aanvraag doen op een A4-tje. En ja, dan zit er soms iets kansloos tussen van een mevrouw die 'de honger uit Afrika wil dansen'. „We werken snel en direct. Als er 100.000 euro in kas zit, moet er na de vergadering tenminste 80.000 zijn besteed. „Onlangs werd ik door Tros Opgelicht gebeld. Er was een meneer ontmaskerd die niet deed met het geld wat hij had beloofd. Ik hoop dat die man last houdt van een levenslang knagend schuld gevoel. We zijn niet achter dat geld aan gegaan - zonde van mijn tijd. Als je de boel wilt belazeren, ga je gang. Fles wijn Anders dan zijn natuur doet vermoeden, blijft Van 't Hek bewust op de achter grond. „Ooit vroeg een heel rijke man of ik op zijn feest wilde komen opdraven. Ik doe dat nooit en riep van de weerom stuit: 'Prima, maar dat kost u een ton.' Nou, geen probleem hoor. Het bedrag is volledig naar de stichting gegaan. „De afgelopen maand trad ik op om geld in te zamelen voor kinderen met oogkanker. Ik ontmoette een Amster damse oogarts die zich er intensief mee bezighoudt en vroeg of ik iets kon bete kenen. Dat werd een show voor 250 mensen die ieder 100 euro betaalden. Zo haal je 25.000 euro op. En de mensen komen er graag voor. „Soms wordt er gevraagd of er een ge denksteen of tegel met mijn naam mag komen. Goed bedoeld, maar geen sprake van. Nee, ook geen fles wijn. Alles naar die kinderen. Ik heb thuis wijn zat." Of hij nog wensen heeft voor 2017, het jaar waarop zijn negende oudejaarscon ference op het programma staat? Youp: „Ik werd vorig jaar op oude jaarsavond uit het ziekenhuis ontslagen. Voor ik vertrok heb ik lang met een oude dame, vier kamers verder, gepraat. Zij bleef. Er was niemand die voor haar kon zorgen. „Als iedereen nou eens niet uitsluitend met zichzelf bezig is, maar ook een beetje let op al die mensen die sjouwend door het leven gaan. Gewoon wat meer empa thie voor elkaar." Vilein glimlachend: „Of zou ik nu Erland Galjaard een programma-ideetje aan de hand hebben gedaan? 'Oudejaars avond met eenzamen in het ziekenhuis'. Met Wendy van Dijk die een bloemetje brengt..." 14 zaterdag 24 december 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91