'Op feestjes kun je altijd maar beter dansen dan praten' je bent er gewoon uit gepleurd. „Het is ontzettend leuk mensen te zien liegen. En er wordt onbedaarlijk veel gelogen. Ik las onlangs een interview met onze minister Ard van der Steur. Die man is uiterst tevreden met zichzelf. Uren kan ik daar van genieten. Hijzelf trouwens ook." Humor, verzucht hij, blijft een com plexe aangelegenheid. Ook als je ruim veertig jaar werkzaam bent in het amu sement. „Ik biechtte in een column op dat ik niks aan mijn hart had, maar zwaar verslaafd in een ontwennings kliniek opgenomen was geweest. En dat ik mijn leven lang straalbezopen aan vreemde dellen had liggen lebberen. Nou, het ging los op Twitter, dat me dium van die zolderkamerterroristen, die tragische mannen die anoniem losgaan op Sylvana. „Ik werd alom geprezen voor deze publieke bekentenis. Iemand schreef: 'Moedig, deze bekentenis, maar de enige juiste stap op de weg terug...' „Die column was pure parodie op alle Thomas Dekkers, Kieften en Gijpen die zichzelf leegkotsen in boekjes. Kom op zeg, mijn paspoort vermeldt duidelijk cabaretier/columnist. Die pleegt in de regel een loopje met de werkelijkheid te nemen." Kistjes in de kerk Een constante in zijn conferences en liedjes is de afbladdering van het be staan, het verval, de dood. Vaak verpakt in stuiterende geestdrift, gelardeerd met heerlijk wrange grappen en rake obser vaties over het burgermansbestaan. Waar komt die fixatie op de dood toch vandaan? Ernstig: „Ik zat in de eerste klas van de lagere school toen een huis in ons dorp in vlammen opging. Een meisje, mijn klasgenootje, en haar broertje kwamen om. Een kledingrekje tegen de kachel op een winternacht. Met de klas gingen we naar de mis. Voorin de kerk stonden twee kistjes. Dat beeld ben ik nooit kwijtgeraakt. „Vanaf dat moment raakte ik onbe daarlijk gefascineerd door de dood. Zeker, we gaan allemaal, het is onze enige bestemming. Wat het zo intens boeiend maakt, is mensen op weg naar het einde te zien ploeteren. Een gang die het bestaan dikwijls zo zinloos lijkt te maken. In China zet meneer Ping de hoogste toren van Sjanghai neer, waarna meneer Pong een etage op zijn gebouw neerzet, zodat hij de hoogste heeft. „Het is overal. Wie heeft het grootste huis? De mooiste auto? Christiano Ro- naldo die verklaart: ik wil het meeste verdienen. Als Lionel Messi 34 miljoen krijgt, wil hij er 35. En als Messi de fiscus voor 20 miljoen naait, doe ik het voor 35 miljoen! Om die reden heb ik een vrij groot relativerend vermogen ont wikkeld." Grote tafel En toen hij de dood zelf in de ogen keek? „Ze opereerden me gelukkig snel. En ik was dolblij dat er niemand naast mijn bed sentimenteel stond te tetteren. Ook Debby niet. We kennen elkaar 42 jaar. Dan hoefje geen zaken meer te benoemen." Zijn wereldbeeld mag dan somtijds zijn gedrenkt in cynisme, afgemaakt met een toefje fatalisme, Kerstmis blijft voor hem - zijn eerdere advies liever in het hospitaal onder te duiken ten spijt - een echt feest. „Dankzij mijn ouders bewaar ik er goede herinneringen aan. Thuis vierden we het in de katholieke traditie. De kerstboom werd, zoals het hoort, pas op 24 december neergezet. Nu hebben mensen die half augustus al staan, 's Avonds werd hij opgetuigd, het stal letje neergezet. „We gingen naar de nachtmis, 's och tends het kerstontbijt, daarna langs bij de oma's. En 's avonds kerstdiner. Bij de Van 't Hekjes met een heel grote tafel. Vader, moeder, acht kinderen en aanhang. De boom verdween pas op 6 januari, op Driekoningen." Ook bij Youp thuis staat de kerstboom. „Ja, hè hè, we hebben kleinkinderen." -> magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 90